24h/365 dni
Nie potrzebujesz skierowania
Zadzwoń - 24 godziny na dobę
2 tygodnie gratis zadzwoń i poznaj szczegóły
Do końca miesiąca lub do wyczerpania miejsc
image

Terapia młodzieży

21.02.17

W sidłach uzależnienia – gdzie szukać pomocy dla dziecka?

Obawiasz się, że Twoje dziecko może być uzależnione od dopalaczy, narkotyków lub alkoholu? Nie wiesz, co zrobić z takim problemem? Gdzie szukać właściwej pomocy?

Uzależnienie od narkotyków, od alkoholu bądź dopalaczy w przypadku młodzieży to przypadki, których nie podejmują się wszystkie placówki odwykowe. Nasza klinika specjalizuje się w leczeniu uzależnień młodzieży. Trafiają do nas nastolatki, które wpadły w sidła zależności od różnych substancji psychoaktywnych i tylko pomoc terapeutów oraz psychologów zajmujących się na co dzień nałogami może okazać się dla nich skutecznym ratunkiem.

Zadzwoń i zapytaj o terapię w prywatnym ośrodku Oaza

Dwutorowe leczenie uzależnień młodzieży

Leczenie uzależnień u młodzieży, podobnie jak u dorosłych, przebiega zazwyczaj dwutorowo. Nałóg bowiem wpływa na stronę psychiczną, jak i fizyczną człowieka. Dlatego aby rozpocząć terapię dla młodzieży nierzadko zacząć trzeba od detoksyzacji. Oczyszczenie organizmu z toksyn, które znalazły się za sprawą alkoholu, narkotyków lub dopalaczy to początek drogi do podjęcia specjalistycznego leczenia. Odpowiednie nawodnienie, czyli uzupełnienie wodno-elektrolitowe, witamin i innych ważnych do normalnego funkcjonowania związków organicznych pozwala zlikwidować objawy zespołu abstynencyjnego, takie jak np. drżenie, omamy, zaburzenia świadomości, bóle w różnych częściach ciała itd. Tylko uzyskanie fizycznej trzeźwości może być początkiem podjęcia działań na rzecz zerwania z nałogiem.

Trudny okres w życiu nastolatka

Okres, w którym znajduje się nastolatek, jest trudny – polega na szukaniu własnej tożsamości, problemach z dopasowaniem się do otaczającej go rzeczywistości, buntowaniu się. W takim przypadku łatwo właśnie ulec różnym destrukcyjnym zachowaniom, a przykładowymi są uzależnienie od alkoholu, od narkotyków albo od dopalaczy. Poza ochotą na spróbowanie zakazanego owocu, uległością w stosunku do nacisków grupy rówieśniczej, nałóg jest często okazją do tego, aby stać bardziej „odważnym”, „być kimś”, zapomnieć o osobistych problemach czy świetnie się bawić na różnych imprezach. Do tego jeszcze pojawia się chęć usamodzielniania dla której kontrą są ograniczenia narzucane przez rodziców.

Terapia dla młodzieży – wiedza plus doświadczenie

Terapeuta zajmujący się leczeniem uzależnień u młodzieży musi posiadać szeroką wiedzę nie tylko na temat specyfiki okresu dojrzewania, ale także rozpoznawania substancji psychoaktywnych, które dostępne są na rynku – sposobu ich zażywania, działania oraz skutków ubocznych. Trafna diagnoza uzależnienia oraz problemu (jego źródła – kłopoty w domu, w szkole, w niskiej samoocenie, w braku umiejętności przystosowania się do świata itd.) pozwala podjąć dalsze kroki w zakresie wyzwolenia się z nałogu. Terapia dla młodzieży polega na nawiązaniu wstępnego kontaktu z uzależnionym nastolatkiem i wzbudzeniu w nim motywacji do zmiany i leczenia. Rozpoznanie własnego nałogu i przyznanie się przed samym sobą do niego nie jest proste, ale też nie niemożliwe. Podczas terapii dla młodzieży zmienia się różne mechanizmy jakimi rządzi się nałóg, a dotyczą m.in. kontroli nad emocjami, uczenia się racjonalnego myślenia, budowania realistycznego obrazu siebie. Leczenie uzależnień u młodzieży polega także na nauce radzenia sobie z nawrotami – ich rozpoznawania, zatrzymania, zapobiegania im. Podczas tego procesu uzależnione dziecko ma szansę na rozwój osobisty, poszukiwaniu alternatywnych zainteresowań itd.

Napisz do nas!

Współpraca z najbliższymi

Terapia dla młodzieży wiąże się z wypracowaniem systemu kar i nagród, który powinien być ze sobą spójny, aby w ten sposób zmotywować uzależnionego nastolatka do leczenia. To proces, podczas którego ważna jest również współpraca z rodziną, której prawidłowe funkcjonowanie w pewnym sensie zostało zaburzone. Bywa, że pomocy potrzebują także sami rodzice, którzy nieświadomie pomagają dziecku w uzależnieniu poprzez wyręczanie go z jego obowiązków, odbieranie mu szans na to, aby poniosło konsekwencje społeczne, finansowe czy inne wynikające z nałogu. Z jednej strony rodzice mają okazję przeżyć na swój sposób cierpienie, jakie wiąże się z uzależnieniem dziecka, a z drugiej – uczą się, jak właściwie radzić sobie z nałogiem. Zdobywają wiedzę na jego temat oraz wiedzę na temat tego, jak reagować.

Odpowiednie podejście do leczenie uzależnień u młodzieży ma więc wielkie znaczenie. Rodzice szukający takiego wsparcia mogą liczyć na specjalistów z naszego ośrodka odwykowego.Autor: Zespół Oaza | Opublikowano: 2017-02-21 | Ostatnia aktualizacja: 19 listopada 2019