Skutki uboczne narkotyków bardzo często prowadzą do zatrucia narkotykami, w którym po przyjęciu substancji o działaniu odurzającym dochodzi do poważnych zaburzeń w funkcjonowaniu organizmu, stanowiących zagrożenia dla zdrowia oraz życia.
To, czy dojdzie do zatrucia oraz jak silne ono będzie zależy od następujących czynników:
W ostatnim czasie odnotowano wiele zatruć narkotykami zarówno wśród młodzieży, która pod wpływem grupy rówieśniczej coraz chętniej sięga po środki psychoaktywne, jak i dzieci, które często bywają przypadkowymi ofiarami. Wiele produkowanych obecnie narkotyków wyglądem przypomina słodycze, dlatego zdarza się, że bywają one zażywane przez najmłodszych na skutek pomyłki.
Gdy istnieje podejrzenie, że nastolatek przyjął narkotyki, w celu potwierdzenia domysłu oraz sprawdzenia o jaką konkretnie substancję chodzi, można skorzystać z testów, które są powszechnie dostępne w aptekach (bez recepty). Wykazują one dużą skuteczność jeśli chodzi o wykrywanie obecności niedozwolonych środków w moczu oraz ślinie.
Często jednak nie ma czasu na pozyskiwanie tego rodzaju informacji za pomocą testu, gdyż po przyjęciu narkotyku kondycja danej osoby jest na tyle zła, że konieczne jest natychmiastowe podjęcie interwencji. Warto podkreślić, że w przypadku zatrucia narkotykami stan zdrowia ma tendencję do gwałtownego pogarszania się wraz z upływem czasu, dlatego nie wolno bagatelizować tej sytuacji. Należy bezzwłocznie wezwać pogotowie ratunkowe i pozostać przy chorym, aż do jego przyjazdu. Warto również zabezpieczyć ewentualnie znalezione narkotyki lub opakowania, w których się one znajdowały, w celu przekazania ich ratownikom. Wiedza na temat substancji, które doprowadziła do zatrucia ma kluczowe znaczenia dla skuteczności udzielonej pomocy.
Ogólne objawy zatrucia narkotykami:
Substancje psychoaktywne mogą mieć działanie pobudzające, uspokajające oraz halucynogenne. Z tego powodu objawy zatrucia narkotykami mogą przybierać różnorodną postać. Dlatego warto być wyczulonym na wszelkie zmiany odbiegające od normy.
Często zdarza się tak, że zatrucie narkotykami to moment, w którym rodzice dowiadują się, że ich dziecko miało styczność z tego typu substancjami. Jeśli zażywało je na przestrzeni dłuższego czasu, zapewne konieczne będzie leczenie w specjalistycznym ośrodku, gdyż prawdopodobnie doszło do rozwoju uzależnienia od narkotyków. Tym bardziej, że obecne narkotyki to substancje pochodzenia syntetycznego zawierające domieszki związków bardzo niebezpiecznych dla życia i zdrowia. Za ich sprawą objawy odstawienia narkotyku są bardzo dokuczliwe, a chęć jego przyjmowania rośnie wraz z kolejnym spożyciem.
Klinika dla młodzieży OAZ prowadzi detoks mający na celu oczyszczenie organizmu z toksyn. To krok poprzedzający udzielenie właściwej pomocy psychoterapeutycznej. Ważny, ponieważ zanim zajmiemy się psychiką podopiecznego musimy mieć pewność, że jego stan zdrowia jest dobry i nie zagraża jego bezpieczeństwu.
W naszej placówce leczenie uzależnień prowadzimy w oparciu o samodzielnie wypracowany program. Każdorazowo dostosowujemy go do indywidualnych potrzeb zgłaszającego się do nas podopiecznego, gdyż z doświadczenia wiemy, że choć mechanizmy towarzyszące uzależnieniu są takie same, każdy nałóg ma inne źródło i wymaga pracy na odmiennych problemach.