24h/365 dni
Nie potrzebujesz skierowania
Zadzwoń - 24 godziny na dobę
2 tygodnie gratis zadzwoń i poznaj szczegóły
Do końca miesiąca lub do wyczerpania miejsc

Odtrucie alkoholowe

19.05.17

Młodzieńcze uzależnienie od alkoholu wiąże się z wieloma problemami zdrowotnymi, zarówno natury fizycznej, jak i psychicznej. Do tego dochodzą również trudności w życiu społecznym, pojawiające się jako wyraz braku aprobaty otoczenia wobec działań podejmowanych przez alkoholika.

Pierwszym krokiem w leczeniu uzależnienia od alkoholu jest odtrucie alkoholowe, czyli detoks oraz walka z objawami zespołu abstynencyjnego.

Zadzwoń i zapytaj o terapię w prywatnym ośrodku Oaza

Symptomy odstawienia, a uzależnienie od alkoholu

Raptowne zerwanie z kontaktu z substancją, którą od dłuższego czasu spożywało się dosyć regularnie, a do tego w dużych ilościach, przynosi szok dla organizmu. W takich sytuacjach u uzależnionego od alkoholu nastolatka pojawia się zespół abstynencyjny. Jest to szereg dokuczliwych objawów, z którymi trudno jest sobie poradzić bez specjalistycznej pomocy.

Należą do nich przede wszystkim:

  • lęk;
  • narastający niepokój;
  • bóle głowy;
  • drżenie mięśni;
  • bezsenność;
  • rozdrażnienie.

Podczas odtrucia alkoholowego często pojawiają się także poważne problemy związane z układem pokarmowym oraz krążenia.

Wszystkie wspomniane symptomy wynikają z głodu biochemicznego, pojawiającego się jako następstwo gwałtownej zmiany w organizmie zachodzącej na poziomie metabolicznym. Głód ten jest na tyle przykry, że osoby zmagające się z uzależnieniem alkoholu w takich sytuacjach na nowo sięgają po szkodzącą im substancję. Tak zwane ciągi to naturalny element choroby alkoholowej. Czasem potrafią one trwać nawet przez bardzo długi czas.

Profesjonalny detoks stanowi szansę na odtrucie alkoholowe

Detoks to sposób na złagodzenie tych nieprzyjemnych, czasem nawet niebezpiecznych dla zdrowia objawów. Pierwszym jego etapem jest odtrucie alkoholowe, które jest bardzo trudne dla osób uzależnionych. Klinika dla młodzieży OAZA prowadzi je pod troskliwą oraz czujną opieką specjalistów, w warunkach umożliwiających skuteczna walkę z uzależnieniem od alkoholu. Każdy przypadek jest inny, dlatego nasza placówka stosuje indywidualne podejście do każdego podopiecznego, aby zapewnić mu wszystko to, czego w tych trudnych dla niego chwilach potrzebuje.

Aby detoks stanowiący nieodłączny element leczenia uzależnień był skuteczny, odpowiednio rozkładamy cały proces w czasie. Zbyt gwałtowne działania mogą wyrządzić więcej szkód, niż pożytku. Podczas odtrucia alkoholowego podajemy osobom zmagającym się z nałogiem kroplówki, które pozwalają na zniwelowanie nieprzyjemnych objawów zespołu abstynencyjnego oraz uzupełniają pewne braki, które powstały w organizmie na skutek nadużywania napojów alkoholowych.

Właściwe leczenie uzależnienia od alkoholu

Odtrucie alkoholowe prowadzone w klinice dla młodzieży OAZA jest dopiero pierwszym etapem w walce z uzależnieniem. Ma ono na celu postawienie podopiecznego na nogi, umożliwienie mu przystąpienia do pracy terapeutycznej w nieco lepszej kondycji, która przełoży się na poprawę nie tylko jej jakości, ale i skuteczności.

W tym momencie zaczyna się praca z terapeutą nad psychiką, która w przypadku uzależnienia od alkoholu odgrywa ogromnie dużą rolę Przepracowanie pewnych problemów, z którymi boryka się nastolatek na tym obszarze, umożliwia skuteczne zerwanie z tym destruktywnym nałogiem.

Napisz do nas!

Więcej:Autor: Zespół Oaza | Opublikowano: 2017-05-19 | Ostatnia aktualizacja: 19 listopada 2019