24h/365 dni
Nie potrzebujesz skierowania
Zadzwoń - 24 godziny na dobę
2 tygodnie gratis zadzwoń i poznaj szczegóły
Do końca miesiąca lub do wyczerpania miejsc
image

Objawy uzależnienia od komputera i internetu

01.03.19

Świat młodych ludzi w XXI w. zdominował komputer i internet. To dwa kanały, za pomocą których kontaktują się z rówieśnikami i rozładowują swoje emocje. Są na tyle wciągające, że zaczynają zatracać się w wirtualnej przestrzeni i zaniedbywać codzienne realne życie w wielu obszarach. Uzależnienie od komputera i internetu trafiło na międzynarodową listę klasyfikacji chorób. Rozpoczęcie dnia od włączenia sprzętu i wielogodzinne przesiadywanie przed nim w oderwaniu od tego, co się dzieje w prawdziwym świecie, prowadzi bardzo szybko do cyfrowego nałogu.

Uzależniające symptomy

Efekty nieprawidłowego korzystania ze sprzętu komputerowego i sieci można dość łatwo zaobserwować. Do objawów uzależnienia od komputera i internetu u dzieci i młodzieży zaliczyć można m.in.:

  • dominację czasu spędzanego przed monitorem nad innymi aktywnościami: nauką, zainteresowaniami, spotkaniami z rówieśnikami, jedzeniem, spaniem itd.,
  • nadpobudliwość,
  • problemy z koncentracją,
  • zaniedbywanie codziennych obowiązków,
  • brak możliwości korzystania z tego sprzętu wywołuje rozdrażnienie, agresję, chandrę, apatię itd.
  • izolowanie się od najbliższego otoczenia,
  • coraz częstsze i intensywne myślenie osoby uzależnionej o tym, kiedy będzie mogła usiąść przed komputerem, co się dzieje się w internecie, gdy nie ma jej online,
  • problemy ze snem,
  • zaburzenia nastroju,
  • relacje wirtualne stają się ważniejsze od tych w życiu realnym.

Skutki uzależnienia od internetu i komputera

Patologiczne korzystanie z internetu i komputera odbija się na sferze psychicznej, fizycznej, ekonomicznej i społecznej. Nadmierne spędzanie czasu przed monitorem przekłada się na różne dolegliwości fizyczne. Pogarsza się wzrok, odczuwane są bóle głowy czy pleców oraz może pojawić się tzw. zespół cieśni nadgarstka, który jest efektem długotrwałego korzystania z klawiatury. U młodzieży, która jest w fazie rozwoju, przebywanie przez wiele godzin przy komputerze może spowodować trwałą wadę postawy lub zaburzenia emocjonalne.
W wyniku zmiany codziennego, normalnego rytmu dnia, młody człowiek staje się bardziej podatny na infekcje, tyje lub odwrotnie – traci masę ciała, ma problemy z zasypianiem, koncentracją i myśleniem.
Innym ze skutków uzależnienia od internetu czy komputera jest zanikająca więź z najbliższymi, a większa koncentracja wokół wirtualnych znajomości. Ta izolacja skutkuje także trudnościami w nawiązywaniu kontaktów w realnym świecie i zacieraniu granic pomiędzy dwoma światami. Bycie anonimowym w sieci sprawia, że internauci przestają stosować kulturę słowa i używają stwierdzeń, na które nie pozwoliliby sobie w realnej rozmowie. Internet jest też przestrzenią, w jakiej dzieci i młodzież mają dostęp do wielu informacji nieprzeznaczonych dla nich oraz stwarza możliwość zawierania znajomości z osobami, które mogą je skrzywdzić, co z kolei może mieć negatywny skutek moralny.

Leczenie uzależnienia od komputera i internetu – odwyk

Jak sobie poradzić z nastolatkiem, który nadmiernie korzysta z komputera i internetu? Gdy domowe metody ograniczenia tego zjawiska nie zdają egzaminu, trzeba jak najszybciej sięgnąć po specjalistyczną pomoc. Młodzieżowy ośrodek leczenia uzależnień to miejsce, do którego można zgłosić się na odwyk od internetu i komputera. Na czy polega terapia uzależnienia? Na początku u młodego człowieka występuje zaprzeczenie, że istnieje jakikolwiek problem. Na wielogodzinne siedzenie przed ekranem komputera znajduje wiele wymówek i usprawiedliwień. Kolejnym etapem jest więc uświadomienie młodemu pacjentowi, że jest problem i na czym on polega. Dopiero wówczas zaczyna rozumieć sytuację i potrafi przyznać, że jest uzależniony od komputera i internetu.
Podczas terapii analizuje się także problem oraz uczy się normalnego funkcjonowania. Ważne jest także wyznaczenie granic w zakresie korzystania ze sprzętu komputerowego. Odbywa się ono na podstawie określonych zasad i pod kontrolą.
Uzależniony zaczyna również prowadzić dziennik, w którym zapisuje plan dnia oraz zadania, jakie ma do wykonania.
Proces leczenia uzależnienia od komputera i internetu przypomina uczenie się na nowo normalnego życia, niezakłóconego przez nowe technologie i cyfrowe rozwiązania.Autor: Zespół Oaza | Opublikowano: 2019-03-01 | Ostatnia aktualizacja: 5 marca 2019