24h/365 dni
Nie potrzebujesz skierowania
Zadzwoń - 24 godziny na dobę
2 tygodnie gratis zadzwoń i poznaj szczegóły
Do końca miesiąca lub do wyczerpania miejsc
image

Terapia dla osób uzależnionych od narkotyków

26.09.19

Substancje psychoaktywne oddziałujące na układ nerwowy stanowią jedno z poważniejszych zagrożeń dla dzieci oraz młodzieży. Tego typu środki chemiczne nie tylko niszczą zdrowie psychiczne, ale i fizyczne, wywołując szereg uciążliwych dolegliwości, a w skrajnych przypadkach prowadząc nawet do śmierci. Zastanawiając się, jak pomóc osobie uzależnionej od narkotyków, należy przede wszystkim zdać sobie sprawę ze skali problemu. Młode osoby bardzo niechętnie poddają się specjalistycznemu leczeniu, a tymczasem jedyną słuszną drogą ratunku w takiej sytuacji jest profesjonalna terapia dla osób uzależnionych od narkotyków.

Zadzwoń i zapytaj o terapię w prywatnym ośrodku Oaza

Jak rozpoznać, że dziecko zażywa substancje psychoaktywne?

W pierwszej kolejności warto zwrócić uwagę, czy nie doszło do zmian w zachowaniu osoby podejrzewanej o nałóg. Osoby uzależnione od narkotyków nie tylko zaniedbują swoje codzienne obowiązki. Bardzo często stają się mniej lub bardziej rozmowne, mają rozszerzone źrenice, a ich skóra nagle staje się blada i ziemista. Dzieci i młodzież uwikłani w problem narkomanii zwykle też mają trudności z koncentracją, nie radzą sobie w nauce i porzucają dotychczasowe zainteresowania.

Podejrzewając dziecko o zażywanie niedozwolonych środków chemicznych, warto też zwrócić uwagę, czy w jego rzeczach nie ma przedmiotów służących narkotyzowaniu się. Mogą to być strzykawki, igły, okopcone łyżki, biały proszek, kolorowe papierki itp. Obserwując zmiany w zachowaniu lub znajdując którykolwiek z powyższych elementów, można mieć przypuszczenia, że dziecko zażywa substancje psychoaktywne.

Jak postępować z osobą uzależnioną od narkotyków?

Na pewno nie należy panikować, gdyż w ten sposób nie pomożemy młodemu człowiekowi. Na bok warto też odsunąć wszelkie groźby, kłótnie i krzyki. Poszukując odpowiedzi na pytanie, jak postępować z osobą uzależnioną od narkotyków, warto postawić na szczerą rozmowę, która nie powinna odbyć się w pośpiechu. Poinformujmy dziecko o wszystkich negatywnych skutkach brania niedozwolonych substancji chemicznych, skupiając się nie tylko na zdrowiu, ale także na aspektach prawnych oraz społecznych.

Jeśli masz pewność, że Twoja pociecha ma poważny problem, możesz też poszukać pomocy w specjalistycznym ośrodku leczenia uzależnień narkotykowych dla dzieci i młodzieży. W takim miejscu uzyskasz cenne rady i wskazówki nie tylko na temat tego, jak rozpoznać, że dziecko zażywa substancje psychoaktywne, ale także jak postępować z osobą uzależnioną od narkotyków. Pamiętaj, że młody człowiek sam powinien zrozumieć, że jest chory, odczuwając skutki swojego postępowania. Samodzielnie musi też podjąć decyzję o podjęciu leczenia.

Czym dokładnie jest współuzależnienie?

Z nałogiem narkotykowym jest ściśle związany problem współuzależnienia. Kiedy jeden z członków rodziny zmaga się z uzależnieniem od narkotyków, zwykle jego nałóg ma destrukcyjny wpływ na cały system rodzinny. Zażywanie substancji psychoaktywnych powoduje, że jego członkowie funkcjonują w ciągłym napięciu, stresie, a ich poczucie bezpieczeństwa zostaje całkowicie zaburzone. W wyniku długotrwałego problemu może dojść do przystosowania się do kłopotliwej sytuacji – wówczas możemy mówić o współuzależnieniu.

