24h/365 dni
Nie potrzebujesz skierowania
Zadzwoń - 24 godziny na dobę
Terapia rodzinna gratis! Darmowa konsultacja diagnostyczna z terapeutą! Zadzwoń!

W sieci… sieci

Jak w przypadku każdego nałogu, tak i przy uzależnieniu od internetu ciężko dostrzec moment, kiedy trafia się w jego sidła. Młody człowiek nie zdaje sobie sprawy z tego, że nagle realne życie zaczyna przyćmiewać wirtualna przestrzeń. Coraz silniejsze pragnienie, wręcz przymus korzystania z dostępu do internetu przekłada się na wydłużenie czasu spędzanego online. Na dalszy plan schodzą nauka, sen, właściwe odżywianie się, domowe obowiązki, rodzina, znajomi, dotychczasowe zainteresowania. Uzależnione dziecko chce mieć jak najwięcej czasu na granie, czatowanie, portale społecznościowe i inne atrakcje, jakie interesują je w internecie. Bywa, że oszukuje rodziców co do czasu, w jakim korzysta z dostępu do internetu. Nierzadko też nie jest w ogóle kontrolowane i przez wiele godzin dziennie lub nocą surfuje po sieci.

Zadzwoń i zapytaj o terapię w prywatnym ośrodku Oaza

 

Fazy uzależnienia od internetu

Do uzależnienia od internetu prowadzą trzy fazy:

  • zaangażowania – to początek przygody z internetem, podczas której następuje poznawanie jego możliwości, nawiązywane są różne znajomości. Sieć staje się także sposobem na zabicie nudy i samotności. Korzystanie z niej jest jeszcze w miarę racjonalne,
  • zastępowania – internauta chce kontynuować zawarte w sieci znajomości, w ten sposób odczuwa ulgę i równowagę życiową, odbywa się to jednak kosztem innych rzeczy, które do tej pory go interesowały czy przynosiły radość,
  • ucieczki – na tym etapie uzależnione dziecko odczuwa coraz większą potrzebę korzystania z internetu. Wydłuża się czas jaki spędza w sieci, zapomina o swoich obowiązkach, ucieka też w ten sposób przed problemami, a każde wyjście z sieci sprawia, że pojawiają się one ze zdwojoną siłą.

 

Skutki uzależnienia od internetu

Jakie są skutki uzależnienia od internetu? Nadmierne przesiadywanie przed komputerem powoduje, że uzależnione dziecko zaczyna tracić kontakt z otaczającą je prawdziwą rzeczywistością. Zaburzone zostają relacje rodzinne oraz z przyjaciółmi i znajomymi. Pojawiają się różnego rodzaju konflikty. Uzależnienie od internetu przekłada się także na naukę, której dziecko zaczyna poświęcać coraz mniej uwagi, ma problemy ze skupieniem się.

Inne skutki uzależnienia od internetu to:

  • problemy ze wzrokiem,
  • bóle kręgosłupa,
  • bóle nadgarstków,
  • bóle krzyża,
  • zarwane nocy – niewysypianie się, co jest bardzo ważne w przypadku rozwijającego się organizmu,
  • odsypianie w dzień kosztem różnych innych obowiązków,
  • zaniedbywanie własnej higieny osobistej,
  • zanik wcześniejszych aspiracji i planów,
  • wzrost agresji – pod wpływem niektórych gier komputerowych.

Napisz do nas!

Terapia – sposób na uzależnienie

Pogłębiająca się izolacja od rówieśników, osób najbliższych, jak również zaniedbywanie swoich codziennych obowiązków powinno zaniepokoić rodzica. Uzależniona córka lub uzależniony syn będzie też w widoczny, nawet agresywny sposób reagować na wszelkie próby ograniczenia lub odcięcia dostępu do internetu. Terapia uzależnień młodzieży to rozwiązanie, z jakiego warto skorzystać, jeśli uzależnione dziecko nie będzie w stanie same – lub przy pomocy rodziców – ograniczyć czasu spędzanego w sieci. Ośrodek uzależnień OAZA jest placówką, w której pracujemy z takimi przypadkami. Wiemy, że dotychczasowa aktywność nastolatków, skupiająca się wokół wirtualnego świata, musi zostać przerwana, a docelowo mocno ograniczona. To część terapii uzależnień młodzieży, którą stosujemy w naszym ośrodku odwykowym.