24h/365 dni
Nie potrzebujesz skierowania
Zadzwoń - 24 godziny na dobę
Terapia od 8500 zł za MSC + 1 miesiąc gratis
Do końca miesiąca lub do wyczerpania miejsc

Uzależnienie – coraz większy problem wśród młodzieży

Narkotyki, alkohol, dopalacze – problemy z tymi używkami ma coraz więcej młodych ludzi. Bezradni rodzice nie wiedzą, jak sobie poradzić, gdy dziecko wypiera się swojego uzależnienia, nie słucha ich próśb i błagań o to, aby porzucili destrukcyjne towarzystwo i spróbowali się leczyć. Wydaje się, że najprostszym rozwiązaniem, aby walczyć z uzależnieniem od narkotyków, od alkoholu lub od dopalaczy, jest załatwienie pobytu w specjalistycznym ośrodku odwykowym i terapia dla młodzieży. Jednak aby dopiąć tego celu, droga często jest wyboista i wiąże się z wieloma przykrymi sytuacjami, które przeżywają obie strony – i uzależnione dzieci, i ich rodzice.

Jak rozpoznać nałóg?

Uzależnienie od dopalaczy, alkoholu czy narkotyków zazwyczaj zaczyna się podobnie. Wynika z ciekawości, chęci spróbowania czegoś nowego, ucieczki przed problemami w domu lub w szkole, kompleksów itd. Jeśli jest jednorazową przygodą – nie ma z reguły powodów do zmartwienia. Gorzej jeśli nastolatek przestaje zauważać granicę bezpieczeństwa i wówczas przestaje też kontrolować nałóg. Coraz później wraca do domu, jego wygląd i zachowanie zmieniają się od tego, jakie były wcześniej, znikają również pieniądze, dziecko zaczyna mieć problemy w szkole itd. Do tego w jego najbliższym otoczeniu (np. pokoju) nagle pojawiają się takie przedmioty jak igły, strzykawki, woreczki z ziołami lub proszkami, fifki, bibuła, niezidentyfikowane substancje, a sam zaczyna pachnieć w dziwny sposób. Wówczas są to sygnały, że może mieć już poważny problem z uzależnieniem od narkotyków, od alkoholu lub od dopalaczy i trzeba jaka najszybciej podjąć działania, aby mu pomóc.

Leczenie uzależnień u młodzieży – wybór właściwej placówki

Właściwe zdiagnozowanie uzależnienie od alkoholu, dopalaczy lub od narkotyków to jeden pierwszych kroków działania w kierunku pomocy młodzieży borykającej się z nałogami. Rzetelną ocenę sytuacji przedstawi na pewno specjalista od uzależnień. Takich osób w naszym ośrodku terapeutycznym nie brakuje. Dzięki temu rodzice mają pewność, że ich uzależnione dziecko trafiło pod właściwy adres. Wybór placówki, w której będzie mogło leczyć się w ramach leczenia uzależnień dla młodzieży, ma wielkie znaczenie. Tylko przy zapewnieniu odpowiednich warunków: całkowitego ograniczenia kontaktu z używkami, detoksowi, dopasowanemu indywidualnie programowi terapii dla młodzieży jest szansa na to, aby skutecznie pomóc nastolatkowi mającemu problem z nałogiem. Potrzebne jest również ciągłe wsparcie najbliższych. Często i oni sami wymagają również pomocy, stając się osobami współuzależnionymi.

Leczenie uzależnień młodzieży w ośrodku stacjonarnym wiąże się z wieloma korzyściami – zwłaszcza, jeśli wcześniejsze, jakiekolwiek inne próby pomocy nie sprawdziły się. Oferujemy trzymiesięczne programy leczenia osób z nałogami (tzw. krótkoterminowe), 12-miesięczne, które są najbardziej popularne oraz 24-miesięczne (tzw. długoterminowe).

Terapia dla młodzieży, czyli praca osobami uzależnionymi

Dlaczego ważna jest pomoc specjalistów od nałogów? Terapia dla młodzieży, która ma problem z uzależnieniem od dopalaczy, od narkotyków, od alkoholu, to czas, który wykorzystuje się na to, aby pracować nie tylko nad samym nałogiem i radzeniem sobie z nim, ale także nad własną osobą. Przyznanie przed sobą, że jest się uzależnionym, nie jest proste. Dlatego właśnie spotkania z terapeutami pozwalają na lepsze poznanie samego siebie, swoich słabych i mocnych stron, uczenia się życia wolnego od substancji psychoaktywnych, radzenia sobie w sytuacjach, gdy inni będą namawiać do picia alkoholu, brania narkotyków czy dopalaczy. Terapia dla młodzieży to również szansa na to, aby znaleźć inne pasje lub powrócić do dawnych, zapomnianych przez używki.

Przejdź do paska narzędzi