Rozwijające się współuzależnienie można rozpoznać po następujących objawach:

koncentracja całej swojej uwagi na osobie zażywającej narkotyki,
zaprzeczanie, że w rodzinie pojawiło się uzależnienie,
unikanie kłótni i wszelkiego rodzaju sytuacji konfliktowych,
chronienie osoby zmagającej się z nałogiem,
poczucie wewnętrznej pustki, zagubienia, bezradności,
chaos emocjonalny.
Na szczęście z wyżej opisanym problemem można sobie skutecznie radzić. W tym celu warto odwiedzić profesjonalny ośrodek leczenia uzależnień narkotykowych. W takiej placówce realizowane jest nie tylko leczenie dla osób uzależnionych od narkotyków, ale również dla członków rodzin, w których pojawił się problem związany z przyjmowaniem substancji psychoaktywnych. Terapia współuzależnienia od narkotyków pozwala zupełnie na nowo spojrzeć na problem,  zdobyć wiedzę o nałogu, a także zdać sobie sprawę, że nie mamy wpływu na ćpanie drugiej osoby. W tym miejscu warto podkreślić, że dzięki odpowiednim oddziaływaniom psychoterapeutycznym nie tylko można uwolnić się od tej niebezpiecznej pułapki psychologicznej, ale przede wszystkim zwiększyć szanse na wyleczenie osoby uzależnionej.

Terapia uzależnień od narkotyków – na czym polega?

W sytuacji, kiedy wydaje nam się, że nie mamy żadnego wpływu na dziecko, które pomimo usilnych próśb i starań nie rezygnuje z zażywania substancji psychoaktywnych, ratunkiem może okazać się terapia dla osób uzależnionych od narkotyków. Pierwszym etapem leczenia zwykle jest detoksykacja, która polega na odtruciu organizmu i usunięciu wszelkich toksyn spowodowanych długotrwałym ćpaniem. Dopiero po detoksie można poddać się właściwej psychoterapii.

Wiele osób nie wie, na czym polega terapia uzależnień od narkotyków oraz w jaki sposób przebiega. Tego typu leczenie jest skierowane do wszystkich osób regularnie przyjmujących:

marihuanę,
amfetaminę,
kokainę,
heroinę,
LSD,
dopalacze,
inne substancje chemiczne.
Terapia dla osób uzależnionych od narkotyków może wykorzystywać różne podejścia psychologiczne i formy pracy. Najczęściej jest to psychoterapia poznawczo-behawioralna, ale niekiedy stosuje się też model Minnesota, czy tzw. terapię substytucyjną. Celem każdej z nich jest poznanie podłoża problemu, zrozumienie jego mechanizmów oraz nauczenie się pokonywania objawów głodu abstynencyjnego.

Napisz do nas!

Na chwilę obecną leczeniem osób uzależnionych od narkotyków zajmują się zarówno placówki państwowe, jak i prywatne. Jeśli zależy Ci na dyskrecji i w pełni komfortowych warunkach podczas psychoterapii, możesz zdecydować się na skorzystanie z oferty przygotowanej przez Klinikę Oaza. Działając jako prywatny ośrodek leczenia uzależnień narkotykowych dla dzieci i młodzieży, wspieramy naszych pacjentów na każdym etapie walki z nałogiem, pomagając im odbudować wiarę w siebie oraz zyskać motywację do dalszych działań. Wieloletnie doświadczenie, a także zespół wykwalifikowanych specjalistów sprawiają, że do tej pory pomogliśmy dziesiątkom młodych ludzi, którzy nie zatracili się w nałogu i w pełni powrócili do zdrowia.Autor: Zespół Oaza | Opublikowano: 2019-09-26 | Ostatnia aktualizacja: 19 listopada 2019