24h/365 dni
Nie potrzebujesz skierowania
Zadzwoń - 24 godziny na dobę
Terapia rodzinna gratis! Darmowa konsultacja diagnostyczna z terapeutą! Zadzwoń!
image

Zatrucie narkotykami u dzieci i młodzieży

09.07.25

Zażywanie substancji psychoaktywnych przez młode osoby jest szczególnie niebezpieczne, gdyż w bardzo krótkim czasie może doprowadzić do nieodwracalnych zmian w funkcjonowaniu organizmu i w konsekwencji nawet do śmierci. Do tego niesie ono za sobą ryzyko poważnych konsekwencji dla zdrowia psychicznego. Z tego powodu w artykule bliżej przyglądamy się temu problemowi, wyjaśniając, dlaczego młodzież sięga po narkotyki oraz jakie są objawy i skutki zatrucia nimi. Podpowiadamy także, jak udzielić pierwszej pomocy nieletniej osobie, która przedawkowała substancje psychoaktywne.

Dlaczego dzieci i młodzież chwytają za narkotyki?

Od kilku lat obserwujemy w Polsce niewielki, ale stabilny trend spadkowy dotyczący liczby uzależnionych od narkotyków. Jednak problem ten wciąż jest poważny i często słyszy się o przypadkach poważnych zatruć tymi substancjami, z których część niestety dotyczy dzieci i młodzieży. Wbrew powszechnej opinii na uzależnienie narażeni są nieletni nie tylko z dużych miast. Może to dotknąć każdego, niezależnie od miejsca zamieszkania oraz statusu społecznego.

Powodem, dla którego dzieci i młodzież są skłonni do sięgania po narkotyki, jest przede wszystkim okres dorastania i związane z nim wyzwania. To czas intensywnego rozwoju młodego człowieka, w trakcie którego dochodzi nie tylko do zmian fizycznych, ale także natury psychologicznej, w tym emocjonalnej. To m.in. z tego powodu jest on otwarty na eksperymentowanie, bez większych oporów testuje granice wytrzymałości oraz ma trudności z oceną ryzyka. Do tego najmłodsi są wyjątkowo podatni na presję ze strony rówieśników i najczęściej to właśnie ona jest główny impulsem do sięgania po narkotyki.

Do innych częstych przyczyn zażywania narkotyków przez dzieci i młodzież należy zaliczyć:

  • problemy rodzinne – brak wystarczającego wsparcia ze strony rodziców lub opiekunów prawnych, konflikty w domu, przemoc, rozwód i tym podobne czynniki;
  • problemy natury emocjonalnej i psychicznej – młody człowiek może dostrzec w narkotykach sposób na ucieczkę od codziennej smutnej rzeczywistości i odreagowanie;
  • chęć poprawy wyników w nauce – dotyczy to szczególnie starszych dzieci, ponieważ mogą traktować narkotyki jako wspomagacze podnoszące ich koncentrację, zmniejszające stres i poczucie senności;
  • zbyt łatwy dostęp do narkotyków wynikający z obracania się w nieodpowiednim środowisku.

Różne narkotyki mogące zatruć nasz organizm

Zatrucie narkotykami wśród dzieci i młodzieży

Każde zatrucie po narkotykach jest stanem będącym poważnym zagrożeniem dla zdrowia, a nawet życia, dlatego zawsze wymaga ono natychmiastowej reakcji. W przypadku dzieci oraz młodzieży jest ono szczególnie niebezpieczne, co wynika ze wciąż rozwijającego się organizmu. W porównaniu do dorosłych mają one znacznie mniejszą masę ciała, a do tego zwykle wykazują się niższym poziomem tolerancji na działanie substancji psychoaktywnych. W efekcie nawet relatywnie niewielka ich dawka może skutkować bardzo nieprzyjemnymi objawami i poważnym zaburzeniem podstawowych funkcji życiowych.

Zatrucie narkotykami dzieci i młodzieży, podobnie jak dorosłych, nie musi być skutkiem jednorazowego przyjęcia zbyt dużej ich ilości, ale także regularnego stosowania. Nawet jeśli młoda osoba przyjmuje niewielkie dawki, ale robi to praktycznie każdego dnia, w jej organizmie mogą kumulować się toksyny. Gdy zgromadzi się ich zbyt dużo, mogą wystąpić podobne skutki uboczne, jak po przedawkowaniu jednorazowym.

Objawy zatrucia narkotykami u dziecka zawsze należy traktować jak sygnał alarmowy. Powinien być on impulsem nie tylko do tego, aby natychmiast zapewnić odpowiednią pomoc medyczną. Ich wystąpienie może bowiem być oznaką uzależnienia, którego zdiagnozowaniem i ewentualnym leczeniem powinien zająć się specjalista. W przypadku stwierdzenia takiej choroby u młodego człowieka najlepiej zapewnić mu profesjonalne wsparcie – także psychologiczne. Znajdzie je w naszym specjalistycznym ośrodku leczenia uzależnień młodzieży OAZA.

Objawy zatrucia narkotykami

Charakter tych objawów uzależniony jest od wielu czynników, z których najważniejsze to indywidualne cechy organizmu młodego człowieka oraz ilość i rodzaj zażytej substancji psychoaktywnej. Co jednak ważniejsze, niektóre z nich są trudne do wychwycenia, gdyż są podobne do innych, często błahych, problemów ze zdrowiem. Warto więc poznać typowe fizyczne oraz behawioralne objawy zatrucia narkotyków. Jeśli występują jednocześnie, powinny być silnym sygnałem do tego, że dziecko mogło przyjąć substancje psychoaktywne.

