Dopalacze – narkotyki o zmiennym składzie chemicznym
Substancje psychoaktywne takie jak dopalacze nie znajdują się na liście środków kontrolowanych przez ustawę o przeciwdziałaniu narkomanii – mimo iż mają podobne działanie do narkotyków. Dlatego ich produkcja kwitnie, a składy chemiczne ulegają ciągłym ewolucjom, aby ominąć zakazy antynarkotykowe. Do ich składu dodaje się wiele substancji, które naturalnie występują w przyrodzie, ale w odpowiedniej dawce stanowią zagrożenie dla zdrowia i życia człowieka. Dopalacze mogą działać euforyzująco, stymulująco, relaksująco, psychodelicznie lub halucynogennie. Dzieli się je na:
- środki pochodzenia głównie roślinnego – to susze, kadzidełka, które pali się jak tytoń w fajkach, robi się z nich skręty bądź spala w pomieszczeniu na zasadzie kadzidełka. Niekiedy wzmacnia się je różnymi związkami chemicznymi,
- środki pochodzenia głównie syntetycznego – w formie tabletek (tzw. party pills) lub proszków w torebkach. To mieszanka różnych grup związków działających psychoaktywnie: stymulantów, opioidów, halucynogenów itp. Ich głównym celem jest poprawa nastroju,
- środki syntetyczne, które zawierają jedną, konkretną substancję – dostępne są w postaci znaczków do lizania, małych pigułek.
Zatrucie dopalaczami – pomoc medyczna
Objawy zatrucia dopalaczami mogą być różne:
- ból w klatce piersiowej,
- duszności,
- przyspieszone bicie serca,
- problemy z oddychaniem,
- zaburzenia rytmu serca,
- bezsenność,
- zawroty głowy,
- oczopląs,
- nudności,
- wymioty,
- skoki temperatury,
- napady paniki,
- agresja, nadpobudliwość,
- wzmożone pocenie się.
Jeśli jakikolwiek z tych objawów lub inne, równie niepokojące, będą miały miejsce, należy jak najszybciej wezwać pomoc. Zatrucie dopalaczami najczęściej kończy się bowiem interwencją medyczną. Co roku na oddziałach intensywnej terapii czy toksykologicznych przybywa coraz więcej nastolatków, które zażyły tego typu substancje psychoaktywne. W przypadku zatrucia dopalaczami może się czasami liczyć każda sekunda.
Po odtruciu – terapia uzależnień młodzieży
Jeśli po takim zatruciu dopalaczami okaże się, że mamy uzależnione dziecko, to warto przekazać lekarzowi opakowanie od dopalacza – co może ułatwić akcję ratunkową. Kolejnym krokiem będzie zapewne detoksyzacja – oczyszczenie organizmu z toksyn, które zatruły organizm. Po osiągnięciu abstynencji warto rozpocząć terapię uzależnień młodzieży. To jeden z problemów, z którym mierzymy się w naszym ośrodku uzależnień. Posiadamy wykwalifikowaną kadrę, która pomaga nastolatkom uzależnionym od dopalaczy. Oferowana przez nas terapia uzależnień młodzieży – indywidualna i grupowa – pozwala młodemu człowiekowi uświadomić powagę nałogu, jego skutków fizycznych, psychicznych, społecznych i innych. Uczy, jak wchodzić w dorosłość bez dopalaczy, a wykorzystywać własny potencjał do radzenia sobie z różnymi przeciwnościami. Jeśli masz uzależnione dziecko – możemy Ci pomóc!