24h/365 dni
Nie potrzebujesz skierowania
Zadzwoń - 24 godziny na dobę
2 tygodnie gratis zadzwoń i poznaj szczegóły
Do końca miesiąca lub do wyczerpania miejsc
image

Jak bada się obecność narkotyków?

27.06.17

Podejrzewasz, że twoje dziecko zażywa narkotyki? Możesz poddać je testom na ich obecność w organizmie. Warto jednak przed podjęciem tego poważnego i radykalnego kroku podjąć próbę rozmowy z dzieckiem. Być może sama konwersacja przyniesie określony, zamierzony skutek. Jeśli nie, przed przeprowadzeniem badania na obecność narkotyków powinno się dziecku wyjaśnić, na jakiej podstawie podjęliśmy o tym badaniu decyzję. Badanie można przeprowadzić w warunkach domowych, nabywając test w aptece, lub udać się do specjalistycznego laboratorium.

Testy na obecność narkotyków można zakupić właściwie w każdej aptece lub skorzystać ze sprawdzonego sklepu internetowego. Badaniu poddaje się mocz, chociaż możliwe jest także przeprowadzenie badania na podstawie śliny lub włosa (włos trzeba przekazać do laboratorium, które przeprowadzi badanie). To ostatnie badanie jest bardziej skomplikowane. Chociaż testy wykonywane w warunkach domowych są dosyć precyzyjne i wiarygodne, wynik zawsze dobrze jest potwierdzić odpowiednim badaniem laboratoryjnym.

Zadzwoń i zapytaj o terapię w prywatnym ośrodku Oaza

Test na obecność narkotyków po jakim czasie i jakie testy kupimy w aptece?

Ogólnodostępne są testy wykrywające amfetaminę, THC (składnik marihuany i haszyszu), heroinę, kokainę oraz morfinę. Test na obecność narkotyków po jakim czasie? W zależności od rodzaju substancji, różny będzie czas skuteczności testu. Przykładowo, marihuanę jesteśmy w stanie wykryć nawet 21 dni po jej zażyciu, jednak w przypadku heroiny i kokainy będzie to maksymalnie do 48 godzin, a jeżeli chodzi o amfetaminę – do 72 godzin.

Jak wykonuje się testy?

W ramach testu z wykorzystaniem śliny pobiera się próbkę materiału. W zakupionym zestawie znajduje się przeznaczony do tego próbnik. Po upływie wskazanego w instrukcji czasu, można zapoznać się z wynikiem.

Testy z wykorzystaniem włosa dają możliwość ustalenia, kiedy mniej więcej zażyto narkotyk, a także dokładnie określić, jaka substancja została zażyta. Zaletą testu na włosach jest małe prawdopodobieństwo zafałszowania wyniku, do czego znacznie częściej dochodzi podczas oddawania moczu do badania. Dlatego też podczas oddawania moczu do testu, dziecko powinno być nadzorowane przez rodzica.

Do wykrywania narkotyków w organizmie służy także metoda spektrometryczna, testy radioimmunologiczne oraz chromatografia cienkowarstwowa.

Jakie objawy powinny zwrócić uwagę rodziców?

Uwagę każdego rodzica przykuć powinny zmiany zarówno w zachowaniu, jak i samopoczuciu dziecka. Niepokojące będą z pewnością zauważalne zmiany w wyglądzie, nerwowość, wahania nastrojów, rezygnacja z życia towarzyskiego. Ponadto, u osoby zażywającej narkotyki można zaobserwować rozszerzone źrenice, nadpobudliwość, trudności z koncentracją, duży apetyt albo wręcz przeciwnie – brak apetytu. Co więcej, nie wolno bagatelizować takich symptomów, jak chroniczne zmęczenie, zbytnie rozleniwienie, problemy ze snem, gadatliwość oraz słowotok.

Warto przed zrobieniem wymienionych testów, przeprowadzić badanie zachowania źrenicy. Wystarczy sprawdzić czy źrenice reagują w nagłym zetknięciu z silnym źródłem światła. Jeżeli źrenice nie reagują, czyli nie zmniejszają się, istnieje duże prawdopodobieństwo, że dziecko jest pod wpływem narkotyków.

 

Napisz do nas!

Test na obecność narkotyków – po jakim czasie?

Jeśli chcesz sprawdzić, czy Twoje dziecko zażyło narkotyki, możesz wykonać testy na wykrycie w warunkach domowych. Najszybciej dostaniesz je w najbliższej aptece, ale możesz także dokonać zakupu przez Internet. Do dyspozycji masz wiele rodzajów, w zależności od wykorzystywanej próbki, np. moczu, śliny lub włosa. Jeśli chcesz wykonać badanie krwi na obecność narkotyków, musisz wybrać się do laboratorium, aby pobrać materiał. Warto jednak pamiętać, że zawartość narkotyków w organizmie zależy od tego, jaki masz materiał do badań. Najdłużej ślad po marihuanie, kokainie czy amfetaminie pozostaje we włosach. Masz zatem nawet 90 dni na przeprowadzenie testów na wykrycie każdej z podanych substancji. Najkrócej jednak są one widoczne we krwi, dlatego nie możesz zwlekać z wizytą w laboratorium. Po jakim czasie możesz wykonać badanie toksykologiczne? To zależy od rodzaju narkotyku, np. amfetamina będzie widoczna przez 12 godzin, kokaina 48 godzin, a najdłużej marihuana, nawet kilkanaście dni. Aby zbadać obecność narkotyków w organizmie poprzez mocz, trzeba zanurzyć pasek testowy w materiale biologicznym na kilkanaście sekund. Wynik będzie widoczny po kilku minutach. Z kolei, jeśli chodzi o ślinę, test na zawartość substancji trzeba umieścić w jamie ustnej na 3 minuty, a wynik jest widoczny po kolejnych 10 minutach.



Autor: Zespół Oaza | Opublikowano: 2017-06-27 | Ostatnia aktualizacja: 1 października 2019