24h/365 dni
Nie potrzebujesz skierowania
Zadzwoń - 24 godziny na dobę
image

Jak rozpoznać zatrucie narkotykami i na nie reagować?

28.05.19

Osoby, które nigdy nie miały do czynienia z narkotykami, mogą mieć problem z tym, aby rozpoznać objawy zażywania czy zatrucia tymi środkami psychoaktywnymi u innych. Wielu rodziców obawia się takiej sytuacji i tego, czy sobie odpowiednio w niej poradzi. Jednak wbrew pozorom nie są one zbyt trudne do rozszyfrowania, a przy większości substancji odurzających reakcje organizmu na przyjęcie nadmiernej dawki są podobne.

Objawy zażywania narkotyków – co powinno nas zaniepokoić?

O tym, że problemem nastolatka jest zażywanie narkotyków, dowodzić może np.:

  • zmiana stylu życia, ubierania się oraz znajomych,
  • nagłe oddalenie się od innych członków rodziny, szczególnie zauważalne, jeśli wcześniej miał dobry lub nawet bardzo dobry kontakt z rodzicami, rodzeństwem itd.,
  • unikanie rozmów, a zwłaszcza na temat nowego zachowania,
  • problemy w szkole – pogorszenie ocen, wagarowanie,
  • nagłe wyjścia z domu,
  • zaniedbywanie dotychczasowych zainteresowań i obowiązków,
  • nieprzywiązywanie wagi do ubioru i higieny,
  • zmiana trybu życia – np. przesiadywanie po nocach lub na odwrót,
  • spadek wagi ciała,
  • apatia,
  • senność,
  • wydawanie większych niż zwykle sum pieniędzy,
  • zmiana w zachowaniu polegająca na nagłych wybuchach agresji lub lęku.
  • Zatrucie narkotykami – jakie są charakterystyczne objawy?

W zależności od tego, jaki z narkotyków został zażyty, mogą wystąpić różne objawy zatrucia:

  • przedawkowanie kokainy – przyspieszenie czynności serca, zaburzenia rytmu serca, wzrost lub spadek ciśnienia tętniczego krwi, nadmierne pocenie się, nudności, wymioty, dreszcze, wzmożona potliwość, rozszerzone źrenice, znaczne pobudzenie psychoruchowe, majaczenie;
  • przedawkowanie amfetaminy – silne pobudzenie psychoruchowe, podwyższona temperatura ciała, zaburzenia rytmu serca, ból brzucha, znaczna sztywność mięśni;
  • przedawkowanie opiatów (np. heroiny) – m.in. zatrzymanie oddechu z wyczuwalnym jednocześnie tętnem, duże zwężenie źrenic, spadek ciśnienia tętniczego krwi, spowolnienie czynności serca, zaburzenia świadomości, obniżenie temperatury ciała;
  • przedawkowanie ecstasy – np. drgawki, śpiączka, szczękościsk, obniżenie ciśnienia tętniczego krwi, zaburzenia rytmu serca, znaczny wzrost temperatury ciała, pobudzenie psychoruchowe, lęk, napady paniki;
  • przedawkowanie marihuany – w tym przypadku nie ma jednoznacznej opinii, czy można ją rzeczywiście przedawkować. Jednak przyjęta w nadmiarze może spowodować takie dolegliwości jak np.: zawroty głowy, znaczną suchość w obrębie jamy ustnej, przyspieszone bicie serca, senność.

Jak się zachować, gdy dziecko przedawkuje?

Halucynacje, urojenia, zmienione nienaturalnie źrenice, gwałtowne, agresywne zachowania, pobudzenie, nadmierne pocenie się itp. – rozpoznając objawy zatrucia narkotykami, zwłaszcza jeśli pod ich wpływem doszło do utraty przytomności, należy w pierwszej kolejności wezwać pogotowie. Zanim przyjedzie, przede wszystkim trzeba kontrolować oddech i tętno. Jeśli osoba nie oddycha, wówczas trzeba przeprowadzić sztuczne oddychanie. Gdy samo zacznie oddychać, wtedy najlepiej położyć je w pozycji bocznej. Nastolatkowi trzeba zapewnić ciepło (czymś go okryć), ale jednocześnie nie doprowadzić do przegrzania. Jeśli będzie miał drgawki, trzeba chronić jego język, aby go nie przygryzł ani się nie udławił. Warto także zabezpieczyć opakowania po lekach czy strzykawki (jeśli przy nim będą) oraz wymiociny, aby można było je zbadać na obecność narkotyków.
Biorąc pod uwagę, że zatrucie narkotykami najczęściej prowadzi do śmierci z powodu zaburzeń rytmu serca, krwawienia wewnątrzczaszkowego albo zbyt wysokiej temperatury ciała (hipertermii), liczy się czas reakcji.

Skutki zażywania narkotyków

Nadużywanie narkotyków może prowadzić do różnych powikłań zdrowotnych oraz śmierci. Skutki zażywania substancji psychoaktywnych przekładają się także na rozwój emocjonalny, psychiczny i fizyczny młodego człowieka. Odczuwalne są ponadto w innych sferach życia. Profesjonalne leczenie w ośrodku odwykowym to jedyna szansa, aby uratować nastolatka przed całkowitą samozagładą. Terapię narkotykową najlepiej zacząć wtedy, gdy osoba uzależniona odczuwa głód. Wówczas poddawana jest detoksowi (odtruciu). Po ustąpieniu fizycznych objawów uzależnienia, nastolatek może skorzystać z dalszego leczenia – psychoterapii.