24h/365 dni
Nie potrzebujesz skierowania
Zadzwoń - 24 godziny na dobę
2 tygodnie gratis zadzwoń i poznaj szczegóły
Do końca miesiąca lub do wyczerpania miejsc
image

Trudny nastolatek – czyli jak i gdzie szukać skutecznej pomocy?

24.09.19

Wielu rodziców i opiekunów dzieci w wieku 10-13 lat zaczyna mieć problemy wychowawcze. Okres dorastania to szczególny moment w życiu każdego człowieka. Dlatego, jeśli stawiasz sobie pytania: Jak postępować z trudnym nastolatkiem? Jak dawać mu oparcie w ciężkich chwilach i pomagać, nie szkodząc? Przeczytaj nasz wpis, w którym postaramy się na nie odpowiedzieć. Będzie on podpowiedzią dla Ciebie i innych osób szukających rozwiązania w tego typu przykrych sytuacjach.

Zadzwoń i zapytaj o terapię w prywatnym ośrodku Oaza

Nastolatek dojrzewa, czyli początki problemów wychowawczych

Każde dziecko inaczej przechodzi proces intensywnych przemian. Burza hormonów, chęć zyskania większych praw i swobód – to wszystko wpływa na zmianę zachowania i myślenia. Bunt nastolatka dotyczy sfery emocjonalnej, mentalnej i moralnej. Rodzice często nie wiedzą, jak poradzić sobie z trudnym nastolatkiem. Często obwiniają siebie o brak kompetencji, mało uwagi itp.
Opiekunowie powinni zrozumieć, że w życiu rodziny nadchodzi taki czas, w którym dziecko dorasta i szuka własnych ścieżek. To bardzo ważne, aby wówczas być na tyle blisko, by móc poświęcić wystarczający czas na rozmowy i okazywanie uczuć. Dorośli powinni zmienić również swoje podejście i uświadomić sobie, że córka czy syn zaczyna żyć samodzielnie. Nałożenie kary będzie sygnałem dla potomka, że nikt z najbliższych mu nie ufa. Poczucie osamotnienia może osiągnąć apogeum i sprowokować nastolatka do próby ucieczki z domu.
Typowe symptomy wskazujące na problemy wychowawcze:
1. Odcinanie się od krewnych i szukanie akceptacji w innym środowisku. Często są to rówieśnicy znajdujący się w podobnej sytuacji życiowej.
2. Agresywne i impulsywne zachowania. Niekiedy akty samookaleczenia (nacięcia skóry, przypalanie papierosami itp.).
3. Uciekanie do świata wirtualnego. Gry komputerowe, fora, media społecznościowe jako substytut normalnych relacji międzyludzkich.
4. Eksperymenty z używkami, narkotykami i seksem.
5. Różnego rodzaju uzależnienia.
6. Okłamywanie rodziców, opiekunów i nauczycieli.
7. Zaburzenia snu oraz łaknienia.
8. Wagary.
Na tym tle pojawiają się kłopoty z zachowaniem nie tylko w domu, ale również w szkole. Kłótnie i wzajemne obwinianie się zastępują normalne rozmowy. Zaniżenie własnej wartości i brak niezależności przyczyniają się do obniżenia wyników w nauce. Trudna młodzież miewa skłonności do zachowań destrukcyjnych – zatem jak Ty masz sobie radzić w takim momencie? Przede wszystkim nie poddawaj się negatywnym emocjom. Jeśli nie będziesz nad nimi panować, to niestety nie wydobędziesz syna lub córki z opresji.

Skuteczna terapia uzależnień może pomóc Twojemu dziecku

W przypadku, gdy problemy z nastolatkiem ulegną zaostrzeniu, to gdzie powinieneś szukać pomocy? Najlepiej skontaktuj się z poradnią lub kliniką, w której możesz liczyć na porady od terapeuty. Jednym z takich miejsc jest OAZA. Tu pracę zaczynamy od akceptacji drugiej osoby jako człowieka. W ramach terapii zapewniamy naszym podopiecznym poczucie bezpieczeństwa i godności. Małymi krokami przywracamy im utraconą świadomość swojej wartości bez ciągłego samo obwiniania. Odbudowana tożsamość i odnalezienie się na nowo w środowisku są bazą, która pozwala na udany start w dorosłość. Tylko w ten sposób nastolatek zrozumie, że narkotyki lub alkohol to niewłaściwa droga.
Terapia zaczyna się od znalezienia przyczyny problemu. Następnie skupia się na sposobach jego rozwiązania. Praca z trudną młodzieżą:
• ma na celu pokazanie jej, jak sobie radzić z przeciwnościami losu,
• zwraca uwagę na istotę wzajemnego poszanowania,
• uczy właściwej komunikacji i okazywania emocji w pozytywny sposób.
To ciężkie wyzwanie dla obu stron. Dlatego tak ważna jest współpraca. Dziecko musi mieć świadomość, że zawsze może liczyć na wsparcie rodzica i jego akceptację. Zwłaszcza w chwilach zwątpienia, popadnięcia w tarapaty typu:
• niezdanie do następnej klasy,
• ciąża,
• niespełniona miłość,
• odmienne preferencje seksualne itp.

Napisz do nas!

Najważniejsza jest przyjacielska dłoń

Rodzice często nie zdają sobie sprawy, że problemy wychowawcze związane z nastolatkami to ich wołanie o pomoc. Nie pozostawiaj go bez odpowiedzi. Skontaktuj się z placówką wychowawczą, która zapewni właściwą opiekę i wsparcie.
Mamy nadzieję, że ten wpis w jakimś stopniu stał się dla Ciebie podpowiedzią, co można zrobić w krytycznej sytuacji. Jeśli masz pytania, to zadzwoń lub napisz do nas. Gwarantujemy pełną dyskrecję.Autor: Zespół Oaza | Opublikowano: 2019-09-24 | Ostatnia aktualizacja: 1 października 2019