24h/365 dni
Nie potrzebujesz skierowania
Zadzwoń - 24 godziny na dobę
Miesiąc pobytu gratis zadzwoń i poznaj szczegóły
Do końca miesiąca lub do wyczerpania miejsc
image

Jak pomóc dziecku rozwiązywać problemy z nauką?

09.03.18

Nie każde dziecko radzi sobie samodzielnie z nauką. Przyczyny tego mogą być różne. Dziecko nie potrafi do końca zrozumieć, czego się od niego oczekuje, ma problemy z koncentracją, zaburzenia analizatorów wzroku i słuchu lub inne problemy. Warto zdiagnozować to, żeby wiedzieć, jak postępować z danym problemem. Szukając sposobów na to, jak pomóc dziecku w nauce przede wszystkim trzeba mieć na uwadze to, żeby dostarczyć mu takich narzędzi emocjonalnych i społecznych, aby potrafiło sobie same poradzić z trudnościami.

Zadzwoń i zapytaj o terapię w prywatnym ośrodku Oaza

Rodzicielskie wsparcie

Rodzic najlepiej zna swoje dziecko. Wie, w jakim stopniu może sam mu pomóc, a kiedy jednak trzeba poprosić o wsparcie nauczycieli czy terapeutów albo innych członków rodziny. I nie trzeba się wstydzić tego albo ukrywać prawdę przed innymi. Jednocześnie warto mieć świadomość, że szkoła jest tylko częściowo odpowiedzialna za rozwiązywanie problemów edukacyjnych dzieci. Reszta zależy od postawy rodzica – jego wsparcia, zaangażowania, optymizmu. Jedną z podstawowych rzeczy jest uświadomienie sobie, że zadaniem rodzica nie jest „wyleczenie” dziecka, ale bycie dla niego oparciem. Dlatego powinien pokazać mu jak radzić sobie z różnymi przeszkodami, unikać przeciążenia i szybko się nie zniechęcać.

Stały kącik i urozmaicona edukacja

Dziecko musi mieć stawiane realistyczne cele – dlatego warto podzielić prace domowe na mniejsze zadania. Samo nie umie jeszcze organizować sobie odpowiednio czasu na ich wykonanie – warto mu pokazać jak go najlepiej wykorzystać.

Uczeń powinien mieć swój stały kącik do odrabiania lekcji – biurko, krzesło, szafkę na podstawowe przybory szkolne. Pomocnym rozwiązaniem będzie też stosowanie różnych metod nauki – aby urozmaicić przyswajanie materiału szkolnego, a jednocześnie dać dziecku możliwość uczenia się z wykorzystaniem różnych zmysłów. Każdy ma inny styl uczenia się i kanały, którymi wiedza najszybciej i najłatwiej dociera. Dla jednych dzieci będzie to czytanie, dla innych patrzenie lub słuchanie. Jeśli przytaczać jakieś przykłady – to najlepiej z życia wzięte.


Napisz do nas!

Ku samodzielności

Nawet jeśli kusi Cię, aby przyspieszyć odrobienie lekcji i wyręczyć w tym dziecko – nie powinno się tak robić. Mimo wszystko musi się ono uczyć samodzielnego odrabiania zadań domowych. Jedyne co można dla niego zrobić to pomóc mu znaleźć rozwiązanie, pochwalić, jeśli znalazło rozwiązanie. Pochwały, ale konkretne – nawet za drobne osiągnięcia – są bardzo ważne – to one działają motywująco. Przy okazji warto skupić się na mocnych stronach dziecka – jego uzdolnienia i talenty rozwijać.

Pomoc w rozwiązywaniu problemów w nauce to także wyrobienie w dziecku pewnych zdrowych nawyków w zakresie prawidłowego odżywiania się, odpowiedniej ilości snu i ćwiczeń fizycznych. Te wszystkie czynniki wpływają m.in. na koncentrację, energię czy nastrój.

Oprócz tego ważna jest dobra komunikacja z dzieckiem – rozmowy o kolegach, nauczycielach, lekcjach, zadaniach domowych. Szkolny sukces sam w sobie nie jest tak bardzo ważny, jak to, czy dziecko stanie się silniejsze i bardziej odporne na trudności w nauce i będzie umiało samodzielnie stawić im czoła.

 



Autor: Zespół Oaza | Opublikowano: 2018-03-09 | Ostatnia aktualizacja: 1 października 2019