24h/365 dni
Nie potrzebujesz skierowania
Zadzwoń - 24 godziny na dobę
2 tygodnie gratis zadzwoń i poznaj szczegóły
Do końca miesiąca lub do wyczerpania miejsc
image

Uzależnienie od telefonu

13.03.17

TELEFONY – CORAZ BARDZIEJ POWAŻNY PROBLEM WŚRÓD NASTOLATKÓW

Dziś raczej trudno spotkać nastolatka bez telefonu. Jeszcze trudniej jest przekonać go, że spędza z nim zbyt wiele czasu. Młodzież używa go praktycznie wszędzie, w tym nagminnie m.in. w szkole nie myśląc o możliwych negatywnych konsekwencjach. Pomimo wyciszenia dzwonka na lekcjach, nadal korzysta z komórek pod pretekstem „łączności z rodzicem”. Coraz trudniej też złapać kontakt z własnym dzieckiem, kiedy tyle uwagi i czasu poświęca temu, co się dzieje w jego telefonie – grom, czatom, filmom. Komórka jest dla młodzieży „łącznikiem” ze światem. Nastolatki potrzebują jej do wysyłania SMS-ów, dzwonienia, słuchania muzyki, nagrywania filmików, robienia zdjęć oraz surfowania po internecie i czatowania z rówieśnikami. Mimo iż telefon komórkowy jest bardzo przydatnym narzędziem, trzeba jednak być czujnym, aby syn czy córka się od niego nie uzależnili. Warto ich obserwować, aby w porę zauważyć niepokojące objawy mogące wywołać negatywne konsekwencje.

Zadzwoń i zapytaj o terapię w prywatnym ośrodku Oaza

Zadzwoń i zapytaj o terapię w prywatnym ośrodku Oaza

Fonoholizm – jak rodzi się uzależnienie od telefonu

Pierwszym symptomem tego, że dziecko może posiadać chorobę uzależnienia od telefonu, jest to, że trzyma go zawsze przy sobie, a często nawet w nocy sprawdza, czy nie pojawiły się nowe powiadomienia. To jednak niejedyny objaw. Uwagę rodzica powinno też zwrócić tłumaczenie się dziecka, że czeka na lekcje, ważną wiadomość. Każda próba odebrania mu telefonu wiąże się agresywną reakcją – nie tylko słowną, ale również fizyczną, taką jak np. trzaskanie drzwiami, rzucanie przedmiotami. Jest przy tym pobudzone, ma problemy z koncentracją. O fonoholizmie mogą świadczyć również wyższe rachunki za użytkowanie komórki. Uzależnienie od telefonu potwierdza także wiedza, jaką nastolatek posiada na temat najnowszych modeli komórek, funkcji. Z czasem też mogą pojawić się u niego takie objawy jak: kłopoty ze snem, wahania nastrojów, problemy z odżywaniem, skupieniem uwagi, konflikty z bliskimi czy bóle głowy. Niepokojące powinno być też to, że dziecko traci poczucie czasu, jaki spędza w swoim wirtualnym, telefonicznym świecie. Nie używa go przy tym tylko w celach stricte praktycznych, ale po to, aby grać, pobijać rekordy w tym zakresie, nie tracić łączności online ze znajomymi itd.

Inne objawy uzależnienia od telefonu

Granica między prawidłowym używaniem go a nadużywaniem w przypadku dzieci i młodzieży często bywa bardzo cienka. Powyższe objawy uzależnienia od telefonu komórkowego nie są jedynymi. Do nich dojść mogą również inne. Ciągły przymus korzystania ze smartfona sprawia, że dana osoba bardzo często zaniedbuje także codzienne obowiązki. Nierzadko problem ten wpływa też na pogorszenie się wyników w szkole. Młody człowiek nie jest w stanie skupić się na lekcji, a cały czas wolny spędza w świecie wirtualnym. Co więcej – nie przyjmuje on do siebie uwag o negatywnych konsekwencjach uzależnienia od telefonu komórkowego.

Innym objawem jest także strach przed tym, że urządzenie mobilne się rozładuje i nie można będzie z niego korzystać. Z tym z kolei wiąże się ciągłe noszenie przy sobie ładowarki lub powerbanku, aby w każdej chwili móc je podładować.

Występowanie wszystkich opisanych tu oznak może więc wskazywać na nałogowe korzystanie ze smartfonu. Dlatego warto mieć świadomość, jakie są możliwe negatywne konsekwencje z tego powodu.

