24h/365 dni
Nie potrzebujesz skierowania
Zadzwoń - 24 godziny na dobę
KLINIKA OAZA PRZYJMUJE PACJENTÓW OD 14 ROKU ŻYCIA

Bezpłatny miesiąc pobytu w Klinice! Zapytaj o Ofertę Specjalną! Skontaktuj się z nami!
785 105 555
image

Mama, czy tata? Kto ma większy wpływ na nastoletnie dziecko?

29.03.18

Wychowywanie dziecka to zadanie trudne, które nie raz przynosi lepsze i gorsze okresy. Najtrudniejszym etapem jest czas, w którym potomek dojrzewa – zmienia się wtedy nie tylko fizycznie, ale i psychicznie. Poznaje świat z innej strony, odkrywa nowe możliwości. To właśnie w tym czasie wsparcie rodziców jest najważniejsze dla dziecka, jednak które z nich ma większy wpływ na dojrzewającego nastolatka?

Nie od dziś wiadomo, że wychowanie dziecka należy do jednej z najtrudniejszych misji w życiu każdego rodzica. O tyle, o ile początkowe etapy są proste i przyjemne, o tyle okres dojrzewania nierzadko rzuca kłody pod nogi każdego rodzica. Wiele się mówi o wpływie matki lub ojca na dziecko na danym etapie swojego życia, jednak jak wygląda to w praktyce?

Zmiany, z którymi trudno sobie poradzić

Dojrzewające dziecko znacznie zmienia swoje zachowanie względem rodziców obojga płci. Nierzadko staje się opryskliwe dla matki, która dotychczas stanowiła wsparcie w potrzebie, a także ignoruje ojca, który spełniał wszelkie zachcianki. Przede wszystkim rodzice powinni zdać sobie sprawę z tego, że zachowanie ich dziecka nie zawsze musi być związane ze złym towarzystwem, środkami odurzającymi i temu podobnymi substancjami, a jedynie częścią etapu dojrzewania, która minie prędzej czy później.

Mama czy tata?

Odpowiedź na pytanie o to, które z rodziców ma większy wpływ na nastoletnie dziecko, nie jest prosta. Przede wszystkim wpływ zależy tu od wielu czynników – wcześniejszych relacji z rodzicami, środowiska, charakteru dziecka. Z pewnością można dostrzec pewne zależności wynikające z konkretnych sytuacji, jednak jednoznaczne znalezienie odpowiedzi na pytanie, które z rodziców znacznie bardziej wpływa na nastolatka, wydaje się niemożliwe.

Jeśli chodzi o kontakty z rówieśnikami, pierwsze miłości, a także wzloty i upadki szkolne to z pewnością dojrzewające dzieci bardziej będę słuchać matek. To do nich zwracają się po radę zakochani chłopcy i zauroczone dziewczyny. U dziewczynek dodatkowo znacznie częściej zauważa się, że to właśnie do matek zgłaszają się z informacjami o nowych chłopakach, bojąc się jednocześnie powiedzieć o tym ojcu. W przypadku szkolnych problemów związanych z relacjami międzyludzkimi większym zaufaniem nastolatkowe obdarzają matki, które to wpływają na nastolatków i nierzadko pomagają w załagadzaniu pewnych konfliktów.

Rola ojców w życiu nastolatka odnosi się przede wszystkim do jego dojrzewania. To właśnie na tym etapie dzieci, które chcą wkroczyć w dorosłość, szukają wsparcia i porady u ojców. Chłopcy zaczynają wypytywać o życiowe problemy, a także sprawy błahe, jak kupno pierwszego samochodu, zrobienie prawa jazdy, a także znalezienie pierwszej pracy. Dziewczyny natomiast poszukują w tym czasie u ojców zrozumienia – pragną, aby wspierał je w pierwszych miłościach, nie kontrolując ich wybranków.

Wpływ każdego z rodziców na nastolatka może być różny – zgubny lub zbawienny na danym etapie. Przede wszystkim liczy się zaufanie i przesuwanie postawionych dotąd granic, które w przypadku dziecka są całkiem inne, niż w przypadku dojrzewającego człowieka.Autor: Zespół Oaza | Opublikowano: 2018-03-29 |


Przejdź do paska narzędzi