24h/365 dni
Nie potrzebujesz skierowania
Zadzwoń - 24 godziny na dobę
Miesiąc pobytu gratis zadzwoń i poznaj szczegóły
Do końca miesiąca lub do wyczerpania miejsc
image

Mama, czy tata? Kto ma większy wpływ na nastoletnie dziecko?

29.03.18

Wychowywanie dziecka to zadanie trudne, które nie raz przynosi lepsze i gorsze okresy. Najtrudniejszym etapem jest czas, w którym potomek dojrzewa – zmienia się wtedy nie tylko fizycznie, ale i psychicznie. Poznaje świat z innej strony, odkrywa nowe możliwości. To właśnie w tym czasie wsparcie rodziców jest najważniejsze dla dziecka, jednak które z nich ma większy wpływ na dojrzewającego nastolatka?

Nie od dziś wiadomo, że wychowanie dziecka należy do jednej z najtrudniejszych misji w życiu każdego rodzica. O tyle, o ile początkowe etapy są proste i przyjemne, o tyle okres dojrzewania nierzadko rzuca kłody pod nogi każdego rodzica. Wiele się mówi o wpływie matki lub ojca na dziecko na danym etapie swojego życia, jednak jak wygląda to w praktyce?

Zmiany, z którymi trudno sobie poradzić

Dojrzewające dziecko znacznie zmienia swoje zachowanie względem rodziców obojga płci. Nierzadko staje się opryskliwe dla matki, która dotychczas stanowiła wsparcie w potrzebie, a także ignoruje ojca, który spełniał wszelkie zachcianki. Przede wszystkim rodzice powinni zdać sobie sprawę z tego, że zachowanie ich dziecka nie zawsze musi być związane ze złym towarzystwem, środkami odurzającymi i temu podobnymi substancjami, a jedynie częścią etapu dojrzewania, która minie prędzej czy później.

Mama czy tata?

Odpowiedź na pytanie o to, które z rodziców ma większy wpływ na nastoletnie dziecko, nie jest prosta. Przede wszystkim wpływ zależy tu od wielu czynników – wcześniejszych relacji z rodzicami, środowiska, charakteru dziecka. Z pewnością można dostrzec pewne zależności wynikające z konkretnych sytuacji, jednak jednoznaczne znalezienie odpowiedzi na pytanie, które z rodziców znacznie bardziej wpływa na nastolatka, wydaje się niemożliwe.

Jeśli chodzi o kontakty z rówieśnikami, pierwsze miłości, a także wzloty i upadki szkolne to z pewnością dojrzewające dzieci bardziej będę słuchać matek. To do nich zwracają się po radę zakochani chłopcy i zauroczone dziewczyny. U dziewczynek dodatkowo znacznie częściej zauważa się, że to właśnie do matek zgłaszają się z informacjami o nowych chłopakach, bojąc się jednocześnie powiedzieć o tym ojcu. W przypadku szkolnych problemów związanych z relacjami międzyludzkimi większym zaufaniem nastolatkowe obdarzają matki, które to wpływają na nastolatków i nierzadko pomagają w załagadzaniu pewnych konfliktów.

Rola ojców w życiu nastolatka odnosi się przede wszystkim do jego dojrzewania. To właśnie na tym etapie dzieci, które chcą wkroczyć w dorosłość, szukają wsparcia i porady u ojców. Chłopcy zaczynają wypytywać o życiowe problemy, a także sprawy błahe, jak kupno pierwszego samochodu, zrobienie prawa jazdy, a także znalezienie pierwszej pracy. Dziewczyny natomiast poszukują w tym czasie u ojców zrozumienia – pragną, aby wspierał je w pierwszych miłościach, nie kontrolując ich wybranków.

Wpływ każdego z rodziców na nastolatka może być różny – zgubny lub zbawienny na danym etapie. Przede wszystkim liczy się zaufanie i przesuwanie postawionych dotąd granic, które w przypadku dziecka są całkiem inne, niż w przypadku dojrzewającego człowieka.



Autor: Zespół Oaza | Opublikowano: 2018-03-29 |