24h/365 dni
Nie potrzebujesz skierowania
Zadzwoń - 24 godziny na dobę
Terapia rodzinna gratis! Darmowa konsultacja diagnostyczna z terapeutą! Zadzwoń!

Skutki uzależnienia od hazardu

19.05.17

Uzależnienie od hazardu w przypadku młodych ludzi jest bardzo niebezpieczne. Ta przygoda na ogół rozpoczyna się od jednorazowego eksperymentu mającego na celu zaspokojenie ciekawości, spróbowanie czegoś nowego. Odniesiona wygrana sprawia, że nastolatek zaczyna wciągać się w grę. Na tym etapie młody człowiek nie posiada jeszcze umiejętności dokonania realnej oceny sytuacji oraz długofalowego oszacowania konsekwencji swojego działania. Jest skupiony na tym, co dzieje się tu i teraz. Posiada przekonanie, że zawsze będzie wygrywał, zdobywał ekstra pieniądze, a przy tym doskonale się bawił. Nie jest w stanie kontrolować zachowań kompulsywnych, które prowadzą do pogłębiania się jego uzależnienia od hazardu.

Zadzwoń i zapytaj o terapię w prywatnym ośrodku Oaza

Skutki uzależnienia od hazardu

Kluczowe znaczenie ma w tym obszarze utrata kontroli nad hazardem, a tym samym nad własnym życiem. Nastolatek gra coraz częściej oraz dłużej. W miarę pogłębiania się nałogu obstawia coraz wyższe kwoty. Gdy zacznie grać, nie jest w stanie skończyć, nawet jeśli brakuje mu już środków finansowych. W takich sytuacjach pojawia się rozdrażnienie oraz poirytowanie, gdyż gra na pewnym etapie uzależnienia od hazardu staje się wartością nadrzędną, której podporządkowana jest cała reszta aktywności młodego człowieka.

Hazardzista nie jest w stanie skupić się na niczym innym, gdyż przymus toczenia gry jest zbyt silny. To, jak dotkliwe są dla niego skutki uzależnienia od hazardu, zależy od fazy nałogu. Początkowo nie są one bardzo dokuczliwe, jednak z czasem mogą stanowić poważne niebezpieczeństwo dla jego zdrowia oraz życia. Na tym etapie uzależniony znajduje się w takiej spirali niekorzystnych zdarzeń, z której nie jest już w stanie znaleźć wyjścia.

Do najbardziej dotkliwych skutków uzależnienia od hazardu należą:

  • zadłużenie – w wielu różnych źródłach oraz na bardzo wysokie kwoty. Nałogowy gracz nie jest w stanie pożyczyć kolejnych sum na uprawianie hazardu lub spłatę posiadanych długów. W konsekwencji często podejmuje działania o charakterze przestępczym, gdyż nie jest w stanie znaleźć innego sposobu na pozyskanie niezbędnych środków finansowych, a przymus powrotu do gry jest bardzo silny;
  • izolacja – poczucie samotności oraz opuszczenia towarzyszy wielu uzależnieniom występującym wśród młodzieży. Kłamstwa, niechęć do podjęcia szczerej rozmowy z bliskimi, brak zrozumienia i dezaprobata wobec podejmowanych przez hazardzistę działań prowadzą do tego, że w miarę pogłębiania się jego nałogu, stopniowo odsuwa się on od rodziny oraz przyjaciół;
  • zły stan zdrowia – zarówno kondycja fizyczna, jak i psychiczna nałogowego gracza pogarszają się w miarę rozwoju uzależnienia od hazardu. Granie to stres, poczucie zawodu, rozczarowania oraz permanentne napięcie. Wszystkie te czynniki odbijają się na zdrowiu osoby uzależnionej. Warto dodać, że nałogowy hazardzista często jest uzależniony również od alkoholu lub narkotyków.

Leczenie uzależnienia od hazardu

Klinika dla młodzieży OAZA to ośrodek, w którym pomoc otrzymają młodzi ludzie borykający się z nałogiem hazardowym. W naszej placówce każdy podopieczny znajdzie należne mu zrozumienie oraz szacunek. Za cel naszej pracy terapeutycznej przyjęliśmy uświadamianie młodym ludziom zgubnych skutków posiadanego uzależnienia od hazardu. Wskazanie poszczególnych faz nałogu oraz pewnych prawidłowości, które nim rządzą.

Napisz do nas!

Wyposażamy podopiecznych w tego rodzaju wiedzę, gdyż zrozumienie stanowi najsilniejszą broń w walce z uzależnieniem. Pomagamy im w znalezieniu rozwiązania problemów, z którymi się zmagają. Pragniemy aby po zakończeniu terapii mogli zacząć naprawiać wszystkie poczynione szkody, co ważniejsze przestrzeli popadać w błędne schematy, za sprawą których znaleźli się w punkcie bez wyjścia.



Autor: Zespół Oaza | Opublikowano: 2017-05-19 | Ostatnia aktualizacja: 19 listopada 2019