24h/365 dni
Nie potrzebujesz skierowania
Zadzwoń - 24 godziny na dobę
Miesiąc pobytu gratis zadzwoń i poznaj szczegóły
Do końca miesiąca lub do wyczerpania miejsc

Dopalacze a serce

12.06.17

Dopalacze tak naprawdę niewiele różnią się w działaniu od narkotyków. Poza wywoływaniem różnych zaburzeń świadomości, mogą także uszkadzać narządy wewnętrzne. Duszności, osłabienie organizmu, obrzęki w płucach, powiększenie komór serca, ich mniejsza kurczliwość – zażycie dopalaczy może mieć różne, nieodwracalne skutki uboczne.

 

Dopalacze nie są dla ludzi, a jednak…

Mimo iż na dopalaczach bardzo często można spotkać informację, że „nie nadają się do spożycia przez ludzi”, to jednak ten komunikat nie odstrasza nastolatków. Ciekawość, chęć wyluzowania się, przeżycia „odlotowych” wrażeń, lepszego nastroju na imprezie są większą pokusą. Tymczasem substancje chemiczne i naturalne, jakie wykorzystywane są do produkcji dopalaczy, nie do końca są przebadane oraz nieznane są ich skutki uboczne. Dlatego na każdego młodego człowieka mogą zadziałać w inny sposób. Reakcje są różne – jedni będą przeżywać euforię, inni halucynacje, omamy lub napady agresji. Oprócz oddziaływania na ośrodkowy układ nerwowy – dopalacze mogą także bezpowrotnie uszkodzić nerki, wątrobę czy serce. W niektórych przypadkach udaje się w miarę szybko zainterweniować. Dzieje się tak zazwyczaj, kiedy do szpitala trafia osoba z objawami zatrucia dopalaczami. Gorzej, gdy takie sytuacje są ignorowane, a młodzi ludzie boją się zgłosić po specjalistyczną pomoc.

 

Serce na celowników dopalaczy

Zarówno narkotyki, jak i dopalacze, w układzie krążenia mogą znacznie przyspieszyć akcję serca. W przypadku młodych ludzi taki stan może być szczególnie niebezpieczny, zwłaszcza jeśli długo trwa. Zdarza się, że dostarczone organizmowi toksyczne substancje wywołują arytmię w postaci np. migotania przedsionków. Mogą także spowodować znaczny wzrost ciśnienia tętniczego krwi. Chemiczne zapalenie mięśnia sercowego to również jeden ze skutków ubocznych dopalaczy. Te środki odurzające mogą także wpłynąć na znaczne powiększenie komór serca i obniżenie ich skurczliwości. W najgorszych przypadkach może dojść do zawału serca. W przypadku bardzo poważnych uszkodzeń serca młodych pacjentów czekają ich przeszczepy.

Wysokie ciśnienie, jakie powstaje pod wpływem zażytych dopalaczy, może także skończyć się udarem mózgu (wylewem). Aby odnaleźć uszkodzenia, jakie konkretnie zachodzą w układzie krążenia czy w sercu, potrzebne są specjalistyczne badania.

Dopalacze przyjmowane są w różnej formie. Kiedy zostają wchłonięte poprzez wdychanie, bardzo szybko mogą np. doprowadzić do uduszenia. Następuje ono wskutek obrzęku błon śluzowych jamy ustnej, nosa i gardła.

 

Nieszkodliwa używka?

Dla młodych ludzi dopalacze są środkami służącymi do poprawy nastroju i nieszkodliwą używką. Jeśli nawet nie od razu odczują skutki uboczne zażywania dopalaczy, to jednak trucizna, jaką zawierają, będzie się cały czas odkładała w organizmie. Jako środki odurzające, dopalacze również uzależniają psychicznie i fizycznie. Potrzeba ich przyjmowania wzrasta w miarę upływu czasu. Częste i regularne zażywanie oraz próby ograniczenia bądź odstawienia dopalaczy spowodować mogą nieprzyjemne objawy zespołu abstynencyjnego.

Młodzi ludzie z problemem nadużywania dopalaczy trafiają do publicznych lub prywatnych ośrodków leczenia uzależnień. Po przeprowadzonym detoksie, dzięki któremu można odtruć organizm, uzupełnić elektrolity, witaminę czy glukozę, następuje terapia. Jej celem jest zmotywowanie nastolatka do utrzymywania całkowitej i długotrwałej abstynencji. Proces ten odbywa się m.in. poprzez uświadomienie sobie przez niego szkód, jakie wywołują często przyjmowane dopalacze oraz, że można bez nich na co dzień funkcjonować. Choć nie jest to łatwe, to młody pacjent uczy się radzenia sobie z negatywnymi emocjami i nie uciekaniem w tej sytuacji w środki odurzające. Poznaje również takie problemy jak głód substancji, objawy abstynencyjne czy pokusy, jakie czekają w środowisku.

Terapia uzależnień młodzieży przebiega w różnym systemie – doraźnym lub całodobowym. Jest to uzależnione od tego, jak dany problem oceni psychoterapeuta. Leczenie z uzależnienia od dopalaczy odbywa się w postaci spotkań indywidualnych ze specjalistą oraz w grupach rówieśniczych, gdzie wykonywane są określone zadania.



Autor: Zespół Oaza | Opublikowano: 2017-06-12 | Ostatnia aktualizacja: 8 lipca 2017