24h/365 dni
Nie potrzebujesz skierowania
Zadzwoń - 24 godziny na dobę
2 tygodnie gratis zadzwoń i poznaj szczegóły
Do końca miesiąca lub do wyczerpania miejsc
image

Jak rozmawiać z dzieckiem o alkoholu?

06.06.19

Wielu rodziców boi się podjąć temat alkoholu z dzieckiem, żeby nie usłyszeć w odpowiedzi: „ale ja już wszystko wiem”, „nie ma tematu” lub nawet zmierzyć się z „fochem”. Mimo wszystko warto zawsze spróbować w obliczu tego, jak bardzo obniża się wiek inicjacji alkoholowej. Wybór odpowiedniej chwili dla takiej rozmowy, jak i ułożenie jej planu będzie miało wielkie znaczenie w powodzeniu akcji. Warto spróbować zastanowić się, jakie dziecko może zadać pytania na temat alkoholu i alkoholizmu oraz jakich udzielić na nie odpowiedzi.

Co Twoje dziecko wie o alkoholizmie?

Jaki moment będzie odpowiedni do tego, aby poruszyć kwestię picia? Najlepiej, gdy obie strony są zrelaksowane i mają czas dla siebie. Trzeba wyjść z założenia, że niekoniecznie podczas jednej rozmowy należy omówić wszystkie kwestie związane z chorobą alkoholową. Większy efekt osiągniemy, powracając co jakiś czas do tematu objawów czy skutków alkoholizmu wśród dzieci i młodzieży. Nie chodzi też o to, aby rozmowa o alkoholu miała formę wykładu. Powinno Cię jako rodzica zainteresować, jakie wyobrażenie i wiedzę o nim ma nastolatek, jakie jest jego zdanie na ten temat, kiedy i z jakich powodów młodzi ludzie piją. W ten sposób Twoje dziecko dostaje sygnał, że interesuje Cię to, co ma do powiedzenia.

Co Ty powinieneś wiedzieć o alkoholizmie nastolatków?

Zacząć należy od rozpoznania objawów alkoholizmu. Do nich należeć mogą np.:

  • mniejsze zainteresowanie zajęciami, które wcześniej były dla dziecka atrakcyjne,
  • kłopoty w szkole, zaniedbywanie nauki, problemy z zachowaniem,
  • izolowanie się w kontaktach z najbliższymi w domu,
  • zmiana dotychczasowych zwyczajów związanych z jedzeniem i snem,
  • zaniedbanie higieny osobistej, wyglądu,
  • większe potrzeby finansowe,
  • częste zmiany nastroju – od nadmiernego pobudzenia do apatii,
  • wyczuwalny zapach alkoholu, zaczerwienione oczy,
  • ukrywanie nowych znajomości i rozdrażnienie, gdy padają pytania o nie.

Nie wszystkie symptomy muszą świadczyć od razu tylko o alkoholizmie, ale warto być wyczulonym na nie, abyś nie przeoczył czegoś ważnego z życia własnego dziecka.

Oprócz objawów choroby alkoholowej powinieneś też wiedzieć, jakie są konsekwencje nadmiernego spożywania alkoholu przez dzieci i młodzież, które są na etapie rozwoju psychicznego i fizycznego. To m.in. zmiany w psychice, fizyczne wyniszczanie organizmu, nieodwracalne zmiany w mózgu, problemy z nauką, z własnymi emocjami.

Dlaczego warto nie pić?

To ważny punkt waszej rozmowy. Pomimo presji ze strony rówieśników, łatwego dostępu do alkoholu, wczesnego wieku inicjacji, uczucia wyluzowania, większej pewności siebie pod wpływem substancji odurzającej, nie każdy musi eksperymentować z alkoholem. Powiedz otwarcie, co sądzisz o piciu w tak młodym wieku, jakie są Twoje doświadczenia (chyba że nie życzysz sobie, aby było to przedmiotem waszej rozmowy, to oznajmij to dziecku), jak to wygląda w świetle prawa oraz jakie skutki pociąga za sobą alkoholizm w różnych sferach życia. Możesz też dodać, że alkohol wcale nie jest „cudownym środkiem”, który pomoże w każdej sytuacji. Warto wspomnieć o tym, że konsekwencje picia wiele razy są bardzo zawstydzające oraz niszcząco wpływają na poczucie własnej wartości.

Ważne jest także wspieranie nastolatka w asertywności, pokazywanie tej cechy, jako czegoś, co może mu bardzo pomóc w życiu. Pamiętaj, że w dużej mierze Ty, również jako rodzic, kształtujesz model zachowań wobec alkoholu poprzez to, jaki masz do niego stosunek, jak się zachowujesz pod jego wpływem i jakie (i w jaki sposób) informacje o nim przekazujesz. Poruszenie tej trudnej kwestii od czasu do czasu może pomóc uniknąć problemu, jakim będzie już uzależnienie.

Jak poradzić sobie z alkoholizmem dziecka?

Gdy jednak podejrzewasz lub nawet masz dowody na to, że Twoje dziecko może mieć już problemy alkoholowe, wówczas najlepiej jest poszukać specjalistycznej pomocy. Alkoholizm u dzieci i młodzieży rozwija się znacznie szybciej niż u osób dorosłych. Znając jego konsekwencje, warto jak najszybciej podjąć interwencję. Oaza to ośrodek, w którym terapeuci pomagają uzależnionym nastolatkom. O tym, jak można umówić się na wizytę, dowiesz się, zaglądając tu: terapiemlodziezy-oaza.pl.



Autor: Zespół Oaza | Opublikowano: 2019-06-06 |