24h/365 dni
Nie potrzebujesz skierowania
Zadzwoń - 24 godziny na dobę
Terapia rodzinna gratis! Darmowa konsultacja diagnostyczna z terapeutą! Zadzwoń!
image

Jak wychować dziecko w dzisiejszym świecie?

09.03.18

Kiedy na świecie pojawia się cząstka nas w postaci małego człowieka, związanego z nami więzami krwi, automatycznie rodzą się obawy, jak go wychować w obecnym świecie. Tym, w którym niejednokrotnie dorośli czują się zagubieni, a co dopiero dziecko, które jest niczym tabula rasa, na której dopiero będzie się zapisywać historia wzlotów i upadków, sukcesów i porażek. Dla troskliwych rodziców nie brakuje poradników, warsztatów i innych form dokształcania się na ten temat. Nie zmienia to faktu, że nie ma uniwersalnego przepisu na wychowanie dziecka. Można jednak czerpać wskazówki z różnych źródeł i na ich podstawie szukać pomysłu na własne rodzicielstwo.

Drogowskaz wartości

Każdy człowiek posiada swój określony system wartości i postaw, które wpojono mu za młodu. To swego rodzaju drogowskaz, na którym buduje się życie. Rodzice sami muszą wiedzieć, co jest dla nich najważniejsze i co chcą przekazać dziecku. Taka autorefleksja pozwoli na wybranie konkretnej metody wychowawczej. Dla niektórych będzie to np. stworzenie przestrzeni artystycznej, sportowej, muzycznej lub innej i wspierania dziecka na każdym etapie. Mały człowiek jest zazwyczaj bardzo kreatywny i często może pojawiać się z różnymi dziwnymi pomysłami. Rodzic nie powinien ich od razu torpedować albo ignorować i gasić zapał w dziecku. Raczej spróbować to zrozumieć, wyrazić szczere zainteresowanie, bo to jest też jedna z jego form wyrażania siebie samego. Niekoniecznie rodzic zawsze wie najlepiej, jakie potrzeby ma dziecka. Być może część z tych pomysłów wcale nie jest takimi głupimi, jak się pierwotnie wydają …

Rozmawiać o emocjach

Wzmacnianiu więzów między rodzicami a dzieckiem z pewnością służy rozmawianie o emocjach – zarówno tych, które dopadają dorosłych, jak i tych, które pojawiają się u małego człowieka. Kiedyś wychowanie opierało się głównie na bezwzględnym posłuszeństwie. Dziś szacunek nadal jest ważną wartością. Jednak nie mniej ważne jest odczytywanie emocji dziecka i słuchania tego, co mówi, a także to jak mówić do dziecka, aby słuchało i przychodziło ze swoimi problemami do rodzica. Nauka krótkich, jasnych komunikatów to trudna sztuka, zwłaszcza kiedy w wielu sytuacjach rodzic ma ochotę po prostu krzyknąć i wyrazić swoją złość lub niezgodę na coś.

Czułość, akceptacja i bliskość

Kolejne ważne rzeczy to czułość, akceptacja i bliskość. Dziecko musi czuć, że jest ważne i kochane. Dorośli często zapominają, że dziecko może też być partnerem do rozmowy i są głusi, kiedy chce wyrazić swoje zdanie lub potrzeby. Warto sobie wyobrazić wówczas zamianę ról… Nikt pewnie nie chciałby być w skórze dziecka… Dlatego trzeba szanować poglądy dziecka, próbować zaakceptować je, mimo iż mogą być inne od przekonań rodziców, wchodzić z nimi w konstruktywne dyskusje.

Być wiarygodnym

Rodzic jest dla dziecka pierwszym autorytetem. Powinien więc być wiarygodny w tym, co mówi i robi. Pozwolić sobie i dziecku na potknięcia, zamiast sztucznego idealizowania własnej osoby. Przyznać się do błędu, przeprosić. Nie oczekiwać od dziecka perfekcji we wszystkim, kiedy sam ma wiele sobie do zarzucenia. Motywować i nagradzać dziecko – nie tylko za spektakularne rzeczy.

 



Autor: Zespół Oaza | Opublikowano: 2018-03-09 |