24h/365 dni
Nie potrzebujesz skierowania
Zadzwoń - 24 godziny na dobę
Terapia rodzinna gratis! Darmowa konsultacja diagnostyczna z terapeutą! Zadzwoń!
image

kroki do uwolnienia dziecka od uzależnienia od komputera

02.09.19

Twoje dziecko spędza za dużo czasu przed komputerem? Gra w różne gry, aktywnie udziela się na portalach społecznościowych, ogląda filmiki na YouTube? Z jednej strony jest to niby coś normalnego. Z drugiej jednak takie zachowanie może zacząć budzić wątpliwości – czy nie za często, nie za dużo, nie za intensywnie…

Krok pierwszy – ustalenie pewnych reguł

Po samej liczbie godzin spędzanych przez dziecko przed monitorem czy w internecie trudno jednoznacznie stwierdzić, czy dziecko jest uzależnione od komputera. Raczej będą świadczyły o tym inne objawy takie jak np.:
• pogorszenie się w nauce,
• problemy z koncentracją,
• kłopoty z zaśnięciem,
• agresywna reakcja w momencie, kiedy dziecko ma wyłączyć komputer,
• niereagowanie na różne komunikaty – dziecko jest jakby „w innym świecie”,
• przestaje jeść,
• traci zainteresowanie dotychczasowym hobby,
• zaniedbuje domowe obowiązki.
Oprócz tego prosi o to, aby móc jeszcze trochę dłużej pograć, przejść jeszcze jedną planszę/jeden poziom w grze komputerowej, posiedzieć w internecie. Kiedy słyszy odmowę, ma wyraźny problem, aby wyłączyć komputer. Wewnętrzny przymus jest silniejszy. Te objawy potwierdzają, że dziecko może być uzależnione.
Zanim jednak trafi do specjalisty, a problem nadmiernego spędzania czasu przed monitorem nie jest jeszcze bardzo zaawansowany, warto spróbować samemu sobie z nim poradzić. Rozwiązaniem będzie zmiana zachowań w rodzinie, czyli:
• poświęcanie dziecku większej uwagi,
• wspólne spędzanie czasu,
•  zapisanie nastolatka na dodatkowe zajęcia np. sportowe,
• ustalenie limitu godzin spędzanych przed komputerem,
• negocjacje z dzieckiem – możliwość korzystania z urządzenia pod warunkiem, że najpierw wywiążę się ze swoich codziennych obowiązków.

Krok drugi – wizyta u specjalisty

Z roku na rok przybywa dzieci uzależnionych od komputera i internetu czy gier komputerowych. Wynika to m.in. z tego, że obniża się wiek pierwszego kontaktu z tego rodzaju rozrywką. A pozwalają na to zazwyczaj sami rodzice, zamiast prowadzić profilaktykę od najmłodszych lat i wówczas ograniczać już czas spędzany przed monitorem.
Gdy problem trwa już wiele miesięcy czy nawet lat albo nie udało się go samodzielnie rozwiązać, pozostaje wizyta w poradni leczenia uzależnień. Może jednak się zdarzyć, że nastolatek nie będzie miał najmniejszej ochoty wybrać się do specjalisty. Wtedy jednak warto go tam zabrać nawet trochę na siłę. Jeśli dziecko będzie stawiało opór, rodzice mogą udać się jeszcze po pomoc do kuratora. Ten obejmując opiekę nad dzieckiem, równocześnie nakaże pewne zmiany, które mogą pomóc w tym procesie.
Do spotkania ze specjalistą od uzależnień nie trzeba się specjalnie przygotowywać. To fachowiec, który będzie wiedział jak uzyskać wiedzę potrzebą mu do postawienia diagnozy.

Krok trzeci – terapia uzależnień od komputera

Po rozpoznaniu nałogu przez specjalistę, pozostaje już tylko profesjonalne zajęcie się problemem. Jak leczy się uzależnienie od komputera? W terapii bierze udział tylko dziecko i terapeuta, po to, aby mógł sam dowiedzieć się, skąd wzięła się ta ucieczka małego pacjenta w świat komputerowy. Czasami jest to reakcja dzieci na różne problemy w domu, w szkole. Z kolei rodzice w tym czasie pracują z innym specjalistą. Niektóre spotkania mogą też odbywać się wspólnie. Celem jest bowiem wypracowanie zmian, jakie trzeba będzie wprowadzić w funkcjonowaniu rodziny.
To, ile potrwa terapia uzależnione, będzie od konkretnego przypadku. U niektórych dzieci leczenie jest procesem trwającym kilka lub nawet kilkanaście miesięcy. Intensywność psychoterapii również będzie uzależniona od tego, jak „głęboki” jest problem. Celem jest np. np. wzmocnienie poczucia wartości u dziecka, nauczenie go wyrażania emocji, pokazanie, że są także inne alternatywy spędzania wolnego czasu, a nie tylko komputer. Terapia uświadamia nastolatkowi, że do uzależnienia od komputera, internetu czy gier komputerowych niewiele brakuje. Wystarczy stracić kontrolę nad swoim zachowaniem i zaangażowaniem, aby później zmagać się z problemem nałogu.
Jak najszybciej umówić się ze specjalistą od leczenia uzależnień wśród dzieci? Wszystkie dane kontaktowe można znaleźć na naszej stronie



Autor: Zespół Oaza | Opublikowano: 2019-09-02 | Ostatnia aktualizacja: 18 września 2019