24h/365 dni
Nie potrzebujesz skierowania
Zadzwoń - 24 godziny na dobę
Terapia rodzinna gratis! Darmowa konsultacja diagnostyczna z terapeutą! Zadzwoń!
image

Uzależnienie od hazardu

21.02.17

Choć z pozoru gry hazardowe wydają się niewinną rozrywką, tak w praktyce niosą za sobą poważne zagrożenia. W ich przypadku granica między zabawą a graniem obsesyjnym jest bardzo cienka i jej przekroczenie może się wiązać z wieloma negatywnymi konsekwencjami. Według różnych szacunków w Polsce z uzależnieniem od hazardu w różnych stadiach mierzy się od około 3 do 5% społeczeństwa. Niestety do grupy tej zalicza się także młodzież, która z powodu intensywnego rozwoju umysłowego jest szczególnie podatna na ten problem.

W naszym ośrodku Oaza oferujemy kompleksowe wsparcie młodym osobom zmagającym się z chorobliwymi skłonnościami do gier hazardowych. Organizujemy indywidualne oraz grupowe terapie prowadzone przez specjalistów z doświadczeniem w pracy z nastolatkami. Jeśli Twoje dziecko jest uzależnione od hazardu lub masz podejrzenia, że gra obsesyjnie, skontaktuj się z nami!

Utrata kontroli nad graniem – czym jest hazard?

Pierwsza styczność z hazardem najczęściej jest efektem zwykłej ludzkiej ciekawości. Gry tego typu są formą zabawy, która potrafi wciągać przede wszystkim z powodu zapewniania sporej dawki emocji. Problem zaczyna się w momencie, gdy osoba oddająca się tej rozrywce traci nad nią kontrolę i nie jest w stanie normalnie bez niej funkcjonować. Odczuwa wewnętrzną potrzebę grania, które z czasem staje się chorobliwe.

Uzależniony traci zainteresowanie innymi formami spędzania wolnego czasu, odsuwa się od najbliższych oraz zaniedbuje obowiązki zawodowe lub szkolne, domowe i rodzinne. Całe jego życie zaczyna skupiać się wokół myśli o nowych strategiach grania i sposobach na „oszukanie” systemu. Skutkuje to stopniowym pogorszeniem zdrowia psychicznego, co jest pogłębiane przez narastające problemy finansowe.

Najczęstsze przyczyny popadnięcia w uzależnienie od hazardu

Pierwotne przyczyny takiego stanu rzeczy są przeróżne – zależne od indywidualnych cech charakteru oraz sytuacji życiowej – jednak pośród nich do najczęstszych należy zaliczyć:

  • chęć odegrania się – każda przegrana motywuje do podejmowania kolejnych prób, często za coraz wyższą stawkę, z nadzieją, że uda się odzyskać stracone pieniądze (co w rzeczywistości rzadko się dzieje i tym samym pogłębia uzależnienie);

  • ucieczkę od problemów życia codziennego – gry hazardowe dla wielu osób są formą relaksu;

  • traktowanie hazardu jako sposobu na zabicie wolnego czasu.

Zadzwoń i zapytaj o terapię w prywatnym ośrodku Oaza

Jeśli osoba znajdująca się we wczesnej fazie nadmiernego zaangażowania w gry hazardowe nie przerwie tego procesu, uzależnienie zwykle szybko się pogłębia. Ciężko jest samodzielnie określić, kiedy następuje moment, w którym granie przestaje być zabawą, a staje się nałogiem. Uzależnieni często nie dostrzegają u siebie tego problemu, a do tego bagatelizują ostrzeżenia od osób z ich otoczenia. Dlatego jeżeli podejrzewasz u swojego dziecka taki problem, jak najszybciej zgłoś się do nas! Wyjaśnimy Ci, jak zdiagnozować uzależnienie od grania u nastolatka oraz co zrobić, aby zachęcić młodego człowieka do podjęcia leczenia od hazardu, które może odbyć w naszym ośrodku Oaza.

Jakie są fazy uzależnienia od hazardu?

