24h/365 dni
Nie potrzebujesz skierowania
Zadzwoń - 24 godziny na dobę
Miesiąc pobytu gratis zadzwoń i poznaj szczegóły
Do końca miesiąca lub do wyczerpania miejsc
image

Uzależnienie od hazardu

21.02.17

Hazard – utrata kontroli nad graniem

W hazardzie pociąga nie tylko sama forma zabawy, ale również dreszczyk emocji, chęć odegrania się czy przechytrzenia maszyny. Niektórzy uwielbiają hazard, bo pozwala im zabić czas, mogą w ten sposób zrelaksować się lub uciec od problemów, z którymi sobie nie radzą w życiu codziennym. Utrata kontroli nad hazardem i trudności w zaprzestaniu grania prowadzą do uzależnienia od tej czynności. Przymus grania jest tak silny, że hazardzista nie jest w stanie na niczym innym skupić – w myślach obstawia kolejne wygrane, układa strategie działania, zastanawia się nad tym, skąd wziąć pieniądze na to itd. Przestają go interesować inne hobby czy zajęcia, zaczyna okłamywać najbliższych w zakresie swojej obsesji, nierzadko też kraść ich pieniądze, sprzedawać wartościowe przedmioty. Osoba uzależniona od hazardu przechodzi przez cztery fazy:

  • zwycięstw – okazjonalne granie, fantazjowanie na temat wygranych, powtarzające się jednak wygrane sprawiają, że pojawia się coraz bardziej intensywne pobudzenie – gracz chce powtórzyć wygraną i zaczyna obstawiać coraz wyższe kwoty,
  • strat – hazardzista obstawia coraz wyższe kwoty, co jednak pociąga za sobą również większe straty, zaczyna również pożyczać pieniądze, kłamie najbliższych w temacie swojego uzależnienia, bliscy zaczynają go kontrolować i chować wartościowe rzeczy,
  • desperacji – na tym etapie osoba uzależniona od hazardu często już izoluje się od rodziny, przyjaciół i znajomych, nierzadko ma wiele długów, które desperacko próbuje spłacić, ma na swoim koncie wyłudzenia, kradzieże, jest psychicznie wykończona, ma wyrzuty sumienia,
  • nadziei – u gracza pojawiają się myśli i próby samobójcze, zdaje sobie sprawę z tego, w jak patowej sytuacji się znalazł, ma w zasadzie kilka opcji do wyboru: samobójstwo, przestępczość, więzienie, ucieczka w inne uzależnienie albo szukanie specjalistycznej pomocy.

Zadzwoń i zapytaj o terapię w prywatnym ośrodku Oaza

Nastolatki a uzależnienie od hazardu – im wcześniej, tym większa podatność

Młodzi ludzi są szczególnie narażeni na uzależnienie od hazardu. Im szybciej stykają się z możliwością obstawiania różnych wyników, zdrapek, konkursów SMS-owych, licytacji online, tym mają większe predyspozycje do tego, aby nałogowe granie stało się zagrożeniem dla ich życia. Przygoda z graniem zaczyna się zwykle eksperymentalnie – dziecko chce zobaczyć, jak to jest, zaspokoić swoją ciekawość. Jednak wygrana powoduje, że zaczyna się wciągać w świat iluzji, tego, że zawsze będzie się odnosić na tym polu zwycięstwo i jeszcze do tego czerpać zyski finansowe. Biorąc po uwagę, że nastolatek nie ma jeszcze wykształconej osobowości i umiejętności życiowych, a otaczającą go rzeczywistość postrzega niestabilnie, to tego typu zachowanie kompulsywne jest mu trudniej kontrolować. W przypadku uzależnionego dziecka kolejnym etapem jest więc zwiększanie stawek, strat, jakie ponosi i chęć odegrania się.

Uzależniony syn, uzależniona córka – sygnały ostrzegawcze

Na jakie sygnały ostrzegawcze warto zwrócić uwagę? Oto kilka przykładowych zachowań, które mogą sygnalizować, że w domu jest uzależniony syn czy uzależniona córka:

  • nieusprawiedliwione nieobecności w domu,
  • wracanie do domu z dużym opóźnieniem,
  • powtarzające się kłamstwa dotyczące codziennych zajęć,
  • ciągły brak pieniędzy,
  • rezygnacja z dotychczasowych zainteresowań,
  • zaniedbanie zdrowia i wyglądu,
  • zaniedbywanie obowiązków szkolnych i domowych,
  • ograniczenie kontaktów z członkami rodziny,
  • utrata przyjaciół i znajomych,
  • rozdrażnienie, złość, kiedy okazuje się, że nie ma możliwości gry,
  • hazard traktowany jest jako sposób na zarabianie pieniędzy.

Terapia dla młodzieży uzależnionej od hazardu – indywidualna lub grupowa

W naszym ośrodku odwykowym dla młodzieży możemy zaproponować leczenie razem z innymi osobami starszymi, mającymi problem z patologicznym hazardem lub leczenie indywidualne. Terapia uzależnień młodzieży w tym zakresie z reguły opiera się na terapii poznawczo-behawioralnej. Uzależnione dziecko otrzymuje najważniejsze informacje na temat gier. Wyjaśnia się mu m.in. jakie znaczenie ma przypadek, losowość w grze, jak bardzo nie zależą od gracza. Uzależnione dziecko trzeba oduczyć błędnego myślenia. Podczas terapii uzależnień młodzieży omawiane są także przyczyny i skutki hazardu oraz jak to uzależnienie wpływa na pacjenta i otoczenie. W naszym ośrodku uzależnień pomagamy także nastolatkowi w podwyższaniu jego samooceny – zwiększaniu pewności siebie. Każda terapia uzależnień młodzieży odbywa się w przyjaznej dla młodego człowieka atmosferze.

Napisz do nas



Autor: Zespół Oaza | Opublikowano: 2017-02-21 | Ostatnia aktualizacja: 19 listopada 2019