24h/365 dni
Nie potrzebujesz skierowania
Zadzwoń - 24 godziny na dobę
Terapia rodzinna gratis! Darmowa konsultacja diagnostyczna z terapeutą! Zadzwoń!
image

Facebook – uzależnienie na miarę 21 wieku. Poznaj objawy

20.08.19

Założyciel Facebooka Mark Zuckerberg chyba nie do końca był świadomy tego, jak bardzo jego „wynalazek” wpłynie na życie użytkowników. Dla wielu młodych ludzi jedna aplikacja stała się centrum ich świata. Miejscem do wymiany swoich poglądów, dzielenia się radościami, przeżyciami, smutkami, porażkami, zamieszczania autorskich zdjęć lub filmików. Szansą na to, aby pomimo wrodzonej nieśmiałości, poznać wiele osób i nie bać się z nimi rozmawiać.
Korzystanie z mediów społecznościowych przez młodzież stało się także problemem. Rośnie bowiem liczba osób uzależnionych od Facebooka i telefonów komórkowych. To one najczęściej służą do korzystania z aplikacji w celu łączności z rówieśnikami. Dzięki nim mogą to robić praktycznie zawsze i wszędzie.

Zadzwoń i zapytaj o terapię w prywatnym ośrodku Oaza

Uzależnienie od mediów społecznościowych wśród młodzieży

Nałogowe korzystanie z mediów społecznościowych to zachowanie behawioralne, które polega na odczuwaniu przymusu do wykonywania określonych czynności. Na początku dostarcza to użytkownikom Facebooka czy innych aplikacji przyjemności. W miarę coraz częstszego wchodzenia na portal młody człowiek zaczyna tracić kontrolę nad tym kontrolę.
Serwisy społecznościowe umożliwiają każdemu stworzyć swój własny profil dostępny w pełnym lub ograniczonym zakresie publicznym. Mogą tam zamieszczać nie tylko prywatne informacje, ale także komentować te, które wrzucają inni internauci. Pozwalają też na śledzenie aktywności innych ludzi. Facebook stał się w tym zakresie niejako „prototypem” i sukcesem, trafiającym w oczekiwania i potrzeby głównie młodzieży XXI w. Atrakcyjność mediów społecznościowych stała się na tyle duża, że wielu nastolatków dziś nie wyobraża sobie bez nich funkcjonowania na co dzień.

Objawy uzależnienia od Facebooka

Korzystanie z Facebooka nie jest czynnością patologiczną pod warunkiem, że dziecko nie spędza na tym portalu większości swojego czasu. Kto najszybciej uzależnia się od Facebooka czy innych nowych mediów? Predyspozycje do tego wynikają m.in. z wieku i osobowości. Najczęściej nałogowo korzystają z nich ci, których cechuje:
• niska samoocena,
• brak poczucia własnej skuteczności, śmiałości w realnych kontaktach,
• samotność.

Osoby nadmiernie korzystające z aplikacji czują silną potrzebę kontaktów z innymi ludźmi, a zwłaszcza aprobaty z ich strony. Objawy uzależnienia to:
• zmiana nastroju – poprawa samopoczucia w momencie korzystania „z Fejsa” i smutek, złość, gdy jest to czynność ograniczona lub niemożliwa w danym momencie,
• zaabsorbowanie Facebookiem – poświęcanie nieograniczonego czasu na śledzeniu wszystkiego, co się na nim pojawi, aktywne uczestnictwo w dyskusjach, komentarzach, rozmyślanie o tym, co się w tym serwisie społecznościowym dzieje pod nieobecność użytkownika itp.,
• ukrywanie przed najbliższymi czasu spędzanego na korzystaniu z FB,
• symptomy zespołu abstynencyjnego, które pojawiają się w momencie braku dostępu do aplikacji,
• zaniedbywanie lub porzucenie dotychczasowego hobby na rzecz spędzania wolnego czasu „na Fejsie”,
• powrót do korzystania z Facebooka po okresach abstynencji.

Uzależnienie od telefonu komórkowego

Fonoholizm, czyli uzależnienie od telefonów komórkowych, jest wśród dzieci i młodzieży kolejnym najczęściej występującym nałogiem. Smartfon pozwala na kontakt z innymi ludźmi. Komórka służy przede wszystkim do przeglądania portali społecznościowych, dyskusji na czatach czy w grupach oraz oglądania YouTube’a. Czynności te pochłaniają bardzo wiele czasu. Młody człowiek nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, że spędził kilka czy nawet kilkanaście godzin w ciągu dnia z telefonem w ręku. W ten sposób traci kontrolę zarówno nad czasem, jak panowaniem nad własnymi potrzebami. Dziecko uzależnione od komórki wymaga leczenia przy wsparciu terapeuty. Opiera się to przede wszystkim na ograniczaniu kontaktu z tym urządzeniem. Nie bez znaczenia jest wyszukanie innych przyjemności i zainteresowań oraz uświadomienia młodemu człowiekowi, jakie są skutki nadmiernego korzystania z telefonu.

Napisz do nas!

Podsumowanie

Młodzież cierpiąca na uzależnienie do komórki czy Facebooka potrzebuje jak najszybszej pomocy. Są to nałogi łatwo wciągające dzieci i młodzież. Same nie są w stanie poradzić sobie z nimi. Potrzebują zarówno wsparcia ze strony rodziców, jak i specjalistów od zaburzeń behawioralnych. Tych można znaleźć w naszym Ośrodku!



Autor: Zespół Oaza | Opublikowano: 2019-08-20 | Ostatnia aktualizacja: 1 października 2019