Początkowa faza uzależnienia od hazardu określana jest mianem „zwycięstw”. Systemy gier hazardowych niestety tworzone są w taki sposób, aby wywoływać u nowych graczy wrażenie, że taka forma rozrywki jest bezpieczna i niesie za sobą korzyści finansowe. W efekcie często pierwsze kontakty z nimi kończą się wygranymi. Dzięki temu zabawa daje ogromną satysfakcję i jednocześnie rodzi nadzieję na „zarobienie” jeszcze większych pieniędzy. Na tym etapie mamy do czynienia z fascynacją hazardem, myśleniem o kolejnych wygranych i okazjonalnym realizowaniem tych marzeń. Zwykle hazardzista obstawia niewielkie sumy pieniędzy, dlatego ewentualne przegrane nie są jeszcze boleśnie odczuwalne.

Jeśli gracz w porę nie dostrzeże, że wizja osiągania korzyści finansowych na hazardzie jest złudna, może on zacząć stopniowo się uzależniać. Powoduje to wyjście z fazy „zwycięstw” i rozpoczęcie procesu przechodzenia przez 3 następne, z których każda oznacza drastyczne pogłębianie się choroby.

Etapy te kolejno określa się mianem:

  • strat,

  • desperacji,

  • nadziei.

Wnętrze kasyna odwiedzanego przez osoby uzależnione od hazardu

Faza strat w uzależnieniu od hazardu

Jest to moment, w którym hazardzista zaczyna przegrywać duże pieniądze z powodu stawiania coraz wyższych kwot w nadziei uzyskania większych wygranych. Gdy straci własne środki finansowe, zaczyna zapożyczać się pośród rodziny i znajomych, jednocześnie okłamując ich, na co potrzebuje pieniędzy. Zazwyczaj na tym etapie osoby z najbliższego otoczenia uzależnionego dostrzegają już problem i podejmują próby kontrolowania chorego.

Uzależnienie od hazardu – faza desperacji

Uzależniony od hazardu zwykle jest już zadłużony nie tylko pośród najbliższych, ale także w bankach i firmach pożyczkowych. Mogą także zdarzać się przypadki kradzieży i wyłudzeń pieniędzy. Hazardzista ma świadomość ogromnej skali długów, a przy tym często zmaga się z wyrzutami sumienia, co negatywnie odbija się na jego zdrowiu psychicznym. Wierzy jednak, że uda mu się odegrać, dlatego desperacko podejmuje kolejne próby stawiania pieniędzy w grach hazardowych.

Faza nadziei uzależnionego od hazardu

To krytyczny etap uzależnienia, w którym hazardzista zaczyna zdawać sobie sprawę z tego, że jego sytuacja jest beznadziejna. To z kolei może rodzić myśli samobójcze lub skłaniać uzależnionego do zejścia na drogę przestępczą. Niekiedy pojawiają się także próby ucieczki w inne uzależnienia, które pozwalają zapomnieć o konsekwencjach hazardu.

Faza nadziei czasem jest także momentem, w którym uzależniony zaczyna myśleć o podjęciu się leczenia. Jednak rzadko kiedy samodzielnie podejmuje taką decyzję. Ważne jest więc, aby rodzina nie odwracała się od hazardzisty, zachęcała go do pójścia na profesjonalną terapię i deklarowała swoje wsparcie na każdym jej etapie.

Kto jest najbardziej narażony na uzależnienie od hazardu?

Osobowość nastolatków wciąż jest na etapie kształtowania, co sprawia, że ich proces postrzegania rzeczywistości może być niestabilny. W efekcie często podejmują różne życiowe decyzje bez pełnej świadomości zagrożeń, z jakimi się one wiążą. Jednocześnie w większości przypadków wykazują się dużą otwartością na odkrywanie nowości, chętnie podejmują ryzyko i intensywnie poszukują silnych wrażeń. Do tego należy pamiętać o tym, że umysł młodych ludzi jest podatny na manipulacje, a właśnie tym jest wizja dużych zysków płynąca ze sloganów reklamowych biznesów hazardowych.

