24h/365 dni
Nie potrzebujesz skierowania
Zadzwoń - 24 godziny na dobę
Miesiąc pobytu gratis zadzwoń i poznaj szczegóły
Do końca miesiąca lub do wyczerpania miejsc

Zbyt długie przesiadywanie w sieci

Niekontrolowane spędzanie czasu w sieci to uzależnienie od internetu. Objawy, jakie towarzyszą temu zachowaniu, powinny dość łatwo zauważyć osoby, które nie mają takiego problemu. Spędzanie czasu online przez kilka lub kilkanaście godzin dziennie kosztem zaniedbywania nauki i domowych obowiązków czy realnych relacji oraz dotychczasowych zainteresowań może być oznaką, że Twój syn lub Twoja córka ma problem taki jak uzależnienie od internetu i najprawdopodobniej wymaga specjalistycznego leczenia. Młody człowiek kompletnie nie zauważa, kiedy nagle wplątał się w sieć nałogu, z której trudno się oswobodzić. Internet ma wielki wpływ na emocjonalny rozwój nastolatka. To także miejsce, gdzie trudno ominąć takie tematy jak seks, pornografia, przemoc czy agresja. Dla młodych ludzi wejście w wirtualny świat jest często ucieczką przed samotnością, nudą czy problemami z realnego życia – to jedne z najczęstszych przyczyn siecioholizmu. Ta przestrzeń może jednak mieć dla nich zgubne działanie.

Zadzwoń i zapytaj o terapię w prywatnym ośrodku Oaza

Zadzwoń i zapytaj o terapię w prywatnym ośrodku Oaza

Przyczyny uzależnienia od internetu

Mogą one mieć podłoże:

  • biologiczne – czyli przy stawianiu diagnozy jako przyczyny pod uwagę bierze się budowę i funkcje układu nerwowego,

  • kulturowe – w tym kontekście uzależnienie od internetu może być związane ze stylem życia i coraz większym przenoszeniem go do sieci, łatwą dostępnością do świata wirtualnego oraz zastępowanie przez niego innych form spędzania wolnego czasu itp.,

  • psychologiczne – te przyczyny nałogu dotyczą najbardziej dzieci, którym brakuje umiejętności społecznych takich jak bezpośrednie rozmawianie z rówieśnikami, nawiązywanie kontaktów, podtrzymywać znajomości.

Sieć daje jeszcze możliwość bycia anonimowym i dodatkowo natychmiast dostarcza poszukiwanych bodźców.

Leczenie siecioholizmu polega m.in. na tym, aby uzależniony racjonalnie poznał swój problem i go rozwiązał. Odcięcie się od źródła nałogu jest bardzo trudne z racji tego, że wirtualny świat jest już wszechobecny i stanowi część życia. Ważne w tym przypadku jest wsparcie zarówno terapeutyczne, jak i rodziców.

Jeśli szybko ustali się przyczyny uzależnienia od internetu, można podjąć właściwe leczenie.

Objawy uzależnienia do internetu

Jak poznać, czy ma się do czynienia z uzależnionym synem lub uzależnioną córką? Oto kilka objawów uzależnienia od internetu, których lepiej nie zignorować:

  • spędzanie coraz więcej czasu przy komputerze kosztem innych dotychczasowych zajęć i zainteresowań,

  • obsesyjne myślenie o Internecie, zastanawianie się nad tym, co może zdarzyć się w sieci,

  • ożywienie, ekscytacja na samą myśl o ostatniej albo następnej sesji z internetem,

  • przez nadmierne spędzanie czasu w sieci dochodzi do zaniedbywania obowiązków domowych, rodzinnych, szkolnych,

  • konflikty na polu rodzinnym lub w gronie przyjaciół, które związane są z użytkowaniem komputera,

  • wydłużanie czasu online w celu osiągnięcia takiego jak wcześniej poziomu satysfakcji,

