24h/365 dni
Nie potrzebujesz skierowania
Zadzwoń - 24 godziny na dobę
Miesiąc pobytu gratis zadzwoń i poznaj szczegóły
Do końca miesiąca lub do wyczerpania miejsc

W sidłach uzależnienia – gdzie szukać pomocy dla dziecka?

Obawiasz się, że Twoje dziecko może być uzależnione od dopalaczy, narkotyków lub alkoholu? Nie wiesz, co zrobić z takim problemem? Gdzie szukać właściwej pomocy? Uzależnienie od narkotyków, od alkoholu bądź dopalaczy w przypadku młodzieży to przypadki, których nie podejmują się wszystkie placówki odwykowe. Nasza klinika specjalizuje się w leczeniu uzależnień młodzieży. Trafiają do nas nastolatki, które wpadły w sidła zależności od różnych substancji psychoaktywnych i tylko pomoc terapeutów oraz psychologów zajmujących się na co dzień nałogami może okazać się dla nich skutecznym ratunkiem.
Porozmawiajmy - Zadzwoń do nas

Dwutorowe leczenie uzależnień młodzieży

Leczenie uzależnień u młodzieży, podobnie jak u dorosłych, przebiega zazwyczaj dwutorowo. Nałóg bowiem wpływa na stronę psychiczną, jak i fizyczną człowieka. Dlatego aby rozpocząć terapię dla młodzieży nierzadko zacząć trzeba od detoksyzacji. Oczyszczenie organizmu z toksyn, które znalazły się za sprawą alkoholu, narkotyków lub dopalaczy to początek drogi do podjęcia specjalistycznego leczenia. Odpowiednie nawodnienie, czyli uzupełnienie wodno-elektrolitowe, witamin i innych ważnych do normalnego funkcjonowania związków organicznych pozwala zlikwidować objawy zespołu abstynencyjnego, takie jak np. drżenie, omamy, zaburzenia świadomości, bóle w różnych częściach ciała itd. Tylko uzyskanie fizycznej trzeźwości może być początkiem podjęcia działań na rzecz zerwania z nałogiem.

Trudny okres w życiu nastolatka

Okres, w którym znajduje się nastolatek, jest trudny – polega na szukaniu własnej tożsamości, problemach z dopasowaniem się do otaczającej go rzeczywistości, buntowaniu się. W takim przypadku łatwo właśnie ulec różnym destrukcyjnym zachowaniom, a przykładowymi są uzależnienie od alkoholu, od narkotyków albo od dopalaczy. Poza ochotą na spróbowanie zakazanego owocu, uległością w stosunku do nacisków grupy rówieśniczej, nałóg jest często okazją do tego, aby stać bardziej „odważnym”, „być kimś”, zapomnieć o osobistych problemach czy świetnie się bawić na różnych imprezach. Do tego jeszcze pojawia się chęć usamodzielniania dla której kontrą są ograniczenia narzucane przez rodziców.

Terapia dla młodzieży – wiedza plus doświadczenie

Terapeuta zajmujący się leczeniem uzależnień u młodzieży musi posiadać szeroką wiedzę nie tylko na temat specyfiki okresu dojrzewania, ale także rozpoznawania substancji psychoaktywnych, które dostępne są na rynku – sposobu ich zażywania, działania oraz skutków ubocznych. Trafna diagnoza uzależnienia oraz problemu (jego źródła – kłopoty w domu, w szkole, w niskiej samoocenie, w braku umiejętności przystosowania się do świata itd.) pozwala podjąć dalsze kroki w zakresie wyzwolenia się z nałogu. Terapia dla młodzieży polega na nawiązaniu wstępnego kontaktu z uzależnionym nastolatkiem i wzbudzeniu w nim motywacji do zmiany i leczenia. Rozpoznanie własnego nałogu i przyznanie się przed samym sobą do niego nie jest proste, ale też nie niemożliwe. Podczas terapii dla młodzieży zmienia się różne mechanizmy jakimi rządzi się nałóg, a dotyczą m.in. kontroli nad emocjami, uczenia się racjonalnego myślenia, budowania realistycznego obrazu siebie. Leczenie uzależnień u młodzieży polega także na nauce radzenia sobie z nawrotami – ich rozpoznawania, zatrzymania, zapobiegania im. Podczas tego procesu uzależnione dziecko ma szansę na rozwój osobisty, poszukiwaniu alternatywnych zainteresowań itd.
Napisz do nas!

Współpraca z najbliższymi

Terapia dla młodzieży wiąże się z wypracowaniem systemu kar i nagród, który powinien być ze sobą spójny, aby w ten sposób zmotywować uzależnionego nastolatka do leczenia. To proces, podczas którego ważna jest również współpraca z rodziną, której prawidłowe funkcjonowanie w pewnym sensie zostało zaburzone. Bywa, że pomocy potrzebują także sami rodzice, którzy nieświadomie pomagają dziecku w uzależnieniu poprzez wyręczanie go z jego obowiązków, odbieranie mu szans na to, aby poniosło konsekwencje społeczne, finansowe czy inne wynikające z nałogu. Z jednej strony rodzice mają okazję przeżyć na swój sposób cierpienie, jakie wiąże się z uzależnieniem dziecka, a z drugiej - uczą się, jak właściwie radzić sobie z nałogiem. Zdobywają wiedzę na jego temat oraz wiedzę na temat tego, jak reagować. Odpowiednie podejście do leczenie uzależnień u młodzieży ma więc wielkie znaczenie. Rodzice szukający takiego wsparcia mogą liczyć na specjalistów z naszego ośrodka odwykowego.



Objawy współuzależnienia u dzieci i młodzieży
Skutki uzależnień
Terapia dla osób uzależnionych od narkotyków
Przyczyny seksoholizmu
Uzależnienie od telefonu
Uzależnienie od gier
Uzależnienie od internetu
Objawy uzależnienia od telefonu
Objawy uzależnienia od hazardu
Objawy alkoholizmu
Objawy zażywania narkotyków
O terapii
Skutki uzależnienia od telefonu
Skutki uzależnienia od hazardu
Terapia alkoholowa
Zatrucie narkotykami
Terapia młodzieży
Odtrucie alkoholowe
Zachowanie po narkotykach
Odwyk alkoholowy
Skutki zażywania narkotyków
Uzależnienie od alkoholu
Skutki alkoholizmu
Uzależnienie od komputera
Uzależnienie od hazardu w internecie
Detoks
Współuzależnienie
Seksoholizm
Uzależnienie od narkotyków
Uzależnienie od hazardu
Uzależnienie od dopalaczy