Wszystko to sprawia, że hazard u nastolatków jest wyjątkowo niebezpieczny i to właśnie ta grupa społeczeństwa jest najbardziej narażona na uzależnienie. Ryzyko to jest tym większe, im wcześniej młody człowiek wchodzi w świat gier hazardowych, gdyż ma mniej rozwinięte zdolności oceny zagrożeń. Biorąc pod uwagę fakt, że osoby nieletnie zwykle dysponują bardzo ograniczonymi zasobami finansowymi i jednocześnie dużymi potrzebami zakupowymi, perspektywa szybkiego pomnożenia pieniędzy jest dla nich niezwykle kusząca.

Dlaczego na uzależnienie od hazardu narażeni są także nieletni?

Od wielu lat przepisy prawa zabraniają urządzania gier hazardowych dla osób poniżej 18 roku życia. Pomimo tego uzależnienie wśród dzieci występuje i niestety problem ten jest coraz poważniejszy. W dużej mierze jest to zasługa łatwego dostępu do gier hazardowych online – skuteczna weryfikacja wieku użytkowników portali internetowych jest bardzo trudna.

Do tego nieletni często nieświadomie poznają smak hazardu już na wczesnym etapie swojego życia. Niektórzy producenci gier komputerowych prowadzą w nich sklepy z mikropłatnościami, których mechanizm działania budzi coraz większe kontrowersje na świecie. Opiera się na kupowaniu za realne pieniądze paczek z losowymi rzeczami – np. unikalnym wyposażeniem dla postaci. Nigdy nie ma pewności, co konkretnie się otrzyma, a nieotrzymanie wymarzonej rzeczy zachęca do kolejnych zakupów i ponoszenia ryzyka.

Dziecko uzależnione od hazardu gra na komputerze w pokera

Jak hazard wpływa na życie dzieci i nastolatków

Gdy młodzież poświęca zbyt dużo czasu grom hazardowym, często zaczyna traktować wygrywanie w nich jako główny cel swojego życia. To ogromne zagrożenie, gdyż zabawa może szybko przerodzić się w swoisty przymus. Dla uzależnionego nastolatka hazard stanowi jedyną sensowną rozrywkę, bez której nie jest w stanie normalnie funkcjonować – dostarcza emocji, których oczekuje coraz więcej, i daje złudne wrażenie zarabiania pieniędzy. Wraz z pogłębianiem się choroby, może zacząć poświęcać hazardowi już nie tylko swój czas wolny. Skutkiem będzie stopniowe zaniedbywanie wszystkich innych aspektów życia, izolacja od społeczeństwa i popadanie w problemy psychiczne.

Objawy hazardu u nastolatków

Z punktu widzenia rodzica wykrycie początkowej fazy uzależnienia od hazardu u nastolatka może być trudne. Są jednak pewne symptomy, które powinny wzbudzić czujność i skłonić do dokładniejszej weryfikacji, co dziecko robi w czasie wolnym. Warto się tym zainteresować, jeśli obserwujesz u swojej pociechy takie zachowania, jak:

  • stopniowe izolowanie się od znajomych skutkujące zanikaniem życia towarzyskiego,

  • oszukiwanie w zakresie wykonywanych aktywności,

  • coraz częściej pojawiające się nieobecności w szkole,

  • późne powroty do domu,

  • zaniedbywanie obowiązków szkolnych, domowych i z zakresu higieny osobistej,

  • ograniczenie zaangażowania w życie rodzinne,

  • wzrost poziomu agresji i rozdrażnienia.

Pewnym symptomem może być też częstsze niż dotychczas komunikowanie braku pieniędzy, jeśli nastolatek np. od dawna regularnie dostaje kieszonkowe.

