Leczenie uzależnienia od internetu
Mając codzienny, niczym praktycznie nieograniczony dostęp do internetu trudno obiektywnie ocenić, ile czasu spędzamy w sieci. Czekają tam na nas gry, czaty, fora internetowe, portale społecznościowe i wiele innych atrakcji, którym trudno się oprzeć. Fascynacja nimi to zjawisko, które dotyczy przede wszystkim dzieci i młodzieży. Młodemu człowiekowi łatwo jest stracić kontrolę nad tym i wpaść w uzależnienie. Siecioholizm można zdiagnozować już nawet po sześciu miesiącach intensywnego korzystania z zasobów wirtualnego świata. Nieleczony potęguje tylko problemy natury zdrowotnej i społecznej.
Od fascynacji do nałogowego korzystania z internetu
Smartfon, tablet, a później komputer albo laptop – z roku na rok obniża się wiek korzystania z tych sprzętów. Już kilkuletnie dzieci wiedzą, jak wejść do sieci, wyszukać ulubioną bajkę, grę czy idola-youtubera w jakiejś dziedzinie. A nastolatek surfuje w sieci już bez żadnych problemów. Etap fascynacji, poznawania możliwości cyberprzestrzeni bez odpowiedniej kontroli ze strony dorosłych powoli jednak zmieniać się może w drogę prowadzącą do uzależnienia m.in. od komputera, gier komputerowych i internetu. Siecioholik zauważa bowiem, że wejście w wirtualny świat odpręża, podnosi poziom endorfin (hormonów szczęścia), redukuje stres, napięcie i pozwala też czuć się mniej samotnym. Jego stan emocjonalny zaczyna być związany z dostępem lub nie do cyberprzestrzeni. W momencie, kiedy jest on w jakimś stopniu ograniczony lub niemożliwy, odczuwa dyskomfort, trudne do wytrzymania napięcie i rozdrażnienie.
Zaburzenia odżywiania i inne skutki uzależnienia
Wielogodzinne korzystanie z komputera lub innego sprzętu pozwalającego bez problemu poruszać się w wirtualnym świecie, niesie jednak za sobą wiele negatywnych konsekwencji. Są to np.:
• bóle głowy i karku
• zanik mięśni,
• zaburzenia odżywiania – spowodowane nieregularnym przyjmowaniem posiłków,
• pogorszenie i osłabienie wzroku, zmęczenie oczu,
• ogólne nadmierne zmęczenie – przez zaburzenia snu,
• osłabienie systemu odpornościowego,
• brak systematycznej aktywności ruchowej,
• zaburzenia emocjonalne wynikające z różnych przeżyć dostępnych w sieci,
• trudności w nawiązywaniu kontaktów rówieśniczych,
• poczucie wyobcowania,
• nadpobudliwość,
• problemy z koncentracją uwagi.
Odrealnione życie, jakie w coraz większym wymiarze prowadzi dziecko, powoduje także, że:
• pogarszają się jego relacje z rodziną,
• zaniedbuje obowiązki szkolne i domowe,
• coraz gorzej się uczy,
• rozwija postawę egocentryczną,
• zawęża swoje aktywności tylko do komputera i internetu.
Leczenie uzależnienia od internetu wśród dzieci i młodzieży
Większość osób, które nadmiernie korzystają z sieci, ma problem, aby podjąć terapię i spotkać się tym razem twarzą w twarz z kimś, kto ma pomóc. Trudno jest otworzyć się na kogoś realnego, a nie będącego tylko „nikiem” po drugiej stronie ekranu komputera, smartfona czy tabletu. Jednak, aby pozbyć się dotychczasowych nawyków spędzania w sieci nielimitowanego czasu, potrzebna jest całkowita abstynencja.
W jaki sposób leczy się uzależnienie od internetu wśród dzieci i młodzieży? Ponieważ jest to nałóg behawioralny, czyli dochodzi w nim do zaburzeń kontroli impulsów, stosuje się psychoterapię, zazwyczaj behawioralno-poznawczą. Przepracowuje się wówczas z nastolatkiem problemy związane z nałogiem. Wskazuje się mu metody radzenia sobie z trudnościami, w jaki sposób może przeorganizować sobie czas wolny i wyszukać alternatywne zajęcia. Aby terapia miała sens, dziecko musi przyznać się do uzależnienia, a nie stosować mechanizmy obronne: wyparcia i zaprzeczenia.
W leczeniu siecioholizmu wielką rolę odgrywać będą inne drobne czynności, aktywności, nowe hobby, zainteresowania. Dzięki nim dziecko stopniowo zacznie się przyzwyczajać do nich i jednocześnie ograniczać czas spędzany w cyberprzestrzeni. Zdrowe użytkowanie internetu opiera się przede wszystkim na nauce korzystania z jego zasobów w takim stopniu, aby nie zagrażało to psychice nastolatka oraz jego emocjom, zdrowiu i kontaktom społecznym. Pomocne będzie w tym ustawienie komputera w miejscu, w którym dziecko nie będzie się izolowało od innych. Ważne będzie także czuwanie nad tym, aby kontrolowało ono czas, jaki spędza w sieci.