24h/365 dni
Nie potrzebujesz skierowania
Zadzwoń - 24 godziny na dobę
Miesiąc pobytu gratis zadzwoń i poznaj szczegóły
Do końca miesiąca lub do wyczerpania miejsc

Uzależnienie – coraz większy problem wśród młodzieży

Narkotyki, alkohol, dopalacze – problemy z tymi używkami ma coraz więcej młodych ludzi. Bezradni rodzice nie wiedzą, jak sobie poradzić, gdy dziecko wypiera się swojego uzależnienia, nie słucha ich próśb i błagań o to, aby porzucili destrukcyjne towarzystwo i spróbowali się leczyć. Wydaje się, że najprostszym rozwiązaniem, aby walczyć z uzależnieniem od narkotyków, od alkoholu lub od dopalaczy, jest załatwienie pobytu w specjalistycznym ośrodku odwykowym i terapia dla młodzieży. Jednak aby dopiąć tego celu, droga często jest wyboista i wiąże się z wieloma przykrymi sytuacjami, które przeżywają obie strony – i uzależnione dzieci, i ich rodzice.

Jak rozpoznać nałóg?

Uzależnienie od dopalaczy, alkoholu czy narkotyków zazwyczaj zaczyna się podobnie. Wynika z ciekawości, chęci spróbowania czegoś nowego, ucieczki przed problemami w domu lub w szkole, kompleksów itd. Jeśli jest jednorazową przygodą – nie ma z reguły powodów do zmartwienia. Gorzej jeśli nastolatek przestaje zauważać granicę bezpieczeństwa i wówczas przestaje też kontrolować nałóg. Coraz później wraca do domu, jego wygląd i zachowanie zmieniają się od tego, jakie były wcześniej, znikają również pieniądze, dziecko zaczyna mieć problemy w szkole itd. Do tego w jego najbliższym otoczeniu (np. pokoju) nagle pojawiają się takie przedmioty jak igły, strzykawki, woreczki z ziołami lub proszkami, fifki, bibuła, niezidentyfikowane substancje, a sam zaczyna pachnieć w dziwny sposób. Wówczas są to sygnały, że może mieć już poważny problem z uzależnieniem od narkotyków, od alkoholu lub od dopalaczy i trzeba jaka najszybciej podjąć działania, aby mu pomóc.

Leczenie uzależnień u młodzieży – wybór właściwej placówki

Właściwe zdiagnozowanie uzależnienie od alkoholu, dopalaczy lub od narkotyków to jeden pierwszych kroków działania w kierunku pomocy młodzieży borykającej się z nałogami. Rzetelną ocenę sytuacji przedstawi na pewno specjalista od uzależnień. Takich osób w naszym ośrodku terapeutycznym nie brakuje. Dzięki temu rodzice mają pewność, że ich uzależnione dziecko trafiło pod właściwy adres. Wybór placówki, w której będzie mogło leczyć się w ramach leczenia uzależnień dla młodzieży, ma wielkie znaczenie. Tylko przy zapewnieniu odpowiednich warunków: całkowitego ograniczenia kontaktu z używkami, detoksowi, dopasowanemu indywidualnie programowi terapii dla młodzieży jest szansa na to, aby skutecznie pomóc nastolatkowi mającemu problem z nałogiem. Potrzebne jest również ciągłe wsparcie najbliższych. Często i oni sami wymagają również pomocy, stając się osobami współuzależnionymi.

Leczenie uzależnień młodzieży w ośrodku stacjonarnym wiąże się z wieloma korzyściami – zwłaszcza, jeśli wcześniejsze, jakiekolwiek inne próby pomocy nie sprawdziły się. Oferujemy trzymiesięczne programy leczenia osób z nałogami (tzw. krótkoterminowe), 12-miesięczne, które są najbardziej popularne oraz 24-miesięczne (tzw. długoterminowe).

Terapia dla młodzieży, czyli praca osobami uzależnionymi

Dlaczego ważna jest pomoc specjalistów od nałogów? Terapia dla młodzieży, która ma problem z uzależnieniem od dopalaczy, od narkotyków, od alkoholu, to czas, który wykorzystuje się na to, aby pracować nie tylko nad samym nałogiem i radzeniem sobie z nim, ale także nad własną osobą. Przyznanie przed sobą, że jest się uzależnionym, nie jest proste. Dlatego właśnie spotkania z terapeutami pozwalają na lepsze poznanie samego siebie, swoich słabych i mocnych stron, uczenia się życia wolnego od substancji psychoaktywnych, radzenia sobie w sytuacjach, gdy inni będą namawiać do picia alkoholu, brania narkotyków czy dopalaczy. Terapia dla młodzieży to również szansa na to, aby znaleźć inne pasje lub powrócić do dawnych, zapomnianych przez używki.