Z kolei objawy, które z dużym prawdopodobieństwem świadczą o uzależnieniu dziecka od hazardu, to:

  • nieustanne pożyczanie pieniędzy od znajomych i proszenie o nie rodziców,

  • szybko nawarstwiające się problemy szkolne – obniżenie ocen, dużo nieobecności, skargi nauczycieli na złe zachowanie itp.,

  • praktycznie całkowite odizolowanie się od społeczeństwa, w tym od najbliższej rodziny,

  • kradzieże pieniędzy.

W przypadku występowania takich objawów dziecko może zmagać się już z zaawansowanym uzależnieniem od hazardu. Oznacza to, że większość swojego czasu poświęca graniu i nie jest w stanie zaprzestać, dopóki nie skończą się pieniądze. Kluczowe jest więc, aby już przy stwierdzeniu pierwszych potencjalnych symptomów choroby porozmawiać ze swoją pociechą. Jeśli obserwujesz któreś z tych objawów, możesz także skontaktować się z naszym ośrodkiem Oaza i skorzystać z profesjonalnego wsparcia doświadczonych terapeutów.

Napisz do nas

Skutki hazardu u nastolatków

Na początkowym etapie skutki hazardu u nastolatków są niezbyt uciążliwe, dlatego usypiają czujność zarówno uzależnionych, jak i ich rodziców. Zazwyczaj pojawia się jedynie zwiększone rozdrażnienie, które spowodowane jest pierwszymi porażkami w grach. Jeśli jednak choroba postępuje, wraz z nią rosną sumy stawianych pieniędzy. W przypadku niepowodzeń, gdy straty finansowe stają się wysokie, rozdrażnienie przeradza się w irytację i często generuje agresję. Rośnie także chęć odegrania się, która bardzo szybko pogłębia uzależnienie. Na tym etapie wielu nastolatków zmaga się ogromną huśtawką nastrojów.

Wraz z postępowaniem choroby młody człowiek zaczyna się całkowicie oddawać grze hazardowej, co odciąga go od wszystkich obowiązków życia codziennego. Do tego zmaga się ze spiralą problemów, które mają niekorzystny wpływ na jego stan psychiczny.

W efekcie skutkami hazardu u nastolatków są m.in. takie problemy, jak:

  • zaniedbywanie edukacji;

  • izolacja – odejście od życia rodzinnego i towarzyskiego;

  • zadłużenie – uzależniony od hazardu ma tak wiele długów, że nie jest w stanie pożyczać kolejnych pieniędzy, co może być impulsem do pozyskiwania ich metodami niezgodnymi z prawem;

  • pogorszenie stanu zdrowia – uzależnienie od hazardu ma negatywny wpływ zarówno na psychikę, jak i zdrowie fizyczne (hazardzista żyje w ciągłym stresie, a w skrajnych przypadkach poważnie zaniedbuje się zarówno pod kątem odżywiania, jak i higieny osobistej).

Jak walczyć z hazardem u dzieci

Nawet przy bardzo dużym zaangażowaniu ze strony rodziny, próby uwolnienia dziecka od hazardu zwykle okazują się nieskuteczne. Dlatego najlepszą metodą na walkę z tym uzależnieniem jest przejście leczenia pod okiem specjalistów. W naszym ośrodku Oaza oferujemy młodzieży takie wsparcie w postaci terapii grupowych lub indywidualnych, które opierają się na metodzie poznawczo-behawioralnej. Ich celem jest wyprowadzenie dzieci z błędnego myślenia na temat mechanizmu działania gier hazardowych oraz podniesienie ich samooceny. Na zajęciach dowiadują się, m.in. czym jest losowość i dlaczego gracze nie mają na nią wpływu, jakie są skutki hazardu oraz dlaczego jest on niebezpieczny.

Zapewniamy wsparcie wszystkim dzieciom, niezależnie od wieku oraz stopnia uzależnienia od hazardu. Gwarantujemy dyskrecję i zapewniamy przyjazną, rodzinną atmosferę, w której młodzi ludzi czują się komfortowo. Zapraszamy do kontaktu i poznania szczegółów prowadzonych przez nas terapii!



Autor: Zespół Oaza | Opublikowano: 2017-02-21 | Ostatnia aktualizacja: 3 kwietnia 2025