24h/365 dni
Nie potrzebujesz skierowania
Zadzwoń - 24 godziny na dobę
Tylko teraz - terapia uzależnień małoletnich i osób uczących się w specjalnej cenie! Zadzwoń!

Czym jest dojrzałość szkolna?

Szkoła to nowy rozdział w życiu dziecka. Zanim stanie się jego naturalnym środowiskiem, musi ono przejść przez okres adaptacyjny, przygotować się niejako do walki z nowymi wyzwaniami, nie zawsze życzliwymi sobie rówieśnikami czy nauczycielami. Na to, jak rozpocznie się mierzenie z nową sytuacją w jego życiu, wpływ będzie miała w dużym stopniu dojrzałość (gotowość) szkolna.… Read more »

Dlaczego młodzież się buntuje?

Na głowie dziwna fryzura, w nosie lub w pępku kolczyk, diametralna zmiana stylu ubierania się i słuchanej dotąd muzyki. Już nie da się przytulić, rozmowa się nie klei, robi się skryty i coraz bardziej akcentuje, że ma już „naście lat”, więcej może. Słodki dzieciak nagle zmienia się w zupełnie kogoś innego, kogo trudno od razu… Read more »

Jak rozpoznać uzależnienie od mediów społecznościowych?

Młodzi ludzie egzystują dziś pomiędzy dwoma światami: rzeczywistym i wirtualnym. Częściej jednak bliższa jest im ta druga opcja, ponieważ daje o wiele więcej swobody w zakresie wyboru przestrzeni, do jakiej chcą należeć ze względu na zainteresowania, znajomości itp. Blogi, videoblogi, serwisy udostępniające muzykę, zdjęcia, nagrania video, czaty, fora internetowe kuszą swoim atrakcyjnym dla młodych ludzi… Read more »

Jak pogodzić wychowywanie nastolatka z pracą?

Dzisiejsza pogoń za pieniądzem, karierą, jak również za samym utrzymaniem pracy nie jest łatwym wyzwaniem. A jak do tego jeszcze pogodzić to wszystko z dorastającym dzieckiem – jego potrzebami, oczekiwaniami materialnymi nie mając sztabu w postaci babć, dziadków czy innych osób, które mogą w tym pomóc? Odwieczny konflikt ról Dzieci są nam „dane” tak naprawdę… Read more »

W jakie towarzystwo może wpaść Twoje dziecko?

Jednym z problemów, nad jakim zastanawia się chyba każdy rodzic, jest kwestia: „czy moje dziecko wpadnie w złe towarzystwo…?”. Im starsza jest latorośl, tym bardziej drży o to, z kim się zakoleguje, na jakie pomysły wpadnie, czy nie wpłynie to na jego zachowanie itd. Tymczasem dziecko raczej nie jest wciągane na siłę w żadną społeczność,… Read more »

W jaki sposób wytyczyć dziecku granice?

Dziecko od najmłodszych lat swojego życia musi czuć, że istnieją pewne granice, których nie powinno przekraczać. Da mu to bowiem poczucie bezpieczeństwa, które jest bezcenne w procesie wychowania i rozwoju małego człowieka oraz pewnego porządku w świecie, w którym żyje na co dzień. Chce wiedzieć, czego się od niego oczekuje, na co może sobie pozwolić… Read more »

Jak rozmawiać z nastolatkiem o problemach?

Buntuje się o każdy drobiazg – to, co kiedyś nie było czymś ważnym, dziś urasta do rangi wielkiego problemu. Wychodzi z domu, trzaskając drzwiami i denerwując się, że znowu musi się tłumaczyć, gdzie idzie, z kim i o której godzinie wróci. Nie chce chodzić do szkoły, wychodząc z założenia, że jest nudna i że nie… Read more »

Czy Twoje dziecko bierze narkotyki? Sprawdź objawy

Zaczynasz podejrzewać, że Twoje dziecko bierze narkotyki? Zachowuje się inaczej niż zwykle? Na co zawrócić uwagę, żeby nie przegapić, być może rodzącego się właśnie problemu uzależnienia? Huśtawka nastrojów i zmiana nawyków Jednym z charakterystycznych objawów zażywania przez dziecko narkotyków może być huśtawka nastrojów. W jednej chwili jest ono ospałe, apatyczne, a za chwilę nienaturalnie pobudzone,… Read more »

Co zrobić, gdy dziecko jest uzależnione od telefonu?

Już dla coraz młodszych dzieci telefon komórkowy jest jedną z podstawowych rozrywek, bardzo wciągającą i niektórych przypadkach prowadzącą do uzależnienia. Martwisz się, że Twoje dziecko spędza zbyt wiele czasu z telefonem w ręku? Nie masz pewności, czy jeszcze ma nad tym kontrolę, czy też jednak potrzebuje już pomocy? Jak sobie poradzić z fonoholizmem u nastolatka?… Read more »