24h/365 dni
Nie potrzebujesz skierowania
Zadzwoń - 24 godziny na dobę
2 tygodnie gratis zadzwoń i poznaj szczegóły
Do końca miesiąca lub do wyczerpania miejsc

Skutki uzależnienia od telefonu

19.05.17

Fonoholizm, czyi uzależnienie od telefonu, dotyczy nie tylko młodzieży, ale również osób dorosłych. Jest ono jednak bardziej niebezpieczne dla młodszych użytkowników tego urządzenia, gdyż pojawia się w ich życiu na tym etapie, na który przypada ich najbardziej intensywny rozwój. Tymczasem telefon, który ma stanowić okno na świat, prowadzi do skrajnej izolacji nastolatka. Sprawia, że pomimo obecności wielu osób dookoła, staje się on bardzo samotny.

Zadzwoń i zapytaj o terapię w prywatnym ośrodku Oaza

Skutki uzależnienia od telefonu

Najbardziej dotkliwym skutkiem uzależnienia od telefonu jest właśnie wspomniane odcięcie od świata zewnętrznego. Największą podatność na ten nałóg wykazują osoby nieśmiałe, które mają problem z nawiązywaniem relacji w bezpośrednim kontakcie. Dzięki temu urządzeniu są w stanie pokonać barierę swojej niepewności. Jednak im lepiej radzą sobie w tej wirtualnej rzeczywistości, tym bardziej wycofują się i unikają nawiązywania prawdziwych interakcji z ludźmi.

Uzależnienie od hazardu często towarzyszy fonoholizmowi. Nastolatek, pragnąc uciec przed pustką i poczuciem osamotnienia, coraz częściej sięga po telefon. Różnego rodzaju gry w takich sytuacjach stanowią pokusę, której trudno się oprzeć. Można wypełnić nimi każdą wolną chwilę i uciec przed trudnymi emocjami.

Ta tendencja do wycofywania się i szukania ucieczki od przykrych sytuacji stanowi idealne podłoże do rozwoju kolejnych uzależnień u młodych ludzi.

Wśród negatywnych skutków uzależnienia od telefonu warto również wymienić:

  • kłopoty w życiu szkolnym, zarówno na płaszczyźnie nauki, jak i relacji z rówieśnikami;
  • utratę dawnych przyjaciół i brak umiejętności pozyskania nowych;
  • konflikty z bliskimi;
  • brak zainteresowania tymi sprawami, które nie mają związku z telefonem;
  • spadek ambicji i motywacji;
  • wahania nastroju;
  • zaburzenia odżywiania oraz snu;
  • problemy finansowe będące konsekwencją wysokich rachunków telefonicznych;
  • przyjmowanie leków lub narkotyków.

Leczenie uzależnień wśród młodzieży

Klinika dla młodzieży OAZA to miejsce, w którym młodzi ludzie znajdą wszelką potrzebną im pomoc. Prowadzimy terapię uzależnienia od hazardu, telefonu, narkotyków, alkoholu. Zapewniamy fachową pomoc nastawioną na walkę z różnymi problemami, które trapią obecnie młodzież.

W przypadku leczenia uzależniania od telefonu rekomendujemy naszym podopiecznym zarówno terapię indywidualną, jak i grupową. Stanowią one doskonałą okazję nie tylko do uporania się z podsiadanymi trudnościami i ograniczeniami, ale również czas, w którym uzależniony nastolatek może wejść w bezpośrednią interakcję z drugim człowiekiem. Ważnym elementem jest tutaj komfort oraz bezpieczeństwo, które gwarantuje grupa. Dzięki nim nasi podopieczni mogą się otworzyć, poczuć w pełni swobodnie.

Napisz do nas!Autor: Zespół Oaza | Opublikowano: 2017-05-19 | Ostatnia aktualizacja: 19 listopada 2019