Młodzieńcze uzależnienie od alkoholu wiąże się z wieloma problemami zdrowotnymi, zarówno natury fizycznej, jak i psychicznej. Do tego dochodzą również trudności w życiu społecznym, pojawiające się jako wyraz braku aprobaty otoczenia wobec działań podejmowanych przez alkoholika.
Pierwszym krokiem w leczeniu uzależnienia od alkoholu jest odtrucie alkoholowe, czyli detoks oraz walka z objawami zespołu abstynencyjnego.
Raptowne zerwanie z kontaktu z substancją, którą od dłuższego czasu spożywało się dosyć regularnie, a do tego w dużych ilościach, przynosi szok dla organizmu. W takich sytuacjach u uzależnionego od alkoholu nastolatka pojawia się zespół abstynencyjny. Jest to szereg dokuczliwych objawów, z którymi trudno jest sobie poradzić bez specjalistycznej pomocy.
Należą do nich przede wszystkim:
Podczas odtrucia alkoholowego często pojawiają się także poważne problemy związane z układem pokarmowym oraz krążenia.
Wszystkie wspomniane symptomy wynikają z głodu biochemicznego, pojawiającego się jako następstwo gwałtownej zmiany w organizmie zachodzącej na poziomie metabolicznym. Głód ten jest na tyle przykry, że osoby zmagające się z uzależnieniem alkoholu w takich sytuacjach na nowo sięgają po szkodzącą im substancję. Tak zwane ciągi to naturalny element choroby alkoholowej. Czasem potrafią one trwać nawet przez bardzo długi czas.
Detoksykacja organizmu to proces, który pozwala na redukcję toksyn oraz złagodzenie nieprzyjemnych objawów związanych z odstawieniem substancji, takich jak alkohol. Jest to etap wymagający odpowiedniego podejścia, szczególnie w przypadku osób, które przez długi czas przyjmowały duże ilości używek.
Stopniowe oczyszczanie organizmu może pomóc w zmniejszeniu skutków nagłego odstawienia alkoholu. Właściwie przeprowadzony detoks wspiera stabilizację funkcji fizjologicznych i uzupełnienie niedoborów, które mogły powstać w wyniku długotrwałego spożywania alkoholu. Dzięki temu organizm ma szansę na lepszą regenerację i powrót do równowagi.
Proces detoksykacji bywa często pierwszym krokiem do dalszych działań zmierzających do poprawy zdrowia i samopoczucia. Jego głównym celem jest usunięcie szkodliwych substancji oraz wsparcie organizmu w odzyskaniu sił. Jest to ważny element w budowaniu podstaw do dalszych zmian, które mogą obejmować także pracę nad kondycją psychiczną.
Długotrwałe przyjmowanie substancji psychoaktywnych może prowadzić nie tylko do obciążeń fizycznych, ale również psychicznych. Dlatego detoks często stanowi wstęp do dalszej pracy nad poprawą jakości życia. Stabilizacja stanu zdrowia i złagodzenie objawów odstawienia sprzyjają lepszemu przygotowaniu do kolejnych etapów związanych z regeneracją organizmu oraz dbaniem o zdrowie psychiczne.