24h/365 dni
Nie potrzebujesz skierowania
Zadzwoń - 24 godziny na dobę
2 tygodnie gratis zadzwoń i poznaj szczegóły
Do końca miesiąca lub do wyczerpania miejsc
image

Czy stres rodziców wpływa na dziecko?

15.03.18

To, w jakich warunkach wychowane zostanie dziecko, rzutuje na jego przyszłość na różnych płaszczyznach. Od rodziców przejmujemy wiele zachowań, postaw i zasad. Ich osobista historia rozwojowa (w jakich warunkach dorastali, z jakich środowisk i rodzin pochodzili), jak i płeć dziecka, jego temperament i możliwości kształtują obraz młodego człowieka. Wychowanie nie jest łatwym zadaniem dla rodzica, a co dopiero wówczas, gdy i on musi się mierzyć z różnymi swoimi słabościami i problemami?

Zestresowani rodzice kupują fast foody

Naukowcy ze School od Medicine Uniwersytetu w Pensylwanii oraz Elizabeth Prout-Parks, specjalistka ds. żywienia ze Szpitala Dziecięcego w Filadelfii przeprowadzili niezależnie badania, podczas których analizowali, jak nadmierny stres rodzica przekłada się na dzieci, a ściślej na takie konsekwencje jak otyłość, konsumpcja fast foodów i mniejsza aktywność fizyczna. Słabe zdrowie psychiczne i fizyczne rodziców, problemy finansowe czy prowadzenie gospodarstwa domowego tylko przez jednego rodzica mają związek z tym, co one jedzą i jak jedzą. Zestresowani rodzice częściej kupują gotowe posiłki, żeby nie tracić czasu na ich przygotowanie. Mając tak utrwalany wzorzec odżywiania się dzieci, które wyzwalają się spod władzy opiekunów, również częściej wybierają niezdrową żywność i zaniedbują aktywność fizyczną.

Kopiowanie zachowań

To jednak niejedyny wymiar rodzicielskiego stresu, jaki odbijać się może na dziecku. Rodzic, który skupia się na swoich problemach, często automatycznie poświęca mniej uwagi potrzebom małego człowieka. To z kolei odbija się na dziecku, które czuje się opuszczone. Koduje też sposób, w jaki rodzic radzi sobie ze stresem. Jeśli jest to np.:

  • krzyk,
  • niezdrowy tryb życia,
  • izolowanie się od innych

itp. zachowania, to ono również będzie kopiować te zachowania. Oprócz tego w pierwszych latach życia toksyczny stres może spowodować, że dziecko będzie reagować na negatywne doświadczenia życiowe bardziej wrażliwie, a jego próg tolerancji stresu okaże się niski. W efekcie może mieć częściej problemy ze zdrowiem, z koncentracją i pamięcią oraz trudniej się uczyć.

Jaki stosunek rodzica do dziecka, taki jego rozwój

Sytuacja ekonomiczna jest czynnikiem, który może wpływać na ilość konfliktów w rodzinie i jakość opieki nad dzieckiem. Podobnie też konflikty małżeńskie – angażowanie w nie dziecka lub wykorzystywanie jako źródła wsparcia, może wpłynąć na to, że powstaną niezdrowe koalicje w domu. Dziecko może być obwiniane o problemy domowe, jeśli rodzice sami nie potrafią sobie poradzić z trudnościami, które napotykają w życiu.
Stosunek rodziców do własnych dzieci ma istotny wpływ na rozwój ich inteligencji i pewności siebie. Skuteczne radzenie sobie przez rodzica ze stresem to przekazywanie dziecku dobrych wzorców. Młodzi ludzie, którym poświęcano większą uwagę, potrafią sobie lepiej poradzić w dorosłym życiu, jeśli pojawią się jakieś trudności. Korzystne doświadczenia dziecka z rodzinnego środowiska przekładać się będą na lepsze relacje z innymi i łatwiejsze przystosowanie się do życia.



Autor: Zespół Oaza | Opublikowano: 2018-03-15 | Ostatnia aktualizacja: 13 czerwca 2018