24h/365 dni
Nie potrzebujesz skierowania
Zadzwoń - 24 godziny na dobę
Miesiąc pobytu gratis zadzwoń i poznaj szczegóły
Do końca miesiąca lub do wyczerpania miejsc

Jak dopalacze niszczą organizm

21.06.17

Dopalacze to grupa substancji pochodzenia roślinnego lub syntetycznego. Wykorzystuje się je w podobny sposób jak inne zakazane substancje psychoaktywne – chociażby narkotyki. Składniki dopalaczy są zazwyczaj legalne, jednak ich połączenie (modyfikacje w tym zakresie wykonywane są bardzo często) może okazać się zabójcze – zwłaszcza dla organizmu młodego człowieka. Producenci dopalaczy za wszelką cenę starają się, aby dawały podobne odczucia co narkotyki. Mimo iż na etykietach pigułek, soli do kąpieli, suszu czy innych form, pod jakimi sprzedawane są te substancje psychoaktywne, zamieszczają informację, że są „produktem kolekcjonerskim”, „nie do spożycia”, to ich przeznaczenie dla kupujących jest jednoznaczne.

 

Zaburzony rozwój psychiczny i fizyczny

Nawet jeśli dopalacze nie od razu spowodują objawy zatrucia, to jednak powoli będą wywoływać skutki uboczne. W miarę ich przyjmowania coraz bardziej osłabiać będą działanie ośrodkowego układu nerwowego i niszczyć również tkanki mózgu oraz serca. W przypadku młodzieży, która jest w okresie dojrzewania, zaburzają działanie układu nerwowego i hamują prawidłowy rozwój organizmu, w tym m.in. wzrost mięśni. Docelowo również przekładają się na opóźnione myślenie czy problemy z koncentracją.

Skutkiem zażywania dopalaczy są:

  • obciążenie układu krążenia – przyspieszony rytm serca, podwyższone ciśnienie krwi,
  • uszkodzenie serca,
  • uszkodzenie naczyń krwionośnych,
  • problemy z oddychaniem – ostre zmiany w układzie oddechowym wraz ze stanami zapalnymi, kaszlem, przewlekłym zapalaniem oskrzeli,
  • odwodnienie organizmu – ponieważ zużywa on znacznie więcej energii niż zwykle, co przekłada się na większe i częstsze pocenie się oraz wzrost temperatury,
  • przegrzanie się organizmu – jeśli osoba zażywająca dopalacze nie uzupełni płynów w organizmie,
  • niewydolność nerek,
  • nietrzymanie moczu oraz utrata kontroli nad innymi czynnościami fizjologicznymi,
  • udar mózgu,
  • niewydolność wątroby,
  • brązowienie skóry,
  • spadek wagi – zawarte w dopalaczach opioidy działają podobnie jak morfina i heroina, powodując zanik uczucia głodu,
  • ogólne wyczerpanie organizmu.

Przedawkowanie dopalaczy pociąga za sobą bardzo poważne konsekwencje dla zdrowia psychicznego i fizycznego – łącznie ze śmiercią.

Sięgam po dopalacze, bo…

Młodzież sięga po dopalacze z różnych względów – od zwykłej ciekawości, przez zyskanie w ten sposób zainteresowania lub uznania grupy czy problemów, z którymi nie radzi sobie w szkole czy w domu. Mają dać „kopa”, pobudzenie, uczucie „wszechmocy”, zapomnienie i przenieść w zupełnie inny wymiar. Pomóc lepiej się uczyć i przetrwać intensywne imprezy w gronie rówieśników. Tymczasem nie zawsze tak jest. Pod wpływem dopalaczy mogą wystąpić omamy, stany lękowe czy psychotyczne. Często następuje utrata kontaktu z rzeczywistością, a osoba, która zażyła dopalacze mówi rzeczy, które nie mają sensu, odczuwa irracjonalny strach. Zamiast euforii może też pojawić się agresja, której skutkiem będzie wyrządzenie sobie lub komuś innemu krzywdy.

 

Doprowadzić do uzależnienia

Ponieważ działanie dopalaczy z założenia ma być uzależniające – im częściej są przyjmowane, tym właśnie mogą w efekcie doprowadzić do takiego stanu. Uzależnić się można zarówno od samej substancji, jak i stanu emocjonalnego, w jaki wprowadza. Nastolatkami uzależnionymi od dopalaczy zajmują się m.in. prywatne ośrodki leczenia młodzieży. To również jeden z problemów, z jakimi zgłaszają się do nas rodzice z dziećmi, które popadły w sidła tego nałogu. Prowadzony przez nas ośrodek dla trudnej młodzieży posiada odpowiednią kadrę oraz zaplecze do tego, aby zająć się każdym takim przypadkiem. Specjaliści od uzależnień w pierwszej kolejności zaproponują detoksyzacje, czyli oczyszczenie organizmu z toksyn, jakie zalegają w organizmie, a potem dalsze leczenie. Terapia uzależnień młodzieży w zakresie dopalaczy jest bardzo podobna do tej, jaka stosowana jest w przypadku innych środków psychoaktywnych.

Pewnych zmian, jakie zaszły pod wpływem dopalaczy w mózgu już nie da się cofnąć. Warto jednak powalczyć o to, aby przerwać proces wyniszczania psychicznego i fizycznego organizmu, zanim będzie za późno…

 



Autor: Zespół Oaza | Opublikowano: 2017-06-21 | Ostatnia aktualizacja: 8 lipca 2017