24h/365 dni
Nie potrzebujesz skierowania
Zadzwoń - 24 godziny na dobę
Tylko teraz - terapia uzależnień małoletnich i osób uczących się w specjalnej cenie! Zadzwoń!

Jak stworzyć sprzyjające rozwojowi środowisko dla niepokornego nastolatka?

Okres dojrzewania to jeden z najważniejszych etapów w życiu każdego dziecka, kiedy to zaczyna wchodzić małymi krokami w dorosłość, pozostając jednocześnie nadal dzieckiem. To właśnie w tym czasie nierzadko nastolatkowie zaczynają przysparzać problemów swoim rodzicom, a także osobom z ich otoczenia. Jak zatem stworzyć środowisko, które pozwoli nastolatkowi z problemami rozwijać się w najlepszy sposób?… Read more »

Jaką rolę odgrywa szkoła w wychowaniu problematycznego nastolatka?

Okres dojrzewania jest trudny nie tylko dla samego nastolatka, ale także i dla jego rodziców, rodzeństwa, a nawet środowiska szkolnego. Zmiany w zachowaniu i fizyczności dziecka są nieuniknione, jednak odpowiednie wsparcie, może dużo wnieść w życie problematycznego nastolatka. Czy szkoła ma także wpływ na jego zachowanie i wychowanie? Dojrzewający nastolatek nierzadko sprawia problemy nie tylko… Read more »

Mama, czy tata? Kto ma większy wpływ na nastoletnie dziecko?

Wychowywanie dziecka to zadanie trudne, które nie raz przynosi lepsze i gorsze okresy. Najtrudniejszym etapem jest czas, w którym potomek dojrzewa – zmienia się wtedy nie tylko fizycznie, ale i psychicznie. Poznaje świat z innej strony, odkrywa nowe możliwości. To właśnie w tym czasie wsparcie rodziców jest najważniejsze dla dziecka, jednak które z nich ma… Read more »

Czy stres rodziców wpływa na dziecko?

To, w jakich warunkach wychowane zostanie dziecko, rzutuje na jego przyszłość na różnych płaszczyznach. Od rodziców przejmujemy wiele zachowań, postaw i zasad. Ich osobista historia rozwojowa (w jakich warunkach dorastali, z jakich środowisk i rodzin pochodzili), jak i płeć dziecka, jego temperament i możliwości kształtują obraz młodego człowieka. Wychowanie nie jest łatwym zadaniem dla rodzica,… Read more »

Uczeń faworyzowany to uczeń mądrzejszy?

Ile razy uczeń słyszy, że sobie z czymś nie poradzi, coś jest dla niego za trudne, nic z niego nie będzie. A za chwilę jest świadkiem chwalenia swojego rówieśnika, że jest zdolny, łatwo się uczy, „wyjdzie na ludzi”. Widzi, że kolega jest bardziej angażowany przez nauczyciela w realizację różnych zadań, częściej wzywany do odpowiedzi itd.… Read more »

Jak zrozumieć nastolatka?

Bunt, trzaskanie drzwiami, przeciwstawianie się zdaniu rodzica, huśtawka nastrojów, impulsywność, obrażanie się o drobiazgi … Gdzie się podziało to grzeczne dziecko, z którym można było wcześniej się dogadać? Okres dojrzewania to trudny czas nie tylko dla samego nastolatka, w którego życiu i organizmie (hormony) zachodzi wiele zmian, ale i rodziców, wątpiących nagle w to, czy… Read more »

Jak przejawia się nastoletni bunt?

Okres nastoletniego buntu to trudny czas – dla młodego człowieka, rodziców, nauczycieli i otoczenia. Metamorfoza dziecka w dorosłego jest skomplikowanym procesem, w którym do głosu dochodzą hormony, środowisko rówieśnicze, efekty dotychczasowego wychowania, trendy głoszone przez media i wiele innych czynników. To, jaką ostatecznie formę przybierze bunt, zależy również od temperamentu nastolatka, jego osobowości oraz relacji,… Read more »

Jak wychować dziecko w dzisiejszym świecie?

Kiedy na świecie pojawia się cząstka nas w postaci małego człowieka, związanego z nami więzami krwi, automatycznie rodzą się obawy, jak go wychować w obecnym świecie. Tym, w którym niejednokrotnie dorośli czują się zagubieni, a co dopiero dziecko, które jest niczym tabula rasa, na której dopiero będzie się zapisywać historia wzlotów i upadków, sukcesów i… Read more »

Jak pomóc dziecku rozwiązywać problemy z nauką?

Nie każde dziecko radzi sobie samodzielnie z nauką. Przyczyny tego mogą być różne. Dziecko nie potrafi do końca zrozumieć, czego się od niego oczekuje, ma problemy z koncentracją, zaburzenia analizatorów wzroku i słuchu lub inne problemy. Warto zdiagnozować to, żeby wiedzieć, jak postępować z danym problemem. Szukając sposobów na to, jak pomóc dziecku w nauce… Read more »