Przygody z dopalaczami – incydentalne i uzależniające
Dojrzewanie nie jest łatwym okresem w życiu nastolatka. Jego charakter i zachowania kształtują nie tylko rodzice, ale także środowisko szkolne oraz rówieśnicze. Nierzadko młody człowiek nie potrafi poradzić sobie z problemami w domu, w szkole czy z akceptacją w otoczeniu. Rozwiązaniem więc wydają się być dla niego różnego rodzaju środki odurzające, takie jak np. dopalacze. To dzięki nim nastolatki zapominają szybko na chwilę o tym, co ich męczy. Z dopalaczami również mają do czynienia eksperymentalnie – chcąc zobaczyć „jak to jest” lub incydentalnie, przy okazji np. imprez. Jednak bez względu na okoliczności – uzależnienie od dopalaczy może pojawić się w każdym przypadku.
W dzikiej furii, czyli zachowania po dopalaczach
Dopalacze mogą przynieść różne efekty:
- pobudzać fizycznie lub umysłowo,
- wprowadzać w euforię,
- zwiększać chwilowo możliwości kondycyjne albo intelektualne,
- obniżać próg zahamowań,
- znieczulać,
- otępiać,
- uspokajać,
- powodować halucynacje,
- powodować złudzenia wzrokowe i słuchowe,
- wywoływać agresję.
Ten ostatni jest stanem, który najczęściej dopada osoby po zażyciu dopalaczy. Nadmierne pobudzenie (czasami tętno wynosi nawet 200 uderzeń na minutę) sprawia, że atakują bez powodu innych, mają urojenia, robią sobie krzywdę. Nawiązanie kontaktu z nimi nie jest łatwe. Pacjenci są wówczas przypinani pasami do łóżka szpitalnego (najczęściej bowiem po objawach zatrucia dopalaczami trafiają na oddział intensywnej terapii) oraz szpikowani środkami uspokajającymi, aby nie stanowili zagrożenia dla siebie oraz otoczenia. Gdy przypadkiem jest to osoba uzależniona od dopalaczy, biorąca je od jakiegoś czasu, w różnych ilościach czy nawet mieszająca je z innymi środkami odurzającymi, „wyciszanie” trwa nawet kilka dób. Zdarza się też, że po dopalaczach pojawić się mogą nagle wymioty czy nadmierne wydzielanie śliny. Nierzadko też występują problemy z oddychaniem. Dopalacze mają często modyfikowany skład chemiczny, co utrudnia później lekarzom identyfikację danej substancji i prowadzenie akcji ratowniczej czy leczenia.
Uzależnione dziecko – co robić?
Pierwsza pomoc medyczna to bardzo często dopiero początek problemu jakim jest uzależnienie od dopalaczy. Opanowanie fizycznych skutków zażywania substancji psychoaktywnych nie rozwiązuje bowiem skutków, jakie niesie za sobą ten nałóg. Mając uzależnione dziecko, nie wszyscy rodzice wiedzą, jak sobie poradzić. Ośrodek uzależnień często okazuje się najlepszym adresem. Tutaj pracują bowiem psychologowie i terapeuci, którzy specjalizują się w pomaganiu osobom mającym problem m.in. z substancjami psychoaktywnymi. Uzależnienie od dopalaczy wymaga takiego samego leczenia jak w przypadku innych środków odurzających. Terapia uzależnień młodzieży opracowywana jest zawsze indywidualnie – każdy pacjent jest bowiem inny i inaczej radzi sobie z uzależnieniem. Zapraszamy do naszego ośrodka uzależnień, gdzie każde uzależnione dziecko ma szansę wyjść z nałogu. Proponujemy krótkoterminową terapię uzależnień młodzieży w przyjaznej atmosferze pod okiem fachowej kadry.