24h/365 dni
Nie potrzebujesz skierowania
Zadzwoń - 24 godziny na dobę

Trudna młodzież czy… trudności w jej życiu?

Jeśli piją, ćpają, palą, wagarują, uciekają z domu, popadają w konflikty z prawem, to przez ogół społeczeństwa uważani są za trudną młodzież. Część młodych ludzi w istocie potrzebuje specjalistycznej pomocy w ośrodkach odwykowych czy wychowawczych albo zakładach poprawczych. Część jednak postępuje tak, bo nie radzi sobie z różnymi trudnościami w życiu. Trudno więc generalizować, że… Read more »

Gdzie uzależniony nastolatek może szukać pomocy?

Obecne czasy są sporym wyzwaniem dla rodziców, którym przyszło zmierzyć się z wychowaniem nastolatków. Coraz częściej bowiem problemem wieku dorastania stają się różnego rodzaju używki – alkohol, narkotyki, dopalacze. Przygoda ze środkami psychotropowymi swój początek z reguły ma w ciekawości. Czasami jednak wynika z chęci przypodobania się grupie rówieśniczej (wpływ towarzystwa), zwrócenia na siebie uwagi… Read more »

Palenie papierosów przez nastolatków – wzór dają też rodzice

To zazwyczaj pierwszy nałóg, z którym stykają się młodzi ludzie, bardzo często we własnym domu. Wychowując się w otoczeniu palaczy, przyjmują palenie papierosów jako normalny nawyk, któremu z czasem ulegają. Niestety ta inicjacja nierzadko zaczyna się zbyt wcześnie. Już nawet dzieci próbują papierosów. Popycha je do tego zazwyczaj ciekawość i chęć poczucia się jak dorosły.… Read more »

Depresja u nastolatków

Nie bez powodu depresja uważana jest jedną z globalnych chorób XXI w., która dotyka także dzieci i młodzież. Młodzi ludzie niekoniecznie przez swoje rozdrażnienie, chwiejność nastrojów, izolację, agresywność się buntują. Może to być również wyraz zmagania się właśnie z dziwnym smutkiem i brakiem radości z życia. Depresja wymaga leczenia, aby jej skutki nie okazały się… Read more »

Najczęstsze błędy wychowawcze rodziców

Bycie rodzicem nie należy do łatwych ról życiowych. O wychowaniu dzieci napisano już miliony podręczników i poradników. A jednak pomimo zdobytej wiedzy, własnych doświadczeń na tym polu, zdarza nam się konsekwentnie popełniać te same błędy wychowawcze. Oto kilka najczęściej się powtarzających. (Nie)Konsekwencja Ile razy rzucamy dziecku prosty komunikat: „wyłącz komputer”, „koniec oglądania telewizji”, „wyrzuć śmieci”,… Read more »

Z przykrością zawiadamiamy o śmierci naszego przyjaciela doktora Krzysztofa Liszcza

30 listopada na toruńskim cmentarzu pożegnaliśmy wspaniałego człowieka, rodzica, doktora i terapeutę, Krzysztofa Liszcza. Był wspaniałym lekarzem, który pomógł tysiącom osób uzależnionych, ale nie tylko. Praca z ludźmi była jego pasją, której całkowicie się poświęcił. Utrata go jako przyjaciela i lekarza jest dla nas ogromną tragedią. Wyrazy współczucia składamy rodzinie i bliskim Krzysztofa.   Doktor… Read more »

Grooming – uwodzenie dzieci w sieci

Najpierw udaje w Internecie przypadkowego znajomego. Powoli nawiązuje relację z dzieckiem i ją wzmacnia. Dopiero z czasem wprowadza treści o charakterze seksualnym, jednocześnie nakłaniając dziecko, aby trzymało tę znajomość w sekrecie. Tak zaczynają się historie uwodzonych małoletnich przez pedofili. Grooming to szczególny rodzaj relacji tworzonej online pomiędzy osobami dorosłymi a dziećmi. Celem jest wykorzystanie seksualne… Read more »

Dlaczego nastolatki uciekają z domu?

Złość na rodziców, samotność, problemy w domu najczęściej wpływają na to, że w głowie nastolatka rodzi się pomysł na ucieczkę z domu. Zanim jednak zdecyduje się na ten krok, zazwyczaj nawarstwia się w nim wiele emocji i zdarzeń. Gdy w domu brakuje poczucia bezpieczeństwa Niebezpieczeństwo, krzywda, przemoc – z tym nie radzą sobie często dorośli,… Read more »

Hejt w sieci – jak pomóc prześladowanemu dziecku?

Mowa nienawiści i pogardy staje się coraz poważniejszym problemem w internecie. Na portalach społecznościowych, do których tak chętnie zaglądają młodzi ludzie, szerzy się tzw. „hejt”, który może bardzo boleśnie dotknąć nastolatka i z którym może sobie sam nie poradzić. Jest formą przemocy psychicznej, na którą trzeba jak najszybciej zareagować. Anonimowość i bezkarność „Hejt” pochodzi od… Read more »