24h/365 dni
Nie potrzebujesz skierowania
Zadzwoń - 24 godziny na dobę
Miesiąc pobytu gratis zadzwoń i poznaj szczegóły
Do końca miesiąca lub do wyczerpania miejsc
image

Uzależnienie od komputera

21.02.17

Komputeromania – brak kontroli nad korzystaniem z komputera

Twoje dziecko uważa, że przy komputerze siedzi zaledwie chwilę, a w czasie realnym minęła właśnie kolejna godzina? Być może masz problem jakim jest uzależniony syn albo uzależniona córka. Korzystanie z takiego sprzętu jak komputer w granicach rozsądku nie jest zagrożeniem. Dziś to urządzenie, które przydaje się w odrabianiu lekcji, nauce języków, poszerzaniu wiedzy na temat swoich zainteresowań. Pomaga także zrelaksować się dzięki graniu w gry, które są instalowane w komputerze lub dostępne online. Zbyt długie przesiadywanie przed ekranem i utrata kontroli czasu prowadzi jednak do nałogu.

Zadzwoń i zapytaj o terapię w prywatnym ośrodku Oaza

Uzależnienie od internetu i komputera

Uzależnione od internetu i komputera dziecko zaczyna borykać się z różnymi problemami. Każdy aspekt codziennego życia zaczyna być przyporządkowywany korzystaniu z tego sprzętu i internetu. To oczywiście odbija się na funkcjonowaniu w szkole i w domu. Możesz wówczas zaobserwować, że uzależniona córka czy uzależniony syn nie radzi sobie ze swoimi obowiązkami, zaniedbuje relacje z bliskimi i rówieśnikami. Nałogowo za to może spędzać godziny przed monitorem, grając w gry komputerowe, odwiedzając różne portale społecznościowe czy czytają albo rozmawiając przez komunikatory. Tylko ograniczenie tego nawyku może uchronić dziecko przed pogłębianiem nałogu. Nie jest to łatwe, gdyż osoba, która jest uzależniona od komputera, odczuwa wielką potrzebę, przymus, aby korzystać z niego, a wszelkie próby odciągnięcia jej od tego sprzętu wywołują złość, agresję. Nałóg odbija się również na zdrowiu – pogorszenie wzroku, zanikanie mięśni czy ich przykurcze to kilka objawów. Co wówczas robić? Na pewno trzeba podjąć temat i porozmawiać o nim z uzależnioną córką czy uzależnionym synem. Warto również ustalić, w jakich sytuacjach najczęściej dziecko siada przed komputerem, czego w nim szuka czy też wymyślić alternatywę dla spędzania czasu przed monitorem, równie interesującą. Niemniej ważne jest także ustalenie harmonogramu dnia oraz zasad korzystania z komputera. Całkowite odłączenie od tego sprzętu jest wskazane w sytuacji, gdy istnieje zagrożenie zdrowia dziecka np. popadnie ono w stan psychotyczny. Jeśli interwencja rodzica nie powiedzie się, zawsze pozostaje jeszcze ośrodek uzależnień i zatrudnieni w nim specjaliści.

Komputer prawdziwe uzależnienie dziecka. Uzależnienie od komputera leczenie

W prowadzonym przez nas ośrodku odwykowym dla młodzieży gwarantujemy wsparcie już od pierwszego spotkania. Rodzice uzależnionego dziecka nie zawsze potrafią sami poradzić sobie z tym problem. Nie znają mechanizmów, jakie kierują ich synem czy córką oraz nie posiadają odpowiedniej wiedzy. Często też nie mają wystarczająco dużo czasu czy odpowiedniej siły perswazji, aby przekonać dziecko, że uzależnienie może mu zniszczyć prawdziwe życie. Terapia uzależnień młodzieży, która prowadzimy w OAZIE, jest czasem na to, aby nauczyć dziecko poprawnego korzystania z komputera i sieci. Uzależniony syn czy uzależniona córka prowadzi np. dzienniczek, w którym zapisuje czas spędzany przed ekranem monitora. Terapia uzależnień młodzieży to także szukanie innych rozrywek, uprawianie sportu, czytanie książek, oglądanie filmów i wyszukiwanie innych alternatywnych zajęć. Nie brakuje w niej też określenia ram czasowych korzystania z internetu, codziennych aktywności i wypoczynku. Zapraszamy do naszego ośrodka odwykowego dla młodzieży!

Napisz do nas!

 Autor: Zespół Oaza | Opublikowano: 2017-02-21 | Ostatnia aktualizacja: 19 listopada 2019