Skutki uzależnienia od gier
Postęp technologiczny niewątpliwie ma ogromny wpływ na zmianę zwyczajów i zachowań osób w każdym wieku. To jednak dzieci i młodzież są najbardziej podatne na negatywne skutki niektórych współczesnych wynalazków. Nastolatek bardzo łatwo może wpaść w uzależnienie od gier, komputera i internetu. Chociaż wszystko zaczyna się niewinnie, od poznawania technologii i sporadycznego zabijania czasu na jednym z popularnych urządzeń cyfrowych, wraz z czasem zwykła fascynacja może zamienić się w obsesję. Gry są bowiem tak skonstruowane, by ich fabuła natychmiastowo wciągała. Jeżeli nastolatek ma jakieś problemy w szkole lub w domu, bardzo szybko może wpaść w sidła ekscytującego świata wirtualnego.
W celu rozpoznania uzależnienia od gier lub internetu u dziecka i nastolatka należy bacznie przyglądać się jego zachowaniu. Czy zauważyłeś, że Twój nastolatek podkrada Ci pieniądze? Jak zachowuje się, gdy prosisz, by wyłączył komputer i zajął się czymś innym? Czy świat gier komputerowych jest dla niego ważniejszy niż ten rzeczywisty? Jeżeli małoletni poświęca każdą wolną chwilę na urządzeniu cyfrowym, zapominając o jedzeniu, odpoczynku oraz obowiązkach, powinno to zaniepokoić rodzica. Uzależnienie od gier i internetu wśród dzieci i młodzieży to bowiem częsty problem, który może mieć bardzo poważne skutki.
Skutki uzależnienia od gier wśród dzieci i młodzieży
Konsekwencje wynikające z nadmiernego korzystania z urządzeń cyfrowych i internetu można podzielić na kilka grup. Wyróżniamy bowiem skutki związane ze zdrowiem fizycznym i psychicznym, a także te o charakterze intelektualnym i moralnym. Wszystkie z nich zwracają uwagę na inne problemy, które mogą utrudniać prawidłowy rozwój młodzieży.
Konsekwencje fizyczne
Jednym z głównych skutków uzależnienia od gier komputerowych i internetu wśród dzieci i młodzieży jest pogarszająca się kondycja fizyczna. Nastolatek spędza cały dzień przed komputerem, przez co rezygnuje z przebywania na świeżym powietrzu. Osoby młode są aktywne z natury, jednak kiedy umysł ciągle skupia się na wydarzeniach ze świata wirtualnego, każdą wolną chwilę przeznacza się na siedzenie w pokoju z dostępem do internetu. W konsekwencji osoby uzależnione miewają problemy z prawidłową postawą, a także nadwagą. Uzależnienie od komputera może być przyczyną wad kręgosłupa, bólu głowy, migren, a także gorszego wzroku i innych problemów zdrowotnych.,/p>
Konsekwencje psychiczne
Gdy osiągnięcia w grze stają się priorytetem życiowym, zamiast budowania relacji z rówieśnikami i rodziną, uzależnienie zaczyna w pełni kontrolować życie dziecka. Nastolatek coraz bardziej dystansuje się od bliskich osób, a wydarzenia mające miejsce w rzeczywistości przestają mieć dla niego jakiekolwiek znaczenie. Osoba uzależniona tak bardzo żyje światem wirtualnym, że ma wrażenie, jakby od dziejących się tam wydarzeń zależało jej życie i szczęście. Małoletni przestaje się komunikować z rodzicami i odczuwa radość, gdy może być sam na sam z komputerem. Częściej można zaobserwować u niego również złość, irytację i zniecierpliwienie.
Konsekwencje intelektualne
Wśród problemów osoby uzależnionej wyróżnia się również skutki intelektualne. Prowadzą one do coraz gorszych ocen w szkole, które są konsekwencją braku koncentracji, pogorszenia się pamięci i utraty zainteresowania nauką przez dziecko. W szerszej perspektywie te problemy mogą zadecydować o braku wykształcenia i tym samym ograniczonych możliwościach zawodowych.
Konsekwencje moralne
Gry komputerowe nasycone agresją i przemocą mogą mieć niekorzystny wpływ na moralność dziecka. Zaczyna ono inaczej patrzeć na takie zjawiska, jak zabijanie, kradzież czy pobicie. W końcu w świecie wirtualnym te czynności dzieją się na poziomie dziennym i nie wiążą się z żadnymi konweniencjami. Bohater często jest za nie wręcz nagradzany. Dla uzależnionej młodzieży podstawowe wartości moralne oraz rozróżnienie między dobrem a złem traci na znaczeniu.
Skutki uzależnienia od gier komputerowych i internetu wśród dzieci i młodzieży mają różne podłoże, jednak wszystkie należy traktować poważnie. Niewątpliwie mają one duży wpływ na rozwój oraz przyszłość dziecka. Gdy któryś z rodziców lub bliskich osób zauważy podobne problemy u nastolatka, należy jak najszybciej zareagować, poprzez skierowanie się z małoletnim do specjalisty oraz ograniczenie mu czasu spędzanego przed komputerem. Im wcześniej uzależnienie zostanie wykryte, tym skutki tego zachowania będą mniej dokuczliwe.