24h/365 dni
Nie potrzebujesz skierowania
Zadzwoń - 24 godziny na dobę

Czy moje dziecko zażywa narkotyki?

W czasach, gdy używki, a szczególnie alkohol, są dosyć łatwo dostępne, rodzice powinni być jeszcze bardziej wyczuleni na to, czy ich dziecko nie ma problemu z nałogami. Zgłębiając wiedzę na temat uzależnienia od narkotyków – objawów brania, jak i samej terapii, mogą szybciej wykryć problem i pomóc nastolatkowi. Jak zachowuje się człowiek po narkotykach? Dziecko… Read more »

Współuzależnienie dzieci w rodzinach alkoholowych

Problem alkoholizmu innego członka rodziny przekłada się na życie i codzienne funkcjonowanie pozostałych. Destabilizuje i przyczynia się do cierpienia, zwłaszcza dzieci. Alkoholik uzależniony jest od substancji psychoaktywnej, a członkowie rodziny – od niego. Jest to koło zamknięte, w którym pomocy potrzebują wszyscy. Inaczej nie ma szans na to, aby rodzina, a zwłaszcza najmłodsi czuli się… Read more »

Skutki alkoholizmu u dzieci i młodzieży

Dobra zabawa na imprezach, zyskanie uznania akceptacji rówieśników, zapomnienie o trudnościach w szkole czy w domu – nadmierne picie alkoholu bez względu na powód i okoliczności może prowadzić do alkoholizmu. Skutki tego uzależnienia przekładają się zarówno na zdrowie psychiczne, jak i fizyczne. Mają też charakter społeczny. Pierwsze próby spożywania alkoholu odbywają się już w coraz… Read more »

Problemy alkoholowe młodzieży

Skąd się bierze alkoholizm młodzieńczy? Powody, jakie za tym stoją, są bardzo różne – od zwykłej ciekawości, chęci zaimponowania w towarzystwie po podporządkowanie się w tym zakresie grupie rówieśniczej czy ucieczce przed problemami w szkole lub w domu. Alkoholizm to wciąż najbardziej popularne uzależnienie w Polsce, zarówno u dorosłych, jak i wśród nastolatków, co wynika nie… Read more »

Osiowe objawy uzależnienia

O alkoholizmie, jego objawach i zagrożeniach mówi się bardzo dużo. Grupą wiekową w szczególny sposób narażoną na jego negatywne skutki, są nastolatki. Wczesna inicjacja alkoholowa może zwiększyć ich szanse na to, że uzależnią się od alkoholu, podobnie jak wychowywanie się w rodzinach, w których rodzice mają problem z piciem. Choroba alkoholowa, czyli zmiana nawyków picia… Read more »

Początki alkoholizmu

Nałóg alkoholowy nie pojawia się nagle, a rodzi się przez długi okres. W przypadku młodzieży inicjacja przygody z napojami wyskokowymi ma miejsce zazwyczaj w okolicach 12-13 roku życia. Przyjmuje się szacunkowo, że wystarczy 1,5 roku do 2 lat, aby młody człowiek regularnie pijąc, uzależnił się od alkoholu. Dlaczego młodzi ludzie piją alkohol? Nastolatki nadużywają alkoholu… Read more »

Narkomania jako patologia społeczna

Nałogowe zażywanie środków odurzających pochodzenia chemicznego doustnie, domięśniowo, dożylnie czy drogami oddechowymi to inaczej narkomania. Zaliczana jest do patologicznych zjawisk społecznych i do uzależnień, które zwłaszcza w XXI w. zbierają żniwo zwłaszcza wśród nastolatków i młodych osób. Może ona zagrażać każdemu młodemu człowiekowi – bez względu na wiek, wykształcenie, środowisko, w jakim się wychowuje, miejsce… Read more »

Leczenie młodzieży uzależnionej od alkoholu

Mimo iż alkohol powinien być sprzedawany młodzieży powyżej 18 roku życia, to jednak jego dostępność dla nieletnich jest bardzo duża. Łatwość kupienia go, spróbowania, chęć przekonania się jak smakuje i skutkuje to część powodów, z jakich młodzi ludzie sięgają po wino, piwo czy wódkę. Problemy alkoholowe młodzieży często biorą się także z nacisków grupy rówieśniczej,… Read more »

Jakie są skutki zażywania narkotyków?

Nie ma narkotyku, który nie uzależnia i nie wpływa negatywnie na psychikę młodego człowieka oraz wyniszcza fizycznie jego rozwijający się organizm. Negatywne skutki zażywania narkotyków odczuwa nie tylko młody człowiek, który wpadł w nałóg, ale także jego najbliższe otoczenie. Konsekwencjami, poza szkodami zdrowotnymi, są mocne osłabienie więzi rodzinnych, problemy z nauką czy konflikty z prawem.… Read more »