24h/365 dni
Nie potrzebujesz skierowania
Zadzwoń - 24 godziny na dobę
Miesiąc pobytu gratis zadzwoń i poznaj szczegóły
Do końca miesiąca lub do wyczerpania miejsc
image

O terapii

21.02.17

Burzliwy okres dorastania

Trwający kilka lat okres dojrzewania to czas, kiedy młody człowiek próbuje uporać się nie tylko ze zmieniającą się fizycznością, ale również z burzą hormonów i huśtawką nastrojów. To też czas kształtowania postaw życiowych, pokus i rozmaitych prób, jakie przechodzą nastolatki – w szkole, w grupie rówieśniczej i w relacjach z najbliższymi. Młodzież szuka też nowych, ekscytujących i nierzadko zakazanych doznań. Picie alkoholu, branie narkotyków, stosowanie dopalaczy – to rzeczy, po które zazwyczaj sięgają impulsywnie, nie biorąc pod uwagę tego, że takie właśnie postępowanie może nieść za sobą poważne konsekwencje. Podejmowanie ryzyka jest czymś fascynującym.

Zadzwoń i zapytaj o terapię w prywatnym ośrodku Oaza

W poszukiwaniu własnej tożsamości

Do tego jeszcze dochodzi wielka potrzeba młodego człowieka, aby dopasować się do grupy. Poszukiwanie własnej tożsamości odbywa się często w różnych grupach społecznych czy nawet subkulturach, które „rządzą się” własnymi prawami. I nie chodzi tu tylko o wygląd zewnętrzny, ale także o dostosowanie się pod względem jej zachowania, reguł, zasad. Nierzadko są one związane właśnie z różnymi używkami. Istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że jeśli nastolatek nie będzie czuł akceptacji ze strony grupy, to szacunek rówieśników będzie próbował zdobyć np. eksperymentując z alkoholem.

 

Dążenie do niezależności

Nastolatki w okresie dojrzewania są bardziej podatne na wpływy rówieśników oraz na to, co przeczytają na różnych stronach internetowych czy obejrzą w telewizji. Mniejszym autorytetem stają się rodzice, co często prowadzi do różnych konfliktów. Znalezienie kompromisu pomiędzy dążeniem do niezależności młodego człowieka a doświadczeniami i racjami rodziców nie zawsze jest łatwe. Poszanowanie wzajemnych granic jest wyzwaniem dla obu stron. Trudność ze znalezieniem wspólnego języka z rodzicami, ciągłe kłótnie, brak spełniania zbyt wygórowanych oczekiwań rodziców – popychają do ucieczki od tej prozy życia w różne nałogi. Mogą one być swego rodzaju buntem albo chęcią zwrócenia na siebie uwagi zbyt zajętego rodzica.

 

Wszyscy wiedzą, kto i co bierze

Kiedyś picie alkoholu, palenie papierosów czy branie narkotyków dotyczyło zwykle określonych grup. Dziś już na etapie szkoły podstawowej wszyscy wiedzą, kto i co bierze, gdzie, jak i za ile można to kupić. Po narkotyki, dopalacze czy alkohol nie sięgają już tylko osoby z patologicznych, trudnych rodzin. Ci, którzy wychowują się w tzw. „dobrych domach”, również często mają za sobą pierwsze próby z używkami. Gdy ta przygoda kończy się tylko na zaspokojeniu ciekawości, przeżyciu czegoś nowego, chęci dowiedzenia się „jak to naprawdę jest” – to nie jest jeszcze najgorzej. Jednak w wielu przypadkach substancje psychoaktywne traktowane są jako środek rozluźniający na co weekendowych imprezach, dający zapomnieć o kłopotach w szkole, w domu, pozwalający być „kimś lepszym”, a jednocześnie takim jak inni w grupie. Młodzież sięga po narkotyki także wtedy, gdy potrzebuje „naukowego kopa”. Amfetamina pobudza na tyle mocno, że można przygotować się lepiej do sprawdzianu, zaliczenia, egzaminu itd. I tak młodzi ludzie przekraczają bezpieczna granice kontroli nad używkami.

 

Zgubne skutki nałogów

Młodzież, która popada w uzależnienia, ponosi wiele konsekwencji z tego powodu. Działanie substancji psychoaktywnych negatywnie wpływa na jej rozwój fizyczny i psychiczny. Do tego jeszcze dochodzą skutki uboczne w sferze rodzinnej – konflikty z rodzicami, społecznej – opuszczanie lekcji lub wyrzucenie ze szkoły, utrata dotychczasowych znajomych. Pojawić się mogą również problemy z agresją (pod wpływem działania alkoholu, narkotyków czy dopalaczy), która może być zagrożeniem zarówno dla samej osoby uzależnionej, jak i dla otoczenia. Nastolatki z nałogami narażone są również na utratę zdrowia lub życia, powodując wypadki, przedawkowując.

Napisz do nas!

Życie pod kontrolą

Wyrwanie się spod kontroli, zawieranie nowych znajomości, zdobywanie kolejnych doświadczeń nie zawsze kończy się dobrze. Świadczą o tym rosnące statystki dotyczące młodzieży leczonej z uzależnień takich właśnie jak alkoholizm, narkomania czy od dopalaczy. Ośrodek OAZA jest miejscem, w którym wyciągamy pomocną dłoń do nastolatków z nałogami i zapewniamy terapie dla uzależnionych od narkotyków czy terapię dla uzależnionych od seksu Opracowaliśmy zespół zasad i norm, które obowiązują wszystkie osoby, które zdecydują się na terapię dla młodzieży. Pacjenci, którzy zmagają się z uzależnieniem od dłuższego czasu, poddawani są dodatkowo wcześniej detoksyzacji, czyli oczyszczaniu organizmu z toksyn, które powstają pod wpływem przyjmowania substancji psychoaktywnych.

 

Leczenie uzależnień w naszym ośrodku opiera się na specjalnym programie, podczas którego młody człowiek odbudowuje swoją tożsamość, poczucie własnej wartości, odkrywa na nowo własny potencjał. Stosujemy w terapii dla młodzieży zasadę tzw. małych kroków, czyli powolne, ale skuteczne pokonywanie problemów.

 

W naszym ośrodku uzależnień wspólnie z młodzieżą wypracowujemy system kar i nagród. Stwarzamy przyjazną atmosferę, aby każdy czuł się ważny, szanowany i bezpieczny. Nałogi są często mechanizmami obronnymi i pojawiają się, kiedy dana osoba nie potrafi sobie poradzić z jakimiś problemami. Naszym zadaniem dotarcie do sedna tych kłopotów i znalezienie skutecznego rozwiązania – pomysłu na życie bez nałogów. Terapia dla młodzieży, którą proponujemy w naszym ośrodku uzależnień, to najlepszy sposób na to, aby zajrzeć w głąb siebie i skorzystać ze wsparcia osób, które mają doświadczenie w pracy z osobami uzależnionymi. Pacjenci nie są do niczego zmuszani – mówią i robią tyle, na ile sami się zdecydują.Autor: Zespół Oaza | Opublikowano: 2017-02-21 | Ostatnia aktualizacja: 19 listopada 2019