24h/365 dni
Nie potrzebujesz skierowania
Zadzwoń - 24 godziny na dobę
2 tygodnie gratis zadzwoń i poznaj szczegóły
Do końca miesiąca lub do wyczerpania miejsc
image

Cyberuzależnienia wśród dzieci i młodzieży – jak im zapobiegać?

30.07.18

Żyjemy w czasach wszechobecnego Internetu, w których niemal każdy z nas spędza w sieci od kilkunastu minut do nawet kilku godzin dziennie. W zależności od potrzeb przeglądamy serwisy informacyjne, robimy zakupy, szukamy interesujących nas treści, komunikujemy się z bliskimi i znajomymi oraz dzielimy swoim życiem na portalach społecznościowych. Ma to wiele zalet – dostęp do Internetu zdecydowanie ułatwia codzienne funkcjonowanie większości z nas, jednak zdarzają się sytuacje, w których powinien zostać ograniczony. Problem pojawia się w momencie, kiedy wirtualny świat zaczyna dominować nad rzeczywistym, a czas spędzany przed komputerem lub ze smartfonem w ręku niepokojąco się wydłuża.

Cyberuzależnienia mogą przybierać różny charakter, jednak zawsze wiążą się z wycofaniem z realnego życia na rzecz wirtualnych aktywności będących jedynie namiastką tego, co ma nam do zaoferowania rzeczywistość. Należy mieć świadomość, że dziś, kiedy korzystanie z sieci jest powszechne, osoby od wczesnego wieku lub od urodzenia wychowywane w świecie pełnym nowoczesnych technologii mogą uciekać od problemów życia realnego do świata online.

Należy zachować czujność i jeśli tylko podejrzewamy, że dziecko bądź nastolatek korzysta z Internetu zbyt często, zareagować. Typy uzależnienia od sieci dzielimy na cztery rodzaje:

  • przymus posiadania stałego dostępu do informacji oraz ich gromadzenia,
  • poszukiwanie treści seksualnych, oglądanie pornografii,
  • granie w gry komputerowe,
  • socjomania internetowa polegająca na nawiązywaniu wirtualnych relacji i poświęcaniu im więcej czasu niż związkom z ludźmi w świecie rzeczywistym.

Kto jest najbardziej narażony na cyberuzależnienia?

Warto uświadomić sobie, że choć z pozoru nie wydaje się groźny, siecioholizm niezależnie od swojej postaci może być równie poważnym problemem, jak inne uzależnienia i wymagać leczenia. Osoby szczególnie narażone na cyberuzależnienia to przede wszystkim te, które mają trudności w nawiązywaniu relacji interpersonalnych, o niskim poczuciu własnej wartości, nieświadome swoich potrzeb, nie potrafiące określić swoich życiowych celów lub zachować konsekwencji w dążeniu do ich osiągnięcia.

Objawy uzależnienia, na które warto zwrócić uwagę to przede wszystkim:

  • bardzo długi czas przebywania w Internecie,
  • próby ukrycia czasu spędzanego w sieci,
  • zaniedbywanie kontaktów z rodziną i przyjaciółmi na rzecz korzystania z Internetu,
  • zaniedbywanie obowiązków domowych i nauki,
  • agresywna reakcja na zwrócenie uwagi na czas poświęcany wirtualnym aktywnościom,
  • frustracja pojawiająca się w momencie braku dostępu do Internetu.

W przypadku podejrzenia, że dziecko lub nastolatek cierpi z powodu uzależnienia od Internetu, warto zwrócić się po pomoc do specjalistów. Mimo że całkowite zaprzestanie korzystania z sieci w dzisiejszych czasach może okazać się niemożliwe, ograniczenie czasu spędzanego w Internecie oraz koncentracja na rzeczywistości mogą pomóc poradzić sobie z chorobą i czerpać więcej radości z życia.



Autor: Zespół Oaza | Opublikowano: 2018-07-30 |