24h/365 dni
Nie potrzebujesz skierowania
Zadzwoń - 24 godziny na dobę
Miesiąc pobytu gratis zadzwoń i poznaj szczegóły
Do końca miesiąca lub do wyczerpania miejsc

Objawy alkoholizmu

19.05.17

Alkohol towarzyszy dorosłym w wielu różnych sytuacjach życiowych. Większość spotkań towarzyskich, w tym nierzadko również urodziny pociech, stanowią dobrą okazję do wypicia paru kieliszków. Powszechna aprobata wobec spożywania alkoholu bez względu na okoliczności, stanowi dla młodzieży jasny przekaz – jest to zachowanie dozwolone, a czasem może nawet wskazane.

Zadzwoń i zapytaj o terapię w prywatnym ośrodku Oaza

Dlaczego młodzi ludzie sięgają po alkohol?

Decydującą rolę w tym obszarze odgrywają wzorce wyniesione z domu rodzinnego. Dzieci wychowujące się w rodzinach zmagających się z uzależnieniem od alkoholu są bardziej narażone na rozwój tej choroby.

Sięganie po napoje alkoholowe to również chęć poczucia się jak osoba dorosła. Czasem posiada związek z chęcią przypodobania się grupie rówieśniczej, udowodnienia swojej dojrzałości.

Nastolatek na wzór osób dorosłych spożywa alkohol, gdyż pragnie wywołać pożądane z jego punktu widzenia emocje lub uporać się z tymi niechcianymi. Upojenie alkoholowe wprowadza w stan euforii. Poprawia humor, dodaje pewności siebie. Pozwala na beztroskę, znosi poczucie samokontroli.

Kontakt z alkoholem bywa także wyrazem młodzieńczego buntu – przeciw zakazom rodziców, przyjętym konwencjom. Picie miewa wymiar eksperymentalny, wiąże się z doświadczaniem nowych rzeczy, przekraczaniem pewnych granic.

Pierwszy kontakt, a uzależnienie od alkoholu

W naszym kraju wiek inicjacji alkoholowej z każdym kolejnym rokiem ulega obniżeniu. Obecnie przypada on na 12 rok życia. To bardzo niepokojące dane, które pokazują jak ogromna jest skala tego problemu. Do uzależnienia od alkoholu u młodego człowieka może dojść już po 2 latach regularnego picia. Czy moment, na który przypada inicjacja ma tutaj decydujące znaczenie? Nie, liczy się również wielkość oraz częstotliwość przyjmowanych dawek. Ale pierwszy kieliszek może doprowadzić do wzrostu zainteresowania trunkami, a ono z koli stanowi spore ryzyko, że dojdzie do powstania nałogu alkoholowego w bardzo młodym wieku.

Objawy alkoholizmu u młodych ludzi

Na częste spożywanie alkoholu u młodzieży może wskazywać:

  • problemy w szkole związane z nauką i zachowaniem;
  • spadek zainteresowania zajęciami, które dotychczas postrzegane były jako atrakcyjne;
  • częste zmiany nastroju (od pobudzenia do apatii);
  • wzrost poziomu frustracji, napady gniewu, pojawienie się wrogości;
  • unikanie bliskości oraz kontaktu z rodziną;
  • zmiany dotychczasowych nawyków, na przykład związanych z jedzeniem lub zasypianiem;
  • wzrost potrzeb finansowych, ciągły brak pieniędzy;
  • nowi znajomi, które dziecko trzyma na dystans (nie chce o nich opowiadać);
  • zapach alkoholu oraz błyszczące lub zaczerwienione oczy;
  • zmiany w wyglądzie, czasem przejawiające się zaniedbaniem.

Zdarza się tak, że rodzice dostrzegają niepokojące zmiany zarówno w wyglądzie zewnętrznym, jak i sposobie funkcjonowania swoich dzieci, ale często nie kojarzą ich z objawami alkoholizmu. W naszym społeczeństwie to narkotyki przestawiane są jako największe niebezpieczeństwo, mniej natomiast mówi się o napojach alkoholowych jako o zagrożeniu dla zdrowia dzieci i młodzieży. Dlatego uzależnienie od alkoholu nierzadko rozwija się u nich zupełnie niepostrzeżenie.

Leczenie uzależnień – klinika dla młodzieży OAZA

W naszym ośrodku pracuje zespół wykwalifikowanych specjalistów z różnych dziedzin, dzięki czemu jesteśmy w stanie zapewnić naszym podopiecznym taką pomoc, jakiej tylko potrzebują. Ich bezpieczeństwo oraz komfort w czasie trwania terapii to dla nas priorytet. Klinika dla młodzieży OAZA oferuje profesjonalne leczenie uzależnienia od alkoholu. W codziennej pracy nasi terapeuci stosują metodę małych kroków. Pracujemy powoli i skrupulatnie, gdyż pragniemy, aby efekty wypracowane w toku spotkań z naszymi podopiecznymi były trwałe. Celem prowadzonego w naszej klinice leczenia uzależnień jest nie tylko uporanie się z nałogiem, ale realna poprawa jakości życia młodych ludzi na wielu różnych płaszczyznach.

Napisz do nas!

Więcej:Autor: Zespół Oaza | Opublikowano: 2017-05-19 | Ostatnia aktualizacja: 19 listopada 2019