Komórka – poszukiwanie akceptacji wśród rówieśników

Bardzo często telefon komórkowy to narzędzie, dzięki któremu nastolatek zaspokaja swoją samotność, potrzebę afiliacji, przynależności do konkretnej grupy rówieśników. To dla niego łatwiejszy sposób, aby utrzymywać relacje niż bezpośredni kontakt z kolegami czy koleżankami. Markowy telefon może być również potwierdzeniem statusu społecznego, co dla dziecka jest ważne. W ten sposób ma szansę poczuć się kimś istotnym, zaimponować innym. Jednak ciągłe doznawanie przez dziecko przymusu kontaktowania się z innymi za pomocą komórki, odczuwanie przez nie dyskomfortu, kiedy ma ograniczany dostęp do aparatu, może przynieść negatywne konsekwencje i oznaczać, że mamy do czynienia z uzależnieniem od telefonu.

Negatywne skutki fonoholizmu

Nadmierne korzystanie z tego sprzętu przede wszystkim wiążę się z pogorszeniem ogólnego funkcjonowania organizmu. Wśród negatywnych konsekwencji uzależnienia od telefonu komórkowego znajdują się m.in.:

  • bezsenność – zwłaszcza gdy dziecko używa smartfona w godzinach wieczornych i nocnych,

  • problemy z koncentracją,

  • zaburzenia pamięci,

  • bóle głowy i kręgosłupa,

  • stres,

  • wady postawy, w tym syndrom SMS-owej szyi,

  • problemy ze wzrokiem i słuchem.

Dlatego tak ważne jest jak najszybsze podjęcie leczenia – zaraz po wystąpieniu opisywanych tu objawów uzależnienia. Mimo iż telefon komórkowy jest dziś czymś powszechnym, to jednak w przypadku najmłodszych i młodzieży może wyrządzić wiele szkód w ich rozwoju psychicznym i fizycznym, czyli przynieść negatywne konsekwencje związane z ich codziennym funkcjonowaniem.

Podejmując decyzje o leczeniu, trzeba sobie zdawać sprawę, że jest ono długotrwałe i wymaga dużego wsparcia ze strony najbliższych. Konieczne jest także bycie konsekwentnym w postanowieniach. W ten sposób syn czy córka mogą nauczyć się korzystania z urządzeń mobilnych w prawidłowym zakresie.

Ośrodek odwykowy dla młodzieży – jak uwolnić się od fonoholizmu

Jeśli więc zauważysz, że komórka stała się pośrednikiem i najważniejszym narzędziem codziennych kontaktów Twojego dziecka z innymi albo że nie rozstaje się ono z nią ani na chwilę – może okazać się, że masz uzależnionego od telefonu syna lub uzależnioną córkę. W przypadku takich objawów koniecznością staje się zazwyczaj specjalistyczne leczenie – pomocą służy nasz ośrodek odwykowy dla młodzieży. To placówka, gdzie na co dzień prowadzona jest terapia uzależnień młodzieży w różnym zakresie. Fonoholizm wśród młodych pacjentów jest jednym z wielu nałogów, z którymi się mierzymy. Leczenie często obejmuje nie tylko odstawienie na pewien czas telefonu komórkowego, ale również regularne spotkania z psychoterapeutą czy nawet włączenie środków farmakologicznych. Ośrodek uzależnień OAZA to miejsce, w którym postawimy właściwą diagnozę i zaoferujemy – w zależności od objawów – indywidualną terapię dla uzależnionego dziecka.

Więcej:

CO TO JEST FONOHOLIZM?

Telefon komórkowy to wynalazek, z którego korzysta dziś niemal każdy. Wielu nastolatków bez dostępu do smartfona czuje się niespokojnie, a nawet popada w zaburzenia lękowe. To właśnie objawy fonoholizmu, czyli uzależnienia od korzystania z telefonu. Rodzice często nie zdają sobie sprawy z negatywnych konsekwencji tego nałogu, a więc z tego, jak duże szkody może wyrządzić ten pozornie niegroźny nałóg. Symptomy fonoholizmu mogą być różnorakie. Niepowściągliwe korzystanie ze smartfona z czasem doprowadza do problemów w relacjach rodzinnych i koleżeńskich, a nawet agresji słownej czy fizycznej. Tylko właściwe leczenie fonoholizmu może pomóc dziecku powrócić na właściwą drogę. W terapii fonoholizmu ogromną rolę odgrywa profesjonalne podejście psychoterapeutów i troskliwa opieka.

Napisz do nas!

Napisz do nas!

Uzależnienie od telefonu – nazwa

To niebezpieczeństwo możemy nazywać różnie. Definicja fonoholizmu oznacza dosłownie – uzależnienie od telefonu. Pokrewnym pojęciem jest również nomofobia, czyli lęk przed brakiem dostępu do telefonu komórkowego. Użytkownik odczuwa dyskomfort psychiczny, gdy tylko nie może skorzystać z urządzenia. Nomofobia i fonoholizm u dzieci to bardzo poważne problemy, które wywołują negatywne konsekwencje i wymagają wsparcia wykwalifikowanych specjalistów.Autor: Zespół Oaza | Opublikowano: 2017-03-13 | Ostatnia aktualizacja: 1 maja 2023