24h/365 dni
Nie potrzebujesz skierowania
Zadzwoń - 24 godziny na dobę
Miesiąc pobytu gratis zadzwoń i poznaj szczegóły
Do końca miesiąca lub do wyczerpania miejsc

Czy dopalacze można wykryć w moczu?

24.06.17

Naturalne mieszanki ziołowe, które nie szkodzą – dopalacze bardzo często są w ten właśnie sposób reklamowane. Dla młodzieży, która jest chłonna różnych nowych doświadczeń, zwłaszcza jeśli mogą zagwarantować ekstremalne emocje, dopalacze nie kojarzą się z czymś niebezpiecznym dla zdrowia czy życia. Dlatego coraz większa liczba nastolatków co najmniej raz skusiła się na dopalacze, aby przekonać się jak działają. Zachowanie po dopalaczach jest bardzo różne. Niektórzy mają halucynacje, omamy, są w stanie euforii. U innych z kolei budzi się agresja i robią się niebezpieczni dla siebie oraz otoczenia.

Zadzwoń i zapytaj o terapię w prywatnym ośrodku Oaza

Nastolatek pod wpływem dopalaczy

Sprzedawane jako produkty kolekcjonerskie, nawozy roślinne itd., dopalacze zawierają mieszanki różnych substancji chemicznych i ziół. Nie wszystkie pojawiają się na etykietach. Do tego jeszcze organizm każdego człowieka indywidualnie reaguje na tego rodzaju środki odurzające. O tym, że nastolatek jest pod wpływem dopalaczy lub że je często zażywa świadczy przede wszystkim zmiana jego zachowania. Staje się wówczas bardziej pobudzony, nadwrażliwy, jego nastrój jest zmienny – z euforii, radości wpada w przygnębienie, płacz, agresję. Ma również przekrwione źrenice i zaburzoną koordynację ruchową. Dodatkowo potrzebuje nagle więcej pieniędzy. Może też dojść do zatrucia dopalaczami. Objawy mogą być wtedy różne i zależą od rodzaju zażytej substancji. Mogą to być np.:

  • gorączka,
  • pobudzenie psychoruchowe,
  • bezsenność,
  • nadmierna wesołość,
  • nadmierny smutek,
  • poczucie pustki,
  • nudności,
  • wymioty,
  • zawroty głowy,
  • bełkotliwa mowa i splątanie,
  • agresja,
  • nietrzymanie moczu i kału,
  • podwyższone ciśnienie,
  • przyspieszone tętno,
  • zawał serca.
  • udar mózgu.

Rodzice w takiej sytuacji powinni jak najszybciej zareagować i udać się do placówki medycznej, gdzie lekarze udzielą pierwszej pomocy.

 

Wykrywanie dopalaczy w moczu – jednorazowe i wielorazowe zażycie

Jeśli pojawiają się podejrzenia, że nastolatek bierze dopalacze, można to sprawdzić robiąc badanie moczu lub krwi pod kątem tych właśnie toksycznych substancji. Część szpitali czy klinik oferuje już tego typu usługi. Badanie w kierunku obecności metabolitów dopalaczy w moczu wykonać można zarówno po jednorazowym zażyciu środków odurzających, jak i u osób, które przyjmują je regularnie. W pierwszym przypadku substancje te obecne są do 48 godzin w moczu, a w drugim – ich ślady utrzymują się nawet do 7 dni. Badanie przeprowadza się na podstawie niewielkiej ilości moczu (10-20 ml). Nie można go tylko niczym rozcieńczyć, bo wówczas wynik będzie niewiarygodny. Do placówki laboratoryjnej dostarczyć się go powinno maksymalnie w ciągu 3 dni, wcześniej przechowując w lodówce.

Napisz do nas!

Od pierwszego razu do uzależnienia

Czasami młodemu człowiekowi wystarczy jednorazowa przygoda z dopalaczami. Inny będzie chciał częściej przeżywać stan, w jaki wprowadzić się można po zażyciu tych substancji psychoaktywnych. Uzależniają bowiem nie tylko składniki, jakie znajdują się w dopalaczach, ale i emocje, jakie się przeżywa.

W prowadzonym przez nas ośrodku dla trudnej młodzieży pomagamy młodym ludziom walczącym z różnymi nałogami. Jednym z nich jest uzależnienie od dopalaczy, które leczone jest w podobny sposób do uzależnień od pozostałych środków odurzających. To proces długi i złożony. Zazwyczaj pierwszą czynnością jest detoks, czyli oczyszczenie organizmu z pozostałości związków toksycznych. Odpowiednie nawodnienie (uzupełnienie elektrolitów) oraz podanie witam to kolejny krok. Podczas detoksu pojawić się mogą objawy zespołu abstynencyjnego, czyli reakcja organizmu wynikająca z braku dostarczenia mu uzależniającej substancji. Objawy fizyczne i psychiczne mijają po kilku dniach. Z tak oczyszczonym organizmem można rozpocząć dalsze leczenie. Terapia uzależnień młodzieży polega m.in. na regularnych spotkaniach z psychoterapeutą, jak i rówieśnikami z podobnym problemem. Jej celem jest przede wszystkim uświadomienie młodemu człowiekowi jakie są skutki zażywania dopalaczy: psychiczne, fizyczne oraz społeczne. Oprócz tego uczy się on radzić sobie z pokusami, z jakimi może spotkać się ponownie oraz rozwiązywania problemów bez pomocy tych środków psychoaktywnych.

 



Autor: Zespół Oaza | Opublikowano: 2017-06-24 | Ostatnia aktualizacja: 1 października 2019