24h/365 dni
Nie potrzebujesz skierowania
Zadzwoń - 24 godziny na dobę
Miesiąc pobytu gratis zadzwoń i poznaj szczegóły
Do końca miesiąca lub do wyczerpania miejsc
image

Uzależnienie od wydawania pieniędzy u młodzieży – sprawdź, jak sobie z nim radzić

14.08.19

Niektórzy rodzice zapewne zadają sobie pytanie, czy dziecko może być uzależnione od wydawania pieniędzy? Powszechna opinia głosi, że zakupoholizm to domena dorosłych. Jednak w dzisiejszym bardzo konsumpcyjnym świecie, również nastolatki często stają przed pokusą posiadania wielu rzeczy, niekoniecznie zawsze przydatnych.

Twórcy reklam uwielbiają nastolatki

Osoby pomiędzy 11. a 18. rokiem życia urodziły się już w innej rzeczywistości po politycznej i gospodarczej transformacji. W większości mają dostęp do wielu udogodnień. Ich marzenia o zabawkach, gadżetach, ubraniach czy innych przedmiotach, które oglądają w reklamach, są bardzo często spełniane bez większych problemów. Nierzadko rodzice chętnie rekompensują sobie w ten sposób fakt, że oni w dzieciństwie czy w okresie dorastania nie mieli takich możliwości. Chcą więc swoim dzieciom dać jak najwięcej. Ten przedział wiekowy jest także najbardziej wdzięcznym targetem. Twórcy reklam mają świadomość, że osoby poniżej 15 lat, są najlepszymi konsumentami. Bezkrytycznie odbierają przekaz reklamowy, a wolny czas bardzo często spędzają w galeriach handlowych.
Rodzice często nie dostrzegają początków uzależnienia od wydawania pieniędzy u swoich dzieci. Czasami nawet sami jeszcze bardziej się do tego przyczyniają. Głównie poprzez dawanie kieszonkowego, a z drugiej strony nieuczenia tego, jak należy dobrze gospodarować własnymi funduszami. Sami również przekazują zakupowy wzorzec, organizując w weekendy czy inne wolne dni wyprawy do galerii handlowych.

Objawy uzależnienia od zakupów

Czym charakteryzuje się to uzależnienie? Cechuje je przytłaczająca potrzeba kupowania. Nastolatkowi trudno rozsądnie wydawać pieniądze, kiedy odczuwa wewnętrzne pragnienie, aby nabyć kolejną rzecz. Nie potrafi nawet się powstrzymać pomimo tego, że ma świadomość, że traci kontrolę nad tym. Często robi zakupy z nudów. Gdy czegoś nie może dostać, wpada w depresję, złość lub szuka sposobu na to, jak zdobyć gotówkę.

Inne objawy patologicznego wydawania pieniędzy to:
• tendencja do pożyczania dodatkowych środków finansowych,
• manipulacja najbliższymi do tego stopnia, że nawet przez lata nie wiedzą, że ich dziecko ma problem,
• rozładowanie napięcia i chęć poprawienia nastroju dzięki zakupom.

Polepszenie samopoczucia trwa krótko – pojawiają się wyrzuty sumienia, smutek. Szybko następuje przyzwyczajanie się do tego, że nowa kupiona rzecz może polepszyć humor.

Przyczyny i skutki uzależnienia od kupowania

Wśród przyczyn uzależnienia od wydawania pieniędzy przez młodzież wymienić można m.in. kłopoty z kontrolowaniem emocji. Wydaje jej się to najlepszym sposobem, aby zrekompensować sobie zły dzień, problemy w szkole, w domu itd. Jest to także forma atrakcyjnego spędzania wolnego czasu, buntu lub chęć zwrócenia na siebie uwagi. Czasami problem jest efektem ubocznym rozpadu rodziny lub konfliktów, z jakimi się borykają jej członkowie. Przyczyny nałogowych zakupów można doszukiwać się też w niskiej samoocenie i samotności dziecka oraz zbyt małej uwadze, jaką poświęcają mu rodzice.
To uzależnienie, jak i inne pociąga za sobą negatywne skutki. Młodzi ludzie pożyczają pieniądze od „sponsorów”, którzy ich wykorzystują w różny sposób – od samego towarzystwa aż po świadczenie usług seksualnych. Zadłużają się i mają problemy z prawem.

Pomoc dla młodzieży w zakresie uzależnień

Młody człowiek-zakupoholik nie zawaha się, aby zdobyć upragnioną rzecz, a jeśli trzeba – to również pieniądze na nią. Nawet jeśli niczego mu nie brakuje na co dzień, to wewnętrzny przymus będzie znacznie silniejszym bodźcem.
Podobnie jak w przypadku dorosłych uzależnienia występujące wśród młodzieży również wymagają profesjonalnego wsparcia, które prowadzi nasz ośrodek. Nastolatek ma jeszcze nie do końca rozwinięty ośrodkowy układ nerwowy, czyli często nie jest odporny na czynniki stresowe. Dlatego szuka różnych sposób na to, aby rozładować napięcie. Patologiczne wydawanie pieniędzy nie musi być jedynym rozwiązaniem. Psychoterapia polega na znalezieniu alternatywnego sposobu na to. Jej celem jest także zwrócenie większej uwagi na dziecko – rozmowy z nim, obserwacja, wspólne spędzanie wolnego czasu, dawanie dobrego przykładu w zakresie zakupów i rządzenia się własnymi funduszami. Specjalistyczną pomoc można znaleźć właśnie u nas!Autor: Zespół Oaza | Opublikowano: 2019-08-14 | Ostatnia aktualizacja: 3 września 2019