  • podejmowane próby kontrolowania czasu spędzanego przy komputerze nie przynoszą określonych efektów,

  • ucieczka do internetu od problemów, emocji, uczuć,

  • traktowanie komputera jako środka najlepszego na stres,

  • kłamanie na temat długości czasu spędzonego przy komputerze,

  • inwestowanie coraz większych kwot na zakup sprzętu komputerowego, oprogramowania, akcesoriów komputerowych itp.,

  • odczuwanie i okazywanie w widoczny sposób irytacji w sytuacji, gdy sesja z komputerem z nieprzewidzianych przyczyn musi zostać przerwana,

  • szukanie kontaktu z osobami, które mają podobne podejście do korzystania z sieci,

  • uczucie niepokoju, problemy ze snem, frustracja, zmiany nastroju, przygnębienie w momencie, gdy nie jest możliwe użycie komputera zgodnie z wcześniejszymi założeniami,

  • niekontrolowane wykonywanie ruchów palcami, które imituje naciskanie klawiszy bądź przycisków myszy w sytuacjach niezwiązanych z komputerem.

Na tej podstawie specjalista stawia diagnozę i może zaproponować leczenie. Jego celem jest poznanie przyczyn problemu oraz wyjście z nałogu.

Leczenie uzależnienia od Internetu

Jego celem jest przede wszystkim ograniczenie korzystania z wirtualnego świata na rzecz coraz większej ilości czasu spędzanej na innych aktywnościach. Leczenie uzależnienia od internetu powinno obejmować zarówno psychoterapię indywidualną, jak i rodzinną. Podczas np. terapii poznawczo-behawioralnej ma miejsce identyfikacja przyczyny. Często okazuje się, że problem polega na zniekształconym myśleniu np. o graniu i o samym sobie czy interpretowaniu emocji, które leżą u podłoża szkodliwego korzystania z sieci.

Zarówno w celach profilaktycznych, jak i podczas leczenia dzieci z uzależnienia od internetu przydatne mogą być także treningi związane z zarządzaniem czasem oraz rozwijaniem kompetencji psychospołecznych. Biorąc pod uwagę, że brak pewnych umiejętności w tym zakresie stanowi również jedną z przyczyn siecioholizmu, jest to bardzo istotne. W ten sposób młodzi ludzie uczą się m.in. radzenia sobie z emocjami i stresem, jak również nawiązywania i utrzymywania dobrych relacji interpersonalnych.

Czas na terapię w ośrodku odwykowym dla młodzieży

Terapia uzależnień młodzieży to oferta naszego ośrodka odwykowego. Do leczenia dzieci zatrudniamy grono psychologów i terapeutów, którzy od lat pracują z nastolatkami mającymi problem z uzależnieniem od internetu. Jeśli więc uzależniona córka lub uzależniony syn to problem, z którym nie możesz sam dać sobie rady, zawsze zostaje opcja skorzystania ze specjalistycznej pomocy obejmującej m.in. poznanie przyczyny nałogu. W ośrodku uzależnień terapia prowadzona jest zarówno indywidualnie, jak i grupowo. Obcowanie z rówieśnikami, którzy też mają podobny nałóg, ułatwia podczas leczenia zrozumienie tego, jakie szkody może wywołać on w rozwoju psychicznym i fizycznym, młodego człowieka. Aktywne uczestniczenie w realnym życiu rodzinnym czy towarzyskim jest możliwe tylko bez nadmiernego angażowania się w wirtualną przestrzeń. Uzależnione dziecko podobnie jak każda inna osoba zmagająca się z nałogiem, nie dopuszcza do siebie informacji, że funkcjonuje zbyt dużo w internecie. Terapia w ośrodku odwykowym dla młodzieży może być jedynym ratunkiem, aby poznało przyczyny problemu, z jakim się zmaga i to sobie uświadomiło.

Napisz do nas!

Napisz do nas!