Najczęściej występujące fizyczne objawy zatrucia narkotykami, to:

  • zaburzenia oddychania,
  • intensywne pocenie się lub nadmierna suchość skóry,
  • wymioty,
  • silne bóle i zawroty głowy,
  • zmiana koloru skóry (nadmiernie blada lub zaczerwieniona),
  • mocno rozszerzone lub zwężone źrenice, w niewielkim stopniu lub nawet w ogóle niereagujące na światło.

W parze z objawami fizycznymi często idzie zmiana zachowania osoby zatrutej narkotykami. Typowe symptomy świadczące o tym problemie to m.in.:

  • zmiana zachowania – np. agresja i nadpobudliwość lub wyraźne wycofanie się z życia;
  • problemy z koordynacją ruchów i utrzymaniem równowagi;
  • nadmierna euforia w tym nagłe i niezrozumiałe wybuchy śmiechu;
  • zaburzenia mowy lub mówienie kompletnie nie na temat;
  • halucynacje;
  • ataki paniki.

Przyczyny zatrucia

W przypadku dzieci i młodzieży najczęstsze przyczyny zatrucia narkotykami powiązane są z ich naturalną skłonnością do eksperymentowania oraz ciekawością świata. Młodzi ludzie zwykle nie do końca są świadomi konsekwencji zażywania takich środków.

Oprócz tego zdarzają się przypadki, w których dzieci i młodzież nieświadomie zatruwają się narkotykami. Najczęściej dochodzi do tego z powodu:

  • ufności wobec innych osób proponujących przyjęcie nieznanych substancji dla zabawy (tutaj szczególnym problemem są bardzo popularne dziś dopalacze);
  • zażycia znalezionych lub otrzymanych środków psychoaktywnych z wyglądu przypominających cukierki;
  • wypicia przygotowanego przez inną osobę napoju, do którego dosypany został narkotyk.

Zatrucie narkotykami młodzieży może być spowodowane również ich zmieszaniem (nawet jeśli dawka była niewielka) ze wzmacniającymi ich działanie lekami lub dużą ilością alkoholu.

Pierwsza pomoc w przypadku zatrucia narkotykami

W takich przypadkach szybka reakcja oraz opanowanie w działaniach są niezwykle istotne, gdyż mogą ograniczyć negatywne skutki zdarzenia i nawet uratować życie. Pierwsza pomoc przy zatruciu narkotykami powinna zacząć się od wyprowadzenia lub przeniesienia młodej osoby do miejsca cichego, przewiewnego i wolnego od mocnego światła (sztucznego lub naturalnego).

W następnych krokach należy:

  • zabezpieczyć osobę zatrutą narkotykami zabierając wszystkie posiadanie przez nią substancje psychoaktywne oraz akcesoria do ich podawania (np. strzykawki);
  • wezwać pogotowie i poczekać na jego przyjazd pozostając przy zatrutej osobie;
  • w miarę możliwości postarać się ustalić, jakie substancje zostały przyjęte (informacje te należy przekazać ratownikom medycznym).

Jeśli zatruty jest nadpobudliwy, najlepiej zadbać o to, aby do przyjazdu medyków pilnowały go przynajmniej 2 osoby. Osobę nieprzytomną trzeba natomiast ułożyć w pozycji bezpiecznej, a w razie zatrzymania funkcji życiowych należy natychmiast rozpocząć resuscytację krążeniowo-oddechową.

Różne narkotyki mogące zatruć nasz organizm

Skutki zatrucia

Oprócz krótkoterminowych nieprzyjemnych konsekwencji zatrucia narkotykami u dzieci i młodzieży stan taki może również prowadzić do skutków długoterminowych. Wiążą się one pogorszeniem jakości życia wynikającym z różnych chorób zarówno natury fizycznej, jak i psychicznej.

Przedawkowanie substancji psychoaktywnych grozi m.in. uszkodzeniem wielu narządów wewnętrznych organizmu, w tym mózgu i wątroby, różnymi zaburzeniami psychicznymi oraz pogorszeniem pamięci.

Zatrucie narkotykami, a przedawkowanie?

Na koniec wyjaśnienia wymaga fakt, że zatrucie narkotykami nie zawsze jest równoznaczne z ich przedawkowaniem. Oczywiście pierwsza z tych konsekwencji może wynikać z drugiej, do czego dochodzi zdecydowanie najczęściej. Jednak zatruć można się także relatywnie niewielką dawką substancji psychoaktywnych. Dotyczy to przypadków m.in. wymieszania ich z dużą ilością alkoholu.

W ośrodku OAZA kompleksowo pomagamy dzieciom i młodzieży wyjść z uzależnienia od narkotyków

Twoje dziecko zatruło się narkotykami? Nie bagatelizuj tego zdarzenia! Może ono świadczyć o poważnym uzależnieniu od substancji psychoaktywnych. Narkomania jest szybko postępującą i groźną chorobą. Rujnuje psychikę i niesie za sobą wiele negatywnych konsekwencji natury społecznej. To także ogromne ryzyko wystąpienia poważnych powikłań zdrowotnych mogących w dłuższej perspektywie czasu prowadzić nawet do śmierci.

W ośrodku OAZA zapewniamy kompleksowe leczenie takim osobom, niezależnie od stopnia zaawansowania choroby. Stosujemy nowoczesne terapie uzależnienia od narkotyków prowadzone przez specjalistów z wieloletnim doświadczeniem. Pomagamy dzieciom i młodzieży także po zakończeniu leczenia, zapewniając profesjonalne wsparcie psychologiczne oraz ucząc ich życia w trzeźwości. Zapraszamy do kontaktu w celu zapoznania się z naszą ofertą – gwarantujemy pełną dyskrecję!



Autor: Zespół Oaza | Opublikowano: 2025-07-09 |