24h/365 dni
Nie potrzebujesz skierowania
Zadzwoń - 24 godziny na dobę
2 tygodnie gratis zadzwoń i poznaj szczegóły
Do końca miesiąca lub do wyczerpania miejsc
image

Alkoholizm jako uzależnienie od etanolu

28.05.19

Gdy trafia do organizmu człowieka, utlenia się przez wątrobę do postaci kwasu octowego. Pośrednim produktem tej przemiany jest z kolei aldehyd octowy, czyli substancja toksyczna, która najbardziej odpowiada za to, jak czujemy się po wypiciu alkoholu. Mowa tu np. o zaburzeniach mowy, wymiotach, ograniczeniu logicznego myślenia. Spożywanie alkoholu w dużych ilościach prowadzi do produkcji w organizmie narkotyku (przypominającego budową i działaniem morfinę), a w efekcie – do nałogu. Alkoholizm to więc nic innego niż właśnie uzależnienie od etanolu. Światowa Organizacja Zdrowia uznała go za jedną z chorób.

Zadzwoń i zapytaj o terapię w prywatnym ośrodku Oaza

Czym jest uzależnienie od alkoholu?

Sama choroba alkoholowa definiowana jest jako psychiczne i fizyczne uzależnienie od alkoholu etylowego, czyli środka, który wpływa na spowolnienie działania układu nerwowego. Skąd się bierze alkoholizm? Na jego rozwój wpływają różne czynniki:

  • psychologiczne,
  • środowiskowe,
  • genetyczne,
  • socjalne.

Spożywany w małych dawkach alkohol odpręża, pomaga przełamać nieśmiałość oraz sprawia, że młody człowiek czuje się zabawny czy bardziej błyskotliwy. Jednak zbyt duża jego ilość pozbawia zahamowań, w tym wpływa na ograniczenie typowo ludzkich zachowań.

Objawy uzależnienia od alkoholu

W związku z tym, że alkohol to substancja, która wpływa na stan psychiczny i fizyczny, to jego regularne nadużywanie może prowadzić do charakterystycznych objawów w obu tych sferach. Oprócz tego, że młody człowiek przestaje pod jego wpływem kontrolować swoje zachowanie i często robi się agresywny, to jeszcze w jego mózgu zachodzą nieodwracalne zmiany wpływające na rozwój.
Po czym jednak poznać fizyczne i psychiczne objawy uzależnienia od alkoholizmu? Do najczęstszych zalicza się:

  • utratę kontroli nad piciem – alkoholik nie potrafi przerwać picia,większą tolerancję na alkohol – regularnie nadużywając alkoholu, osoba uzależniona wypija coraz większe dawki, aby poczuć efekt jego działania,
  • urwany film – czyli pojawiające się luki w pamięci, kiedy alkoholik nie jest w stanie przypomnieć sobie wydarzeń, jakie miały miejsce po spożyciu substancji odurzającej,
  • głód alkoholowy – czyli stan, w którym uzależniony nastolatek odczuwa wewnętrzny przymus wypicia alkoholu, wiedząc, że nie będzie mógł funkcjonować bez wypicia kolejnej dawki substancji psychoaktywnej,
  • koncentrację życia wokół alkoholu – dla alkoholika przestają liczyć się dotychczasowe hobby, zainteresowania, najbliżsi, szkoła, przyjaciele. Wszelkie myśli i działania skupiają się na tym, jak zdobyć alkohol oraz gdzie można go wypić.

Ponadto do fizycznych objawów uzależnienia alkoholowego należą dreszcze, mdłości, nadmierne pocenie się, drżenie mięśni, które są efektem tzw. zespołu abstynencyjnego, pojawiającego się po odstawieniu alkoholu.

Osoba uzależniona pije też według pewnego schematu. Może to być np. spożywanie alkoholu na weekendowych imprezach z rówieśnikami lub wejście w towarzystwo, które uważa to za codzienny rytuał.

Napisz do nas!

Jak leczy się alkoholizm?

W związku z tym, że alkoholizm jest chorobą postępującą, chroniczną (przewlekłą), a także problemem społecznym, który dotyka przede wszystkim najbliższą rodzinę, wymaga profesjonalnego wsparcia. Takie może zapewnić ośrodek leczenia uzależnień, w którym lekarze i terapeuci pomagają nastolatkom wyjść z alkoholowego nałogu. Pod ich kierunkiem najpierw nastoletni alkoholik poddawany jest detoksykacji. Trwające z reguły od 7 do 10 dni odtrucie poalkoholowe pozwala pozbyć się fizycznego uzależnienia, a odwodniony organizm jest wzmocniony po przyjęciu określonej dawki elektrolitów, witamin i innych substancji. Nieprzyjemne objawy, jakie towarzyszą jego oczyszczaniu z nagromadzonych toksyn, są łagodzone za pomocą m.in. środków uspokajających.

Kolejnym etapem powinna być terapia prowadzona na podstawie indywidualnego programu, która ma nauczyć młodego alkoholika, jak ma sobie radzić, gdy będzie miał problemy (nie sięgać po alkohol), otrzyma propozycje wypicia (być asertywnym) itd.

Leczenie alkoholizmu, czyli uzależnienia od etanolu w ośrodku, jest długotrwałym procesem i wymaga wsparcia także ze strony rodziców.Autor: Zespół Oaza | Opublikowano: 2019-05-28 | Ostatnia aktualizacja: 1 października 2019