24h/365 dni
Nie potrzebujesz skierowania
Zadzwoń - 24 godziny na dobę
Miesiąc pobytu gratis zadzwoń i poznaj szczegóły
Do końca miesiąca lub do wyczerpania miejsc
image

Zachowanie po narkotykach

18.05.17

Zażywanie substancji odurzających przez nastolatka sygnalizują zmiany pojawiające się w jego zachowaniu. Początkowo są one mało dostrzegalne, jednak nasilają się wraz z coraz częstszym ich przyjmowaniem i pogłębianiem się uzależnienia od narkotyków.

Na ogół rodzice nie dysponują wystarczająco dużą wiedzą na temat środków psychoaktywnych. Wielu spośród nich zauważa pewne odstępstwa od zwyczajowego zachowania swoich pociech, ale nie potrafi ich powiązać z używaniem tych destruktywnie działających substancji.

działanie narkotyków na organizm człowieka jest ściśle uzależnione od rodzaju przyjętego środka. Narkotyki pod względem oddziaływania na ośrodkowy układ nerwowy najogólniej można podzielić na:

  • pobudzające;
  • uspokajające;
  • halucynogenne.

Przynależność narkotyku do jednej z wyżej wymienionych grup determinuje sposób, w jaki zachowywać się będzie dana osoba po jego przyjęciu. Natomiast natężenie zmian pojawiających się w jej codziennym funkcjonowaniu zależeć będzie od ilości i częstotliwości zażywania tej substancji.

Substancje o działaniu stymulującym – amfetamina (extasy), kokaina, crack

Powodują one wzmożoną aktywność. Na początku ich zażywania zaobserwować można słowotok oraz dużą ruchliwość. Oczy po narkotykach charakteryzują się rozszerzonymi źrenicami oraz lekkim wytrzeszczem. Występuje pobudzenie, bezsenność oraz irracjonalne, nietypowe zachowania. Wraz z rozwojem uzależnienia od tych narkotyków pojawia się utrata wagi oraz bezsenność. Zauważalne są napady agresji, lęki, psychozy, manie prześladowcze. Występuje również nasilona potliwość oraz krwotoki z nosa. Stopniowo postępuje fizyczne i psychiczne wyniszczenie organizmu.

Zadzwoń i zapytaj o terapię w prywatnym ośrodku Oaza

Substancje o działaniu uspokajającym (benzodiazepiny) i nasennym (barbiturany)

Po ich przyjęciu pojawia się poczucie wewnętrznego spokoju i zadowolenia. Współwystępuje z nimi senność, oszołomienie oraz euforia. Po zażyciu większej dawki można zaobserwować spowolnienie ruchów oraz niewyraźną, bełkotliwą mowę. Wraz z rozwojem uzależnienia zmiany w zachowaniu po zażyciu narkotyków ulegają nasileniu. Dostrzegalny staje się brak równowagi psychicznej. Nasilają się lęki, nierzadko pojawia się depresja. Nieustane zmęczenie, zaburzenia mowy i pamięci oraz otępienie myślowe.

Substancje o działaniu halucynogennym – LSD, grzyby

Młodzież sięga do nie, gdyż jest złakniona nowych doznać, a narkotyki z tej grupy powodują tak zwane podróże poza rzeczywistość. Przejawiają się one pod postacią halucynacji wzrokowych i słuchowych, nadwrażliwości zmysłowej, zaburzeń świadomości i postrzegania. Dłuższe zażywanie tego rodzaju substancji wywołuje mniej przyjemne doznania, to jest lęk, panikę oraz urojenia o negatywnym oddźwięku.

Kanabinole – preparaty konopi (marihuana, haszysz)

To specyficzna grupa, gdyż należące do niej narkotyki mogą mieć działanie pobudzające i uspokajające. W większych dawkach są w stanie wywołać halucynacje.

Panuje błędne przekonanie, że nie może dojść do uzależnienia od tych narkotyków. Młodzież chętnie po nie sięga z uwagi na stan rozbawienia i beztroski, które towarzyszą ich zażyciu. Na początkowym etapie charakterystyczna jest duża rozmowność, zwiększony apetyt (zwłaszcza na słodycze) oraz rozproszona uwaga. Podczas ich palenia dochodzi do podrażnienia spojówek, wyczuwalny jest także słodkawy zapach.

Osoba przyjmująca je przez dłuższy zaczyna zamykać się w sobie, odcinać od otoczenia z powodu braku możliwości porozumienia się z nim. Czasem występują napady agresji. Pojawiają się także psychozy, omamy oraz iluzje. Symptomatyczny jest brak chęci do podejmowania konstruktywnych działań oraz niemożność doprowadzenia podjętych działań do końca.

Opiaty – morfina, heroina

Początkowo zażywanie ich wywołuje błogostan. Pojawia się odprężenie, zadowolenie oraz rozleniwienie i ospałość. Typowe u osób przyjmujących opiaty są błyszczące oczy oraz zwężone źrenice, które nie reagują na światło. Zmiany zachowania po tych narkotykach zmierzają w bardzo destrukcyjnym kierunku. Są to substancje, które szybko i mocno uzależniają. Wraz z pogłębianiem się nałogu pojawiają się trudności z koncentracją i wysławianiem się. Spadek ambicji, motywacji, stany lękowe oraz depresje. Można zaobserwować znaczną utratę sił, wychudzenie, radykalne pogorszenie stanu skóry, włosów oraz zębów.

Kleje i inne substancje wziewne

Wąchanie kleju oraz rozpuszczalników stanowi spory problem, z uwagi na łatwą dostępność wspomnianych środków. To dosyć często spotykane uzależnienie wśród młodzieży. Warto wspomnieć, że nierzadko dotyczy ono również małych dzieci. Wdychanie oparów wywołuje błogostan, uczucie wewnętrznej przyjemności. Wraz z postępowaniem nałogu pojawia się senność, odrętwienie. Zauważyć można także nadwrażliwość na światło, opóźnione reagowanie. Z czasem dochodzi do utraty kontroli nad rzeczywistością. Nasila się wychudzenie, bóle głowy oraz mięśni.

Leczenie uzależnień od narkotyków

Klinika dla młodzieży OAZA to nowoczesny ośrodek usytuowany w centrum Kujaw. Jego lokalizacja nie przysparza trudności jeśli chodzi o dojazd. Naszym podopiecznym pozwala natomiast na oderwanie się od codzienności oraz zdobycie sił i równowagi, dzięki którym możliwy jest pełny powrót do zdrowia. Leczenie uzależnienia od narkotyków prowadzimy w atmosferze życzliwości, szacunku i wzajemnego zrozumienia. Pracujemy z podopiecznymi nad wzmocnieniem motywacji do walki z nałogiem. Pomagamy im w pozbyciu się zgubnych w skutkach nawyków oraz odzyskaniu radości z życia.

Napisz do nas!

Więcej:Autor: Zespół Oaza | Opublikowano: 2017-05-18 | Ostatnia aktualizacja: 19 listopada 2019