24h/365 dni
Nie potrzebujesz skierowania
Zadzwoń - 24 godziny na dobę
Miesiąc pobytu gratis zadzwoń i poznaj szczegóły
Do końca miesiąca lub do wyczerpania miejsc
image

Problemy alkoholowe młodzieży

14.04.19

Skąd się bierze alkoholizm młodzieńczy? Powody, jakie za tym stoją, są bardzo różne – od zwykłej ciekawości, chęci zaimponowania w towarzystwie po podporządkowanie się w tym zakresie grupie rówieśniczej czy ucieczce przed problemami w szkole lub w domu. Alkoholizm to wciąż najbardziej popularne uzależnienie w Polsce, zarówno u dorosłych, jak i wśród nastolatków, co wynika nie tylko z samej obyczajowości, ale i łatwej dostępności alkoholu.

Młodzieńczy alkoholizm

Problemy alkoholowe młodzieży mogą być skutkiem m.in. doświadczeń rodzinnych. Jeśli rodzic jest alkoholikiem, dziecko ma duże szanse na to, aby powtórzyć ten sam scenariusz życiowy. Wychowując się w takim modelu rodziny, jest ona pierwszym wzorem zachowań. Nastolatek przyjmuje to za coś normalnego i sam zaczyna powielać ten wzorzec. Z drugiej strony nie ma zaspokojonych podstawowych potrzeb takich jak poczucie bezpieczeństwa, miłości, co przekłada się na problemy wychowawcze w szkole, w domu, ekscesy chuligańskie, wagary itd.

Innym powodem młodzieńczego alkoholizmu jest silna potrzeba akceptacji ze strony kolegów i koleżanek. Aby nie zostać wyśmianym i odrzuconym, nastolatek zaczyna pić. Okazji do tego nie brakuje – oprócz łatwej dostępności alkoholu w sklepach, jest on obecny także na imprezach młodzieżowych. Ponadto media i spoty reklamowe również mają wpływ na kształtowanie postaw wobec alkoholu. Jawi się on najczęściej jako źródło przyjemności, zabawy, relaksu i integracji, bez wywoływania jakichkolwiek konsekwencji, a zwłaszcza prowadzenia do uzależnienia alkoholowego u młodzieży. Alkohol dodaje odwagi, rozluźnia, daje poczucie swobody – jest odskocznią, gdy nie układa się w relacjach z rodzicami czy w szkole.  

Objawy alkoholizmu u młodzieży

Jak nie przeoczyć ważnych sygnałów, które mogą świadczyć o tym, że nasze dziecko ma problem z nadmiernym piciem. Niepokojącymi objawami alkoholizmu u młodzieży mogą być takie zachowania jak np.:

  • wyczuwalny zapach alkoholu,
  • mniejsze przywiązywanie wagi do wyglądu i ubierania się – zaniedbywanie się w tym zakresie,
  • nawiązywanie podejrzanych znajomości,
  • większe potrzeby finansowe – kradzież drobnych sum pieniędzy w domu, nieoddawanie reszty, ukrywanie wydatków z „kieszonkowego”,
  • porzucenie dotychczasowych zainteresowań czy hobby,
  • problemy w nauce, w szkole, wagarowanie,
  • izolowanie się od najbliższych, ukrywanie przed nimi znajomych, szczegółów z życia toczącego się poza domem, pojawiające się rozdrażnienie na pytania w tym zakresie,
  • frustracje, rozdrażnienie większe niż zwykle,
  • częste zmiany nastrojów,
  • zmiana dotychczasowych zwyczajów dotyczących jedzenia i picia.

Uzależnienie od alkoholu – skutki

Nadmiernie spożywany alkohol przez nastolatków prowadzi do ich znacznie szybszego uzależnienia niż w przypadku dorosłych. Inne konsekwencje alkoholizmu to pogorszenie się sprawności intelektualnej, zaburzenia pamięci, koncentracji, większa drażliwość, agresywność, nadpobudliwość, problemy wychowawcze i z nauką. Działanie substancji psychoaktywnej powoduje, że nastolatki częściej dopuszczają się ryzykownych zachowań takich jak np. przypadkowy seks, skutkujący zakażeniem chorobami wenerycznymi, AIDS, niechcianą ciążą, powodują wypadki komunikacyjne, wchodzą w świat przestępczy, kradną, angażują się w napady rabunkowe, bójki itd. Mając obniżoną aktywność psychiczna, brak wykształcenia, poczucie osamotnienia oraz braku sensu życia, kończą często wniknięciem w środowiska patologiczne.

Młodzież uzależniona od alkoholu – gdzie szukać pomocy?

Gdy pojawią się problemy z nastolatkiem, gdzie więc szukać pomocy? Aby je profesjonalnie i dokładnie zdiagnozować najlepiej udać się do specjalisty zajmującego się osobami uzależnionymi. Takiego można znaleźć w ośrodku terapii uzależnień dla młodzieży. To także miejsce, w którym młodzi ludzie mogą odbyć detoks (jeśli jest taka potrzeba) oraz terapię.  

W okresie dojrzewania warto jeszcze mocniej przyglądać się codziennym zachowaniom i problemom nastolatka. To trudny dla niego czas i bardzo łatwo może ulegać różnym bodźcom, które prowadzić do tak negatywnych konsekwencji, jak alkoholizm.



Autor: Zespół Oaza | Opublikowano: 2019-04-14 | Ostatnia aktualizacja: 12 września 2019