Uzależnienie od dopalaczy – negatywne zmiany w psychice i organizmie
Dopalacze są zmorą rodziców, których dzieci wpadły w uzależnienie od tych substancji psychoaktywnych. Często nie mają o tym pojęcia aż do chwili, gdy nagle ich syn czy córka zaczyna się dziwnie zachowywać lub trafi na pogotowie, a potem na oddział toksykologiczny. Dostęp do dopalaczy jest niestety ciągle duży. W internecie bowiem można bowiem bez problemu znaleźć wiele stron poświęconych wymianie informacji na temat dostępnych środków, efektów, jakie dają, i tego, gdzie je można dostać. Do tego w szkołach gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych nie brakuje dealerów, którzy załatwią „towar” za nieduże pieniądze. Dopalacze to substancje psychoaktywne, które swoim składem i efektem przypominają narkotyki. Prowadzą do wielkich, niekorzystnych zmian w psychice oraz w organizmie.
Skutki zażywania dopalaczy
Dopalacze należą do narkotyków, które mogą uszkodzić praktycznie każdy narząd w organizmie. Dla niektórych osób nawet jednorazowe zażycie dopalaczy może skończyć się bardzo źle. To jak duże będą to uszkodzenia, zależy od rodzaju zażywanego środka, jego ilości oraz tego, jakie jest stężenie zawartych w nim toksycznych substancji. Skutki tego potęgować może jeszcze spożywanie dopalaczy z alkoholem lub innymi używkami. Wówczas dochodzi do silnego zatrucia organizmu.
Do ubocznych skutków zażywania dopalaczy zalicza się między innymi:
- nudności,
- zawroty i bóle głowy,
- bezsenność,
- wymioty,
- biegunka,
- urojenia,
- nadmierne pocenie się,
- wysoka temperatura,
- bóle w klatce piersiowej,
- kołatanie serca,
- zaburzenia rytmu serca,
- problemy z koncentracją,
- znużenie,
- zawał serca,
- udar mózgu,
- stany lękowe,
- ataki szału,
- napady agresji,
- problemy z oddychaniem,
- zaburzenia widzenia,
- brązowienie na skórze,
- śpiączka.
O tym, jakie skutki uboczne konkretnie wystąpią, decyduje indywidualna wrażliwość danego organizmu. Uzależnienie od dopalaczy może również spowodować niewydolność nerek, wątroby, jak również doprowadzić do śpiączki czy nawet prób samobójczych.
Skutki zażywania dopalaczy są bardzo podobne jak w przypadku innych substancji psychoaktywnych – doprowadzić mogą do psychicznego i fizycznego uzależnienia. Nierzadko efektem są konsekwencje prawne w związku z niekontrolowaniem pewnych zachowań pod wpływem dopalaczy – np. niszczeniem mienia, wdawaniem się w przypadkowe bójki itd. Zerwanie kontaktu z rzeczywistością czy załamanie nerwowe to również skutki zażywania dopalaczy.
Terapia uzależnień młodzieży
Uzależnienie od dopalaczy sprawia, że nie da się bez nich funkcjonować na co dzień. Pierwszym elementem terapii uzależnień młodzieży jest nie tylko przerwanie zażywania tych substancji psychoaktywnych, ale także detoksykacja, którą najlepiej wykonać pod okiem specjalistów w ośrodku uzależnień. Abstynencja jest niezbędna, aby dalsze leczenie przyniosło oczekiwany efekt. Najlepsze rezultaty często przynosi terapia stacjonarna. Stała opieka lekarza i psychoterapeuty, spotkania indywidualne i grupowe w ośrodku odwykowym dla młodzieży OAZA pomagają poznać i zrozumieć osobie uzależnionej swojego problemu. Poznanie przebiegu, konsekwencji i wpływu na dalsze życie uzależnienia od dopalaczy jest podstawą terapii uzależnień młodzieży.
Leczenie uzależnienia to długotrwały proces, a jego wynik w dużej mierze zależy od woli pacjenta. Nikogo nie można na siłę leczyć i wyleczyć pacjenta, póki on sam tego nie będzie chciał.