24h/365 dni
Nie potrzebujesz skierowania
Zadzwoń - 24 godziny na dobę
2 tygodnie gratis zadzwoń i poznaj szczegóły
Do końca miesiąca lub do wyczerpania miejsc
image

Skutki alkoholizmu

19.05.17

Choroba alkoholowa posiada negatywny wpływ na wszelkie dziedziny życia osoby uzależnionej. Konsekwencje alkoholizmu widoczne są zarówno w zdrowiu fizycznym, jak i psychicznym osoby zmagającej się z uzależnieniem od alkoholu. Najbardziej dotkliwe bywają na ogół te, które znajdują przełożenie na życie społeczne. Sprowadzają się one przede wszystkim do całkowitej utraty kontroli nad własnym życiem oraz wielu różnych problemów wynikających z tego faktu.

To jak dokuczliwe są skutki alkoholizmu zależy od czasu trwania choroby oraz ilości i częstotliwości przyjmowania używki. W przypadku młodzieży są one dużo bardziej zgubne, niż u osób dorosłych, gdyż mowa jest tutaj o młodych organizmach znajdujących się na etapie silnego rozwoju. Może więc zdarzyć się tak, że w czasie trwania uzależnienia do alkoholu dojdzie do licznych uszkodzeń o nieodwracalnym charakterze.

Zadzwoń i zapytaj o terapię w prywatnym ośrodku Oaza

Długofalowe konsekwencje alkoholizmu

Skutki uzależnienia od alkoholu natury psychicznej należą:

 • AZA (alkoholowy zespól abstynencyjny), czyli takie objawy jak: drżenie rąk, wzmożona potliwość (czasem nawet poty zlewne), nudności, wymioty oraz biegunka. Do nich dołącza podwyższone ciśnienie tętnicze krwi, przyspieszona akcja serca, postępujące odwodnienie, odczuwanie silnego lęku oraz niepokoju;
 • drgawki alkoholowe (tak zwana padaczka alkoholowa);
 • majaczenie alkoholowe (delirium tremens);
 • halucynoza oraz zespoły urojeniowe;
 • zespół amnestyczny;
 • depresja;
 • charakteropatia alkoholowa;
 • samobójstwo – osoba uzależniona od alkoholu zmaga się z problemami zdrowotnymi, psychicznymi, kłopotami natury rodzinnej oraz nierzadko również prawnej. One w połączeniu z zaburzeniami snu oraz depresją często stanowią bodziec do podjęcia próby samobójczej.

Powikłania somatyczne wynikające z wyniszczenia organów, a nawet całych układów, stanowią konsekwencję głębokiego uzależnienia od alkoholu. Wśród nich należy wymienić:

 • uszkodzenie układu nerwowego (polineuropatia obwodowa skutkująca zanikiem mięśni oraz zaburzeniami chodu, oczopląs, podwójne widzenie, zaburzenia pamięci oraz świadomości);
 • uszkodzenia układu sercowo – naczyniowego (nadciśnienie, niewydolność krążenia, kardiomiopatia alkoholowa);
 • marskość wątroby (z współwystępującymi objawami jej niewydolności, żółtaczką i anemią);
 • ostre zapalnie trzustki;
 • cukrzyca;
 • wyniszczenie organizmu (anemia, zanik mięśni).

Skutki alkoholizmu a utrata kontroli przez nastolatka

W bieżącym funkcjonowaniu konsekwencje uzależnienia młodego człowieka od alkoholu znajdują przełożenie na problemy z koncentracją, zaburzenia pamięci, zdolność do logicznego myślenia oraz obniżoną sprawność intelektualną. Prowadzą one do pogorszenia wyników młodego człowieka w nauce. Pojawiają się także problemy natury wychowawczej, zarówno w domu, jak i szkole.

Uzależnienie od alkoholu u nastolatków to również większa skłonność do irytacji, nieustanne rozdrażnienie oraz narastająca agresja, która nierzadko jest przyczyną licznych problemów z prawem (wypadki komunikacyjne, włamania, kradzieże, pobicia).

Skutkiem alkoholizmu wśród dzieci i młodzieży, który pojawia się w dalszej perspektywie jest brak możliwości zdobycia wykształcenia oraz dobrego i stabilnego zatrudnienia. Warto wspomnieć tutaj także o niechcianych ciążach oraz poważnych chorobach (AIDS/HIV).

Klinika dla młodzieży OAZA – fachowa pomoc w leczeniu uzależnień

Uzależnienia wśród młodzieży są bardzo niebezpieczne. Zagrażają nie tylko zdrowiu, ale i życiu młodych ludzi, przede wszystkim z uwagi na dużą dynamikę ich rozwoju. Nastolatek nie posiada dojrzałości pozwalającej osiągnąć kontrolę nad nałogiem, dlatego szybko popada w destrukcyjne schematy, które mogą zakończyć się dla niego tragicznie.

Klinika dla młodzieży OAZA oferuje profesjonalną i bardzo skuteczną pomoc w walce z różnymi nałogami, w tym także z uzależnieniem od alkoholu. To nowoczesny ośrodek, w którym młodzież czuje się bezpiecznie i komfortowo. Może liczyć na wsparcie specjalistów z różnych dziedzin, którzy pomogą mu uporać się z posiadanymi przez niego problemami.

Prowadzone przez nas leczenie uzależnień skupia się na spotkaniach terapeutycznych o charakterze indywidualnym oraz grupowym. To czas, w którym nastolatek może prześledzić przebieg swojej choroby, przeanalizować przyczyny, które doprowadziły do jej powstania. Naszym celem jest wyposażenie młodych ludzi w wiedzę oraz umiejętności, dzięki którym będą mogli normalnie funkcjonować, bez konieczności zmieniania rzeczywistości za pomocą substancji psychoaktywnych.

Napisz do nas!

Więcej:Autor: Zespół Oaza | Opublikowano: 2017-05-19 | Ostatnia aktualizacja: 19 listopada 2019