24h/365 dni
Nie potrzebujesz skierowania
Zadzwoń - 24 godziny na dobę
Miesiąc pobytu gratis zadzwoń i poznaj szczegóły
Do końca miesiąca lub do wyczerpania miejsc

Czy dopalacze można wykryć we krwi

15.06.17

Dziś rodzice nastolatków nie mierzą się już tylko z problemem jakim są papierosy czy alkohol. Poza narkotykami to dopalacze są kolejnym, niezwykle dużym zagrożeniem dla ich dzieci. Eksperymentowanie z nimi kończy się bowiem różnie. Jednym wystarczy jednorazowa przygoda, inni poddają się uzależnieniu od tych środków odurzających, co nierzadko kończy się pobytem w ośrodku leczenia uzależnień dla młodzieży.

Zadzwoń i zapytaj o terapię w prywatnym ośrodku Oaza

Dopalacze – działanie zbliżone do narkotyków

Dopalacze są szczególnie popularne w mieście, a chętniej sięgają po nie chłopcy, aniżeli dziewczynki. Młodzież wierzy sloganom, że są to produkty bezpieczne, dostarczające „kopa” i niezapomnianych wrażeń. Nie traktuje ich jako substancji narkotycznych, które mogą zagrozić ich zdrowiu czy życiu, a także uzależnić psychicznie i fizycznie. A przecież cała filozofia stworzenia dopalaczy (w Polsce funkcjonujących w nomenklaturze prawnej jako tzw. środki zastępcze) miała na celu uzyskanie produktów, której będą oddziaływać na organizm człowieka tak samo jak narkotyki. Dopalacze, które bazują na składnikach syntetycznych (chemicznych) dają efekt podobny do kokainy, amfetaminy czy ecstazy – czyli w głównej mierze powodują sztuczne pobudzenie. Z kolei mieszanki ziołowe mogą działać uspokajająco, wprowadzać w stan euforii, czy też wywoływać stany psychodeliczne lub halucynogenne. W tym przypadku można je porównać do skutków palenia marihuany, haszyszu czy przyjmowania LSD. Nie ma jednego wzorca na to, jak zareaguje organizm młodego człowieka na bezpośredni kontakt z dopalaczami.

 

Testy wykrywające obecność metabolitów dopalaczy we krwi

Nie da się ustalić obecności konkretnego dopalacza we krwi, ślinie czy moczu. Można jednak wykonać specjalistyczne badanie pod kątem konkretnych składników, jakiego mogą go potencjalnie tworzyć, czyli np. opioidów czy kannabinoli. Szczegółowa analiza wykryje te substancje oraz pozwoli na ich identyfikację. Jest wiele placówek medycznych czy laboratoryjnych, w których można wykonać takie badanie we własnym zakresie, jeśli zachodzi podejrzenie, że nastolatek miał do czynienia z dopalaczami. Nierzadko też wykonywane jest u tej młodzieży, która trafia do szpitala z objawami zatrucia dopalaczami. Widząc, że dziecko zachowuje się inaczej niż zwykle – ma zmienny nastrój, po nagłej euforii zaczyna płakać, ma zaburzoną koordynację ruchową, robi się agresywne, ma halucynacje, omamy, mówi o rzeczach, które tak naprawdę nie istnieją, warto jak najszybciej zareagować. Nawet jeśli nastolatek będzie zarzekał się, że zażył je tylko raz, to nie ma gwarancji, że tak rzeczywiście było lub że przygoda z dopalaczami się nie powtórzy. Badanie krwi, śliny czy moczu może pomóc w ustaleniu czy w organizmie znajdują się dopalacze.

 

Jak zmierzyć się z uzależnieniem od dopalaczy?

Kolejnym problemem, z którym coraz częściej musi zmierzyć się młodzież i jej najbliżsi jest uzależnienie od dopalaczy. Działanie tych środków nie pozostaje obojętne ani dla psychiki, ani dla fizyczności młodego człowieka, hamując jego prawidłowy rozwój oraz trwale uszkadzając ośrodkowy układ nerwowy. Znajdujący się w mózgu układ nagrody nie działa w prawidłowy sposób, przez co dostarczanie kolejnej dawki dopalaczy zaspokaja potrzebę odczuwania radości, euforii, rozluźnienia, poczucia bycia kimś innym niż w realnym świecie. To uczucia, które jednak są chwilowe i złudne. Dopalacze mogą również wprowadzić w przygnębienie, depresję czy uaktywnić agresję. Z czasem uzależniający się organizm domaga się coraz częściej coraz większych dawek. To ostatni moment, aby zadziałać, czyli przejrzeć ofertę ośrodków odwykowych dla młodzieży i rozpocząć terapię uzależnień młodzieży. Jednym z nich jest nasza placówką. W prowadzonym przez nas ośrodku dla trudnej młodzieży oferujemy pomoc nastolatkom zmagającym się z różnymi nałogami. Przygotowaliśmy program leczenia obejmujący zarówno indywidualne spotkania z młodym pacjentem, jak i grupowe, czyli z innymi uzależnionymi osobami. Jest on zawsze personalizowany, czyli dostosowany do każdego nastolatka i skali jego problemu.

Napisz do nas!

 

 

 



Autor: Zespół Oaza | Opublikowano: 2017-06-15 | Ostatnia aktualizacja: 1 października 2019