24h/365 dni
Nie potrzebujesz skierowania
Zadzwoń - 24 godziny na dobę
Miesiąc pobytu gratis zadzwoń i poznaj szczegóły
Do końca miesiąca lub do wyczerpania miejsc
image

Jak ograniczyć dziecku telefon bez wywołania buntu?

19.09.19

Pokolenie pochylonych głów – tak określa się współczesne dzieci, które na co dzień używają telefonów komórkowych. Nie wyobrażają sobie one już funkcjonowania bez urządzenia, które pozwala im na komunikację z rówieśnikami i ciągłe bycie online. Korzystanie z niego jest już nawykiem. Jednak notoryczne spoglądanie w ekran w domu, w szkole, na ulicy, w środkach komunikacji miejskiej i wielu innych miejscach praktycznie przez całą dobę, może zmienić się w nałóg. Jak więc ograniczyć dziecku telefon bez wywołaniu buntu?

Na czym polega uzależnienie od telefonu komórkowego u dzieci?

Jednym z nałogów, który staje się coraz bardziej powszechnym w XXI w., jest uzależnienie od telefonów komórkowych. Dotyka ono przede wszystkim dzieci i młodzież. Osoby cierpiące na fonoholizm, nie potrafią bez tych urządzeń na co dzień normalnie funkcjonować. Telefon musi być ciągle w zasięgu ręki nawet w nocy. Dziecko nie potrafi odciąć się od wirtualnego świata, jaki się w nim kryje, czuwa, sprawdza powiadomienia, czy nowe informacje. Odczuwa wewnętrzny przymus, aby użytkować telefon niezależnie od miejsca i sytuacji. Obawia się, że coś je może ominąć albo zbyt późno zareaguje na jakąś wiadomość. Dlatego korzysta z urządzenia bez względu na okoliczności, w jakich się akurat znajduje – np. podczas zajęć lekcyjnych. Potrafi także w nocy wstać, aby sprawdzić, czy ktoś wrzucił jakiś post, napisał coś na komunikatorze itd.
Inne objawy uzależnienia od telefonu komórkowego to m.in.:
• odczuwanie stałej potrzeby komunikowania się z innymi za jego pomocą,
• wpadanie w panikę, gdy telefon rozładuje się albo gdy dziecko zapomni go zabrać,
• przywiązywanie wagi do modelu urządzenia, jego ceny, koloru, funkcji i innych parametrów.

Zasady zapobiegania fonoholizmowi

Pozbawienie dziecka telefonu komórkowego, który jest dla niego całym światem, a zarazem często także i dostępu do internetu, jest jak odcięcie go od tlenu. Rodzice często grożą w ten sposób, jednak rzadziej decydują się na tak drastyczne rozwiązanie. Tak radykalne posunięcie z pewnością wywoła wielki bunt u nastolatka. Dlatego można spróbować inaczej ograniczać korzystanie z telefonu komórkowego. Warto ten proces rozpocząć już od najmłodszych lat dziecka, aby czasem posiadanie tego urządzenia nie stało się problemem. W sytuacji jednak kiedy ten moment został już przegapiony przez rodziców, można spróbować ustalić z dzieckiem kilka zasad korzystania ze smartfonu takich jak np.:
• w ciągu dnia jest określony czas, kiedy telefon będzie wyłączony – wtedy dziecko np. odrabia lekcje, idzie na dwór, na zajęcia dodatkowe,
• zasypianie bez smartfonu przy łóżku – a najlepiej, aby na noc pozostawał poza pokojem dziecka. Podobnie mogą zachować się inni domownicy, aby nastolatek widział, że wszyscy się z nim solidaryzują w tym zakresie i odkładają telefony komórkowe w wyznaczone do tego specjalne miejsce w domu,
• nie wszędzie bierzemy komórkę – do szkoły, na spacer, do kina nie ma potrzeby zabierania ze sobą telefonu,
• w mieszkaniu obowiązują pewne strefy tzw. wolne od telefonu komórkowego – np. ubikacja, łazienka,
• walka z przymusem natychmiastowego odpisywania na wszelkie wiadomości czy reagowania na powiadomienia – w ten sposób dziecko będzie uczyć się, że nie musi być ciągle dostępne dla rówieśników i aktywne w wirtualnym świecie.
Możliwość korzystania z telefonu komórkowego przez nastolatka nie powinna być ani nagroda, ani karą. W ten sposób smartfon staje się dla niego jeszcze bardziej atrakcyjnym i wartościowym przedmiotem. A nie taki ma być cel ograniczenia jego użytkowania.

Uzależnienie dziecka od telefonu – gdzie szukać pomocy?

Może się jednak okazać, że wszelkie próby ograniczenia spełzną na niczym i będą wywoływać tylko złość, rozdrażnienie, kłótnie oraz awantury. Wówczas trzeba wziąć pod uwagę, czy jednak nastolatek nie cierpi na fonoholizm. Co zrobić, gdy dziecko jest uzależnione od telefonu?
Na profesjonalną pomoc można zawsze liczyć w naszym ośrodku. Zajmujemy się młodzieżą, która ma problemy z różnymi nałogami: narkotykami, hazardem, nie umie racjonalnie korzystać z komputera czy internetu albo za dużo gra w gry komputerowe. Więcej informacji na temat tego, jak umówić się na konsultacje ze specjalistą od uzależnień, dostępnych jest na podstronie Kontakt.



Autor: Zespół Oaza | Opublikowano: 2